آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
به فرموده امام رضا(ع) ۷ چیز بدون ۷چیز دیگر مسخره است پيوند ثابت

به گزارش افکارنیوز ، حضرت امام رضا علیه السلام فرمودند :
هفت چیز بدون هفت چیز دیگر مسخره است:

۱) کسى که به زبان استغفار کند و در دل پشیمان نباشد ،خود را مسخره کرده.

۲) کسى که توفیق از خدا بخواهد و کوشش نکند،خود را مسخره کرده.

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
چرا ثواب قرض دادن بیشتر از صدقه دادن است؟ پيوند ثابت

باشگاه خبرنگاران جوان منبع:
چرا ثواب قرض دادن بیشتر از صدقه دادن است؟

در این مطلب به موضوعی جالب و خواندنی از دانستنی های دنیای آیات و روایات پرداخته شده است.
چرا ثواب قرض دادن بیشتر از صدقه دادن است؟

به گزارش افکارنیوز، در روایات آمده که بر سر در بهشت نوشته شده است:

صدقه ده برابر پاداش دارد و قرض هجده برابر(الکافی-ج ۲-ص۲۸۷) اما چرا قرض ثواب بیشتری دارد؟

بنا بر روایات به خاطر اینکه در صدقه گاهی انسان به فقیر واقعی کمک نمی کند و مساعدت شما نصیب کسی می شود که تنها اظهار نیاز کرده است در حالی که انسان تا مجبور نباشد اقدام به قرض گرفتن نمی کند.به مومنان قرض بدهیم،این بهترین سرمایه گذاری نزد خداست.

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
بهترین حالتی که شما را از شیطان دور میکند پيوند ثابت

به گزارش افکارنیوز، حجت الاسلام علی اصغر تقوی، رییس مرکز فقهی جوادالائمه(ع) درباره جایگاه مسجد گفت: مسجد به معنای محل سجده و علت اینکه از بین این همه اجزای نماز، اسم مکان انتخاب شده این است که سجده محبوب ترین عمل و بهترین حالت بنده در پیشگاه خداوند است.

وی افزود: سجده یکی از حالاتی است که در آن حالت تقرب انسان به خدا، طبق روایات و فرمایشات معصومین، اولویت مخصوص به خود را دارد و برخلاف رکوع اختصاص به نماز ندارد مانند سجده شکر که در هر مکان و حالتی توصیه شده است.

حجت الاسلام تقوی با اشاره به آیات ۱۲۵ سوره بقره و ۱۱۲ سوره توبه تصریح کرد: سجده در میان عبادات از اهمیت خاصی برخوردار است؛ امام صادق علیه السلام می فرمایند: «سجده طولانی عمر را زیاد می کند، وحشت قبر را کاهش می دهد و کم می کند».

رییس مرکز فقهی جوادالائمه(ع) با اشاره به آیه ۵۸ سوره مریم ادامه داد: نزدیک ترین و بهترین حالات بنده باخدا موقعی است که در حال سجده است؛ گاهی بندگان خوب خدا به عنوان کسانی معرفی می شوند که اهل سجده و ساجد هستند؛ امیرمؤمنان علی(ع) علیه السلام می فرمایند «اگر بدانند سجده کنندگان که در حال سجده چگونه رحمت خدا شامل حال آنها می شود و چگونه رحمت الهی را دریافت می کنند سر از سجده بر نمی دارند».

وی افزود: در حدیث دیگری حضرت رضا علیه السلام می فرمایند: «إِذَا نَامَ الْعَبْدُ وَهُوَ سَاجِدٌ ، یَقُولُ اللَّهُ عَزَّ وَجَلَّ : انْظُرُوا إِلَى عَبْدِی ، رُوحُهُ عِنْدِی ، وَبَدَنُهُ سَاجِدٌ لِی»؛ اگر در حال سجده این قدر سجده اش را طولانی کند که خواب بر او عارض شود و بخوابد خداوند خطاب می کند به ملائکه که این فرد در حال سجده خوابش برد و این را نوعی افتخار برای بنده تلقی می کند.

حجت الاسلام تقوی یادآور شد: امیرمؤمنان علی(ع) در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان به وسیله ضربت ابن ملجم در حال سجده به شهادت رسیدند و آن قدر این لحظه شیرین بود که در همان حال فرمودند: «فُزتُ وَ رَبِّ الکَعبَه؛ رستگار شدم به خدای کعبه سوگند».

