آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
حضرت آیت‌ الله صافى گلپایگانى (مدظله العالى) پيوند ثابت

حضرت آیت‌ الله صافى گلپایگانى (مدظله العالى)
قصد مسافرت
احکام دائم السفر و سفر شغلى
سربازان و نیروهاى مسلح
مسائل متفرقه نماز مسافر
رؤیت هلال ـ ثبوت ماه
کسانى که به واسطه بیمارى نمى توانند روزه بگیرند
——————————————————————————–

قصد مسافرت
س ۱۰۶ ـ شخصى از اول قصد مسافت نداشت، اول قصد سه کیلو متر داشت بعد از آن گفت برویم تا هشت کیلومتر و هکذا تا رسید به ۲۵ کیلومتر، نماز این شخص در ذهاب تمام است سؤال اینکه اگر در ۲۵ کیلو مترى دو شب ماند در مدتى که مانده و در برگشت نمازش چگونه است؟

ج ـ در فرض سؤال در آن دو شب نمازش تمام است و در برگشت نیز چون برگشت هشت فرسخ شرعى

نیست نماز تمام است.

س ۱۰۷ ـ شخص بیهوشى که در حال بیهوشى به تهران برده مى شود و معلوم است که از شرایط قصر قصد مسافت شرعى در حین خروج از وطن مى باشد. اگر این شخص بمجرد رسیدن به تهران بهوش بیاید و پنج روز بیشتر قصد ماندن در تهران را نداشته باشد نماز خود را در تهران و برگشتن به وطن قصر بخواند یا تمام؟

ج ـ در مورد مسأله باید نمازهایش را در تهران تمام بخواند و در بازگشت به وطنش که على الفرض بحدمسافت شرعیه است چون انشاء سفر مى نماید نمازش قصراست.

س ۱۰۸ ـ مى گویند اگر کسى در شهرى مقیم شد و قصد توطن نداشته اگر مدّت مدیدى بماند که صدق کند عرفاً اهل آن بلد است نماز او تمام است سؤال اینکه از چه موقع نماز را تمام بخواند از همان اوّل یا بعد از گذشتن آن مدّت که عرفاً صدق کند و چه مدت باید بگذرد چند ماه یا چند سال؟

ج ـ حدّ معینى چند ماه یا چند سال ندارد میزان این استکه بمقدارى توقف کند که در نظر عرف صدق وطن کند یعنى مردمیکه از وضع او باخبرند بگویند این شخص وطنش اینجا شده است.

س ۱۰۹ ـ اعراض با قصد محقق مى شود و یا به اعراض قهرى هم محقق مى شود؟

ج ـ باعراض قهرى نیز محققّ مى شود. والله العالم.

نظرات[۰] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
حضرت آیت الله نورى همدانى (مدظله العالى) پيوند ثابت

حضرت آیت الله نورى همدانى (مدظله العالى)
احکام نماز مسافر
احکام مسافر
حد ترخص
سفر معصیت
سفر های طولانی
احکام وطن‏
احکام روزه‏
اگر روزه ضرر داشته باشد
باقیماندن بر جنابت و حیض و نفاس تا اذان صبح
قضاوکفارهّ
——————————————————————————–

احکام نماز مسافر
س۱۵۱: لطفاً منظور از وطن را روشن بفرمایید.

ج: همانطور که در رساله توضیح المسائل هم آمده، محلى را که انسان براى اقامت و زندگى خود اختیار کرد، وطن او است، چه در آنجا به دنیا آمده و وطن پدر و مادرش باشد، یا خودش آنجا را براى زندگى اختیار کرده باشد و در صدق وطن بودن قصد همیشه ماندن نیز معتبر نمى‏باشد اگرچه لازم است ماندن خود را محدود به مقدار معیّن نکند وگرنه وطن صدق نمى‏کند.

س۱۵۲: کسى که دو محل را براى زندگى اختیار کرده مى‏تواند آنها را وطن خویش محسوب کند؟

ج: بلى هر دو وطن او است.

س۱۵۳: در رساله‏ها در مورد وطن ذکر شده که انسان اگر شش ماه در محلّى بماند وطن او محسوب مى‏شود، آیا در این مدّت مى‏تواند مسافرت کند یا اینکه باید همه شش ماه را در یک محلّ بماند و اگر مسافرت کند، آیا به این قصد ضرر مى‏رساند یا خیر؟

ج: لازم است مدّتى به قصد توطّن بماند به اندازه‏اى که کسانى که از قصد او اطلاع دارند بگویند که فلانى اهل اینجا شده است. شش ماه موضوعیت ندارد و مسافرت مختصر در بین مضرّ نیست.

س۱۵۴: اینجانب با اجازه و فتوى حضرتعالى بر تقلید از (حضرت امام رضوان اللّه تعالى علیه باقى مانده‏ام پنج سال پیش از زادگاهم در روستا به قم کوچ کردم و دیگر امید و قصد برگشتن نداشتم لذا قم را وطن قرار دادم چون قصد دائم محقق بوده و هر موقع به زدگاهم مى‏رفتم یا قصد عشره مى‏کردم و یا نماز شکسته مى‏خواندم. تابستان امسال از طرف دفتر نمایندگى ولى فقیه در سپاه مأموریت گرفتم به شهر اندیمشک و به همراه خانواده در آن شهر سکن شدم. مدّت زمان این سکونت اصلاً معیّن نیست. از اندیمشک تا محل کارم که پادگانى است واقع در کرخه حدود ۲۱ کیلومتر راه است که هر روز این مسیر را رفت و آمد مى‏کنم.