تلاش شیطان برای ممانعت از سجده انسان

رییس مرکز فقهی جوادالائمه(ع) همچنین درباره فواید قرائت قرآن قبل از نماز گفت: گاهی در حال نماز است یا قبل از نماز، افکار مختلفی به ذهن متبادر می شود حتی مسائلی که هیچ گاه به یاد انسان نمی آید در نماز به یادش می آید که علت آن، هجمه سنگین شیطان و شیاطین در حال نماز است چرا که در نماز انسان سجده می کند و سجده یکی از حالت هایی است که شیطان را از اطراف انسان فراری می دهد.

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
توصیه جالب پیامبر(ص) برای جبران لطف دیگران پيوند ثابت

باشگاه خبرنگاران جوان منبع:
توصیه جالب پیامبر(ص) برای جبران لطف دیگران

حدیث رسول اکرم(ص) درباره نیکی را در اینجا بخوانید.
توصیه جالب پیامبر(ص) برای جبران لطف دیگران

به گزارش افکارنیوز، اهمیت حدیث در میان مسلمانان از آن روست که از منابع اصلی استنباط احکام در فقه و عقاید در علم کلام محسوب می‌شود. همچنین احادیث از منابع اولیه پژوهش‌های تاریخی است.

رسولُ اللّه صلى‌ الله ‌علیه و ‌آله و سلّم :

مَن آتاکُم مَعروفا فکافِؤوهُ ، وإن لَم تَجِدوا ما تُکافِؤونَهُ فادْعوا اللّه‌َ لَهُ حتّى تَظُنّوا أنَّکُم قَد کافَیتُمُوهُ .

هرگاه کسى به شما نیکى کرد ، جبرانش کنید و اگر چیزى نداشتید که آن را جبران نمایید ، برایش به درگاه خدا دعا کنید ، چندان‌ که فکر کنید پاداش احسان او را داده ‌اید .

بحار الأنوار : ۷۵ / ۴۳ / ۸ منتخب میزان الحکمه : ۴۹۲

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
عملی که با انجام آن ثواب ۹۰۰ سال عبادت را دریافت می کنید پيوند ثابت

عملی که با انجام آن ثواب ۹۰۰ سال عبادت را دریافت می کنید

ماه ذی‌القعده ماه ولادت امام رضا(ع) است که اولین ماه حرام محسوب می‌شود و ماه‌های حرام دیگر به غیر از ماه رجب پس از این ماه قرار می‌گیرند.
عملی که با انجام آن ثواب ۹۰۰ سال عبادت را دریافت می کنید

به گزارش افکارنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد باقریان کارشناس علوم قرآنی درباره ماه ذی القعده و دهه کرامت گفت: دهه کرامت از اول ماه ذی‌القعده تا یازدهم این ماه ادامه دارد. ماه ذی‌القعده ماه ولادت امام رضا(ع) است که اولین ماه حرام محسوب می‌شود و ماه‌های حرام دیگر به غیر از ماه رجب پس از این ماه قرار می‌گیرند.

این کارشناس علوم قرآنی درباره حرمت ماه ذی القعده اظهار کرد: ماه حرام حرمت دارد و داشتن حرمت آن به این است کارهای خیر و همچنین گناهان نیز که در این ماه انجام می‌شود مضاعف است. ماه حرام به تعبیر آیت الله جوادی آملی شروع چله نشینی حضرت موسی(ع) است که این حضرت در اول ذی‌القعده به کوه طور می‌رود و تا انتهای دهه اول ذی‌الحجه در آنجا می‌ماند و خداوند حکمت را از قلب این حضرت بر زبانش جاری می‌کند.

ماه ذی‌القعده به عنوان ماه حرام هم برای دین اسلام و هم برای ادیان دیگر اهمیت دارد و در قرآن نیز گفته شده که در این ماه می‌شود با اقتدا به بزرگان و پیامبران به عبادت خدا پرداخت و با ایشان به راز و نیاز بپردازیم.

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
افرادی که این ۲ خصلت را دارند، بی حساب و کتاب وارد بهشت می شوند پيوند ثابت

افرادی که این ۲ خصلت را دارند، بی حساب و کتاب وارد بهشت می شوند

وقتى روز قیامت فرا رسد، خداوند به گروهى از امتم پیامبر(ص) بال می‌دهد تا با آنها از آرامگاهشان به سمت بهشت پرواز کنند، در آنجا خوش و مرفّه و هر طورى که بخواهند به سر مى‌ برند.
افرادی که این ۲ خصلت را دارند، بی حساب و کتاب وارد بهشت می شوند

به گزارش افکارنیوز ، پیامبر خدا (ص) فرمودند :

وقتى روز قیامت فرا رسد، خداوند به گروهى از امتم بال می‌دهد تا با آنها از آرامگاهشان به سمت بهشت پرواز کنند، در آنجا خوش و مرفّه و هر طورى که بخواهند به سر مى‌ برند، فرشتگان به آنها می‌گویند:

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
عقلا تند و تند زمین می‌خورند پيوند ثابت

مرحوم دولابی: عقلا تند و تند زمین می‌خورند
شناسه خبر: ۱۴۵۱۶۶۸ سرویس: فرهنگی
۱۲ تیر ۱۳۹۶ – ۰۰:۰۵
دولابی
مرحوم میرزا اسماعیل دولابی می فرمود:کسانی که قدری عقل دارند و به خدا حسن ظنّ دارند؛ هر وقت می‌افتند و زمین می‌خورند، خدا دستشان را می گیرد و بلند می‌کند. دوباره زمین می‌خورند، باز دستشان را می‌گیرد. عاقل‌ها زمین می‌خورند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، کسانی که قدری عقل دارند و به خدا حسن ظنّ دارند؛ هر وقت می‌افتند و زمین می‌خورند، خدا دستشان را می گیرد و بلند می‌کند. دوباره زمین می‌خورند، باز دستشان را می‌گیرد. عاقل‌ها زمین می‌خورند. زمین خوردن، زیاد است. نگاه کن ببین؛ کتاب‌ها را بخوان، در گذشته، در زمان خودِ ما، پر است. همه عقلا تند و تند زمین می‌خورند. هرچه هم عاقلتر و قشنگ‌تر باشند، زمین خوردنشان بی‌سر و صداتر است و کسی نمی‌بیند. اما همه زمین می‌خورند. این قدر زمین می‌خورند و دستشان را می‌گیرد و بلند می‌کند تا آنها را به بهشت وارد می‌کند.

برای خودت هم با خدا این حساب را باز کن و ببین آیا این جور نیست؟ تا تو را به بهشت وارد نکند، رها نمی‌کند. یک وقت خیال نکنی چون عقل داری زمین نمی‌خوری – حتماً می‌خوری. هر وقت هم زمین خوردی به تو بر می‌خورد. اما خیلی هم برنخورد! چون این، قاعده است. قدرت خدا و عزّت اوست. می‌خواهد خودش را به تو نشان داده و بشناساند. می‌خواهد صفات و اخلاق خودش را به تو، حالی کند. ملائکه هیچ وقت زمین نمی‌خورند. نه زانویشان درد می‌گیرد و نهچیز دیگری برای آنها هست. آنها عقل صرف هستند. ولی من و شما یک چیزی ناقُلا همراهمان است و البته کمی هم عقل داریم! ان‌شاءالله اگر داشته باشیم که داریم؛ بدک نیست! اما کمی زرنگی از جانب خدا قاطی آن شده، که پیدا نمی‌شود. مخصوصاً اگر دو سه باری با اهل بیت طهارت(ع) هم، سلام و علیکی کردی، این‌ها ر خواب و بیداری، آدم را رنگ می‌کنند. خیلی هم رنگرز هستند. رنگ‌های خوب هم دارند و آدم را عین خودشان رنگ می‌کنند که اگر این کار را نکنند، یک نفر هم نجات پیدا نمی‌کند.

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
درس اخلاق حضرت آیه اللَّه مظاهری «مدّظله العالی» موضوع: صفات رذیله پيوند ثابت

درس اخلاق حضرت آیه اللَّه العظمی مظاهری «مدّظله العالی»
موضوع: صفات رذیله
تاریخ: ۱۳/ ۱۲/ ۱۳۷۶
اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم. بسم اللَّه الرحمن الرحیم. رب اشرح لی صدری و یسرلی امری واحلل عقده من لسانی یفقهوا قولی درباره اخلاق یعنی صفات رذیله و صفات حسنه از مهمترین مسائل در اسلام است پیش عقل است و در این باره یک مقداری در جلسات قبل صحبت کردم چیزی که باید توجه به آن داشته باشیم این است که اتفاقاً هر چه عقل ما می‏گوید واجب تر. هر چه قرآن و روایات می‏گوید واجب مؤکد معمولاً مردم به آن اهمیت نمی‏دهند و شاید یک در هزار باشد شاید کمتر اینکه در صدد باشد مهذب بشود. راستی اقلاً بیست و چهار ساعت یک ساعت هم درس اخلاق بخوانند مطالعه اخلاقی بکند در صدد باشد رضالت را از فضیلت بشناساند و آنجا که رضالت است در صدد رفع آن باشد کجا پیدا می‏شود الان شما نخبه‏ها آیا در بیست و چهار ساعت وقت حسابی برای این گذاشتید عموم مردم چنین هستند این یک مصیبت است یعنی از یک طرف قرآن ۱۱ تا قسم بخورد بعد از ۱۱ تا قسم بفرماید «قد افلح من زکیها و قد خاب من دسیها» پس از ۱۱ تا قسم با دو سه تا تأکید رستگاری فقط و فقط مال کسی است که مهذب باشد بی بهره است شقی است جهنمی است آن کسی که صفت رضیله‏ای بر دل او حکمفرما باشد این از یک طرف امّا از طرف دیگر اهمیت مسلمانها به این مسئله اهمیت روحانیت به این مسئله بسیار کم است و حالا چه باید کرد چه باید گفت و این جلسات قبل ما هم به خوبی به ما می‏فهماند اینکه اگر صفت رضیله‏ای باشد بالاخره کار خودش را می‏کند حالا ممکن است در مواقع عادی آتش زیر خاکستر باشد امّا یک وضع استثنایی بیاید جلو، کار خودش را می‏کند یعنی مثلاً یک آدم پول پرست ممکن است متقی باشد و وقتی متقی شد آن تقوایش جلو گیر باشد حق مردم را حق مردم بداند حق خودش را حق خودش بداند امّا یک وضع استثنایی بیاید جلو که یک دفعه به شما می‏گفتم ظاهراً می‏گفتم مرحوم حاج آقا حسین قمی آن مرجع تقلید که عالی بوده است انصافاً هم از نظر علم هم از نظر عمل بزرگان نقل می‏کنند ایشان با کمال شهامت می‏گفتند من تا یک میلیون عادل هستم یعنی می‏دانم اطمینان دارم یک میلیون به من بدهند بگوید دینت را به من بده نمی‏دهم اگر بگویند گناه بکن نمی‏کنم امّا حالا بیشترش را، بگویند قم را به شما می‏دهیم بگویند یک غیبت کن یک کسی را زمین بزن می‏فرمودند که نمی‏دانم چه کسی می‏تواند بگوید می‏دانم یک کسی بگوید که «و اللَّه لو اعطیت الا قالیم السبعه و ما تحت افلاکها علی ان اعصی اللَّه فی غله اصلبها جلب شعیره ما فعلته» عالم هستی را به من بدهند بگویند که به یک مورچه ظلم بکن پوست جو را از دهانش بگیر من که علی هستم نمی‏کنم چه کسی می‏تواند حالا امیرالمؤمنین که به جای خود چه کسی می‏تواند این جور بگوید آن کسی که مهذب باشد راستی دنیای حرام پیش او اهون از همه چیز باشد امیرالمؤمنین در نهج البلاغه می‏گوید «دنیاکم» از بادی که از دماغ بز بیرون بیاید عطفه عنس دنیاکم از آن استخوان خوکی که در دست آدم خوره‏ای باشد دنیاکم که از این کفشی که وصله دارد و اصلاً هیچ ارزشی ندارد لذا همان هم بر می‏گردد به این که درخت رضیله این پول پرستی از دل باید کنده شود و در راه شرع در راه عقل بیفتد همان که امیرالمؤمنین می‏فرماید الا اینکه حقی را اثبات کنم باطلی را از بین ببرم و الا اگر صفت رذیله‏ای باشد حالا متقی نماز شب خوان و حسابی مقید به ظواهر شرع امّا کار خودش را می‏کند صفت رذیله کار خودش را می‏کند الا اینکه پروردگار عالم به واسطه تقوایش ترحمی بکند

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
درس اخلاق حضرت آیه اللَّه مظاهری «مدّظله العالی»موضوع: شرح صدر پيوند ثابت

درس اخلاق حضرت آیه اللَّه مظاهری «مدّظله العالی»
موضوع: شرح صدر
تاریخ: ۲۳/ ۷/ ۱۳۷۶
اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم. بسم اللَّه الرحمن الرحیم. رب اشرح لی صدری و یسر لی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی.
بحث درباره دستور العملی بود که خداوند متعال به پیغمبر اکرم داده بود برای اینکه بار سنگین نبوت را به منزل برساند و بحث در این جمله آخر این دستور العمل بود که می‏فرماید «واصبر علی ما یقولون واهجرهم هجرا جمیلا»[۱] راجع به جمله و اصبر علی ما یقولون یک مقداری صحبت کردم و بالاخره نتیجه گرفتم ای ام الفضائل یعنی صبر را همه باید داشته باشند و هر فضیلتی مرهون این صبر است اگر کسی بخواهد متقی بشود مسلم است صبر در معصیت می‏خواهد صبر در اطاعت می‏خواهد تا کمکم برای او ملکه صبر پیدا بشود اگر هم می‏خواهد استکمال سیر و سلوک پیدا بکند معلوم است در مشکلات باید صبر داشته باشد بتواند از کنار مشکلها بگذرددر جذر و مدها متوقف نشود تا این راه خار دار را بتوتند حل بکند این راهی که بقول بزرگان با دست چاه کندن،نه با مژه چاه کندن تا انسان بتواند از منزلی به منزلی تا بالاخره برسد به منزل لقاو با دست چاه کندن میدانید مشکل است با مژه چاه کندن میدانید تا سر حد محال است وآدم شدن راستی مشکل است اما ممکن . واین توقف بر صبر است و معمولا ما طلبه‏ها این صفت صبر را باید پررنگ داشته باشیم تااولاً ملکه تقوا برای ما پیدا بشود و بعد هم در رسیدن سیر و سلوکمان در تحمل این بار بزرگمان به منزل ان شاء اللَّه برسیم.
بحث امروز در آن جمله آخر است «و اهجرهم هجراًجمیلاً» یعنی یا رسول اللَّه اگر بخواهی این بار نبوت را به منزل برسانی سعه صدر میخواهد شرح صدر می‏خواهد انسان باید دریا دل باشد با بتواند در جامعه زندگی بکند تا بتواند بارهای سنگین را به منزل برساند وبالاخره تابتوانداگر مشکل است و قابل حل، حل کند اگر قابل حل نیست تحمل کند و معنای سعه صدر همین است اگر با مشکل با گره‏های کوری دست و پنجه نرم کند آنجا که می‏شود آن مشکل را آن گره کوری را با صبر با حوصله باز کند و اگر نشد آن گره کوری آن مشکل را حل کرد آن مشکل را تحمل بکند اگر می شود از کنار مشکل بگذرد اگر نمی‏شود از کنار مشکل بگذرد آن مشکل را تحمل کند با تحمل مشکل راه بپیماید قرآن شریف روی این سعه صدر خیلی پا فشاری دارد و آیات فراوانی راجع به این شرح صدر دریا دل بودن نازل شده است سوره الم نشرح به ما یک جمله بالای را می‏گوید و میفرماید که این سعه صدر بهترین نعمتهای خدا است و علاوه بر اینکه بهترین نعمتها ی خدا است انسان را به مطلوب انسان را به مقصود می‏رساند «بسم اللَّه الرحمن الرحیم الم نشرح لک صدرک» می‏دانید که خدا به پیغمبر گرامیش خیلی نعمت داده است نعمت علم، علم پیغمبر اکرم به اندازه یک ممکن علم دارد دیگر فرق بین علم او و علم خدا همن است که پیغمبر علم به ذات ربوبی نداردو الا «لافرق بینهم و بین اللَّه الا عنهم العباده» از نظر علمی یعنی علم ما کان و ما یکون و ما هو کائن به نحو علم حضوری پیغمبر اکرم دارند اما نمی‏گوید آیا علم به تو ندادم قدرتش هم همین است «ید اللَّه فوق ایدیهم» یعنی پیغمبر اکرم یعنی علی ابن ابیطالب این ید اللَّه است به اندازه‏ای که بشود به یک ممکن قدرت بدهند پیغمبر اکرم قدرت داد یعنی تمام قدرت‏ها درمقابل پیغمبر اکرم یک قطره از دریا بله با خدا تفاوت داشت قدرت او ذاتی است قدرت او عرضی این قدرت به ذات پروردگار دیگر درآن محیط قدرت ندارداما از آن ذات بیاید پایین دیگر آن قدرت الی ما رسول اللَّه اما نمی‏گوید یا رسول اللَّه آیا قدرت به تو ندادم و همچنین تا آخر به عبارت دیگر به قول حضرت امام «رضوان اللَّه تعالی علیه» به احدی نگفته جز ایشان بارک اللَّه خدا رحمتشان کند درجاتشان عالی است عالی‏تر ایشان می‏فرمایند که خداوند عالم دو تجلی داشت یکی تجلی با تمام اسماء و صفات حتی اسماء و صفات مستعسره چهارده معصوم پیدا شد یک تجلی با تمام اسماء و صفات حتی اسماء و صفات مستعسره قرآن پیدا شد ثقلین کم و بیش دیگران گفته‏اند اما نه اینجور آن هم گفته که «علّم ادم الاسماء کلها» یعنی اینکه پیغمبر اکرم متجلی خدا اما نه با تمام اسماء و صفات و ایشان می‏فرمایند ما از عقل استفاده می‏کنیم از کشف استفاده می‏کنیم ایشان ادعای شهود هم می‏کند از شهود استفاده می‏کنیم

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
درس اخلاق حضرت آیت اللَّه العظمی مظاهری«مدظله العالی»موضوع: توصیه به مبلغین در ماه پيوند ثابت

درس اخلاق حضرت آیت اللَّه مظاهری«مدظله العالی»
موضوع: توصیه به مبلغین در ماه محرم
تاریخ:۲۶/ ۲/ ۱۳۷۵
اعوذ باللَّه من الشیطان الرجیم بسم اللَّه الرحمن الرحیم رب اشرح‏لی صدری و یسّرلی امری و احلل عقده من لسانی یفقهوا قولی.
بحث ما گرچه در کلمه مقدس خلوص و اخلاص بود ولی باشد ان‏شاءاللَّه برای چهارشنبه بعد از عاشورا.
بحث امروزمان راجع به دهه محرّم است که دهه مبارکی است و ما طلبه‏ها در دهه محرم می‏توانیم کار بکنیم و باید به این دهه محرم اهمیت زیاد بدهیم چنانچه اهمیت دادیم الحمدللَّه و همانطور که موج در کربلا، ظلم را ریشه‏کن کرد و اسلام را تا اینجا آورد، آن ادامه موج را روحانیت ایجاد می‏کند مخصوصاً در دهه محرم لذا در دهه محرم ما خیلی می‏توانیم کار بکنیم. امّا یک تذکراتی باید داده شود و در ذهن ما باشد.
تذکر اوّل اینکه ما اگر بخواهیم حرفهایمان تأثیر داشته باشد و بخواهیم آن موج را ادامه بدهیم و راستی آن یک ساعتی که وقت مردم را می‏گیریم به همان اندازه به مردم استفاده بدهیم. مثلاً اگر هزار نفر پای منبر ما باشند و ما یکساعت صحبت کنیم هزار ساعت وقت جامعه را گرفته‏ایم و ما باید جوابگوی این باشیم. هزار ساعت وقت جامعه را گرفتن، در مقابلش باید به اندازه هزار ساعت برای مردم نتیجه داشته باشد. لذا این منبرهای ما مطالعه می‏خواهد. مثلاً کسی سال گذشته ده تا منبر داشته نوشته و حالا دو مرتبه همین ده تا منبر را برود و سال دیگر هم همین طور و سینه‏اش تکرار مکرراتی باشد، منبرهایش تکرار مکرراتی باشد خوب معلوم است علاوه بر اینکه توهین برای خودش است، حرف را دیگر نمی‏خرند، حرف خوبش را هم دیگر نمی‏خرند و علاوه بر اینها توهین به روحانیت هم هست. باید ما مطالعه کنیم. برداشتِ از کلمات دیگران خوب است امّا شرط دارد. بعضی اوقات یک حرفهایی یک بزرگی می‏زند در یک جای خاصی، در یک مکان خاصی، حالا آنحرف از یک طلبه مبتدی بخواهد گفته شود، در یک دهی گفته شود؛ خوب این خیلی وقت‏ها خلاف فصاحت و بلاغت می‏شود.
در میان ما طلبه‏ های قم مشهور بود اینکه یکی از منبری‏های مهمّ قم بعضی اوقات اشاره می‏کرده به قبر حضرت معصومه(س) و می‏گفته معصومه مکرّمه شاهد باش. می‏گویند یک طلبه رفت در یک دهی و وسط منبر گفت معصومه مکرمه شاهد باش و برایش دردسر ایجاد شد.!!

نظرات[۰] | دسته: اخلاق اسلامی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

آبان ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« مهر    
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰  
No Image No Image