در رساله حضرت عالى دیدم که براى قصد توطّن در محلى که براى زندگى انتخاب شده قصد ماندن دائم معتبر نیست و کسى که مدّت نامعینى در محلى بخواند زندگى کند مى‏تواند آنجا را وطن قرار دهد. بنده در این یک مسئله رجوع کرده‏ام به حضرت عالى و نمازم را هم در اندیمشک و هم در پادگان کامل مى‏خوانم. با توجه به این مطالب آیا شکسته خواندن نمازم در زادگاهم (با توجه به اینکه قصد برگشتن ندارم) اشکال دارد یا خیر؟

ج: اگر اندیمشک را وطن خود قرار دادید و نمى‏خواهید بصورت موقّت در آنجا بمانید در این صورت آنجا براى شما وطن محسوب شده نماز را تمام مى‏خوانید و روزه هم صحیح است امّا در صورتى که ماندن شما در آن شهر موقّت باشد ولو به مدّت طولانى آنجا براى شما وطن بحساب نخواهد آمد. و اگر در آنجا قصد اقامه نکنید نماز شما قصر و روزه شما صحیح است. و نسبت به وطن اصلى خود چون اعراض محقّق شده است اگر قصد اقامه ده روز نداشته باشید باید نماز را قصر بخوانید.

نظرات[۰] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
حضرت آیت الله جواد تبریزى (ره) پيوند ثابت

حضرت آیت الله جواد تبریزى (ره)
نماز مسافر
روزه
ثبوت اول ماه

——————————————————————————–

نماز مسافر
۳۷۵) مسافرى که قبل از ظهر در مدّت یکماه مثلاً چند بار مسافرت کرده است و در خانه خود ۱۰ روز نمانده است کثیرالسّفر به این شخص اطلاق مى شود یا خیر و نماز و روزه این شخص چطور است؟

بسمه تعالى؛ چنانچه براى کار که مدت آن دو ماه یا بیشتر باشد بین محل کار و وطن باندازه مسافت شرعى حداقل هفته اى یکبار تردد کند نمازش در این سفرها تمام و روزه اش صحیح است، والله العالم.

۳۷۶) شخصى در مسافرت شغل مخصوصى ندارد ولى در ماه سه بار و یا چهار بار اتفاقاً مسافرت مى نماید و از حد ترخص مى گذرد آیا نماز و روزه شخص مزبور قصر است یا تمام؟

بسمه تعالى؛ اگر مسافرت در رابطه با کار شغلى نباشد و مسافت شرعى را طى کند باید نماز را شکسته و روزه را افطار کند، والله العالم.

۳۷۷) اشخاصى که در طول سال به غیر از تابستان هفته اى سه الى چهار روز را براى کار کردن یا درس خواندن به شهر دیگرى مى روند و بعد به شهر خود بر مى گردند نماز را چگونه باید بخوانند؟

بسمه تعالى؛ چنانچه براى کار کردن هر هفته به شهر دیگر مى روند و بر مى گردند نمازشان در آن شهر تمام و روزه شان صحیح است و اگر براى درس خواندن هر هفته به شهر دیگر ـ که به اندازه مسافت شرعى با شهرشان فاصله دارد ـ مى روند و بر مى گردند در نمازشان جمع بین قصر و تمام کنند و روزه را اگر گرفتند مجزى است و قضا ندارد، والله العالم.

۳۷۸) شخصى در مکانى قصد اقامه نموده، این فرد عمداً و یا سهواً نماز ظهر و عصرش را در اولین روز اقامتش نمى خواند تا قضا مى شود، بعد از وقت نماز، اقامه او لغو مى شود و قصد سفر مى کند، حال با توجه به اینکه نماز چهار رکعتى نخوانده، قضاى نماز ظهر و عصرش تمام است یا قصر؟

بسمه تعالى؛ در فرض سؤال قضاى نماز ظهر و عصر تمام است لکن شخص مزبور مسافر است و مادامى که در آن مکان است نمازهاى چهار رکعتى را قصر مى خواند، والله العالم.

نظرات[۰] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
حضرت آیت الله مکارم شیرازى (مدظله العالى) پيوند ثابت

حضرت آیت الله مکارم شیرازى (مدظله العالى)
نماز مسافر
مبطلات روزه
احکام روزه قضا و کفّاره
احکام رؤیت هلال
کثیرالسّفر
کسانى که شغل آنها در سفر است
وطن
مسائل دیگر نماز مسافر
متفرقه
مسائل متفرقه روزه
فطریه
مبطلات روزه
قضا و کفاره روزه
کسانی که نباید روزه بگیرند
احکام سفر و مسافر
رویت هلال
——————————————————————————–

نماز مسافر
سؤال ۲۰۸ ـ آیا تهران یا مانند آن از بلاد کبیره است؟

ج : حکم بلاد کبیره و غیر کبیره یکسان است مگر در جاهایى که هر محلّه از آن عرفاً یک شهر مستقل محسوب شود.

سؤال ۲۰۹ ـ مبدأ و منتهاى سفر در مسافت نماز قصر کجا محسوب مى شود؟

ج : معیار فاصله بین دو شهر یعنى آخرین خانه مبدأ حرکت و اوّلین خانه مقصد مى باشد.

سؤال ۲۱۰ ـ آیا خروج زن از وطن الزاماً به تبعیّت از شوهر اعراض محسوب مى شود یا بستگى به قصد و نیّت او دارد؟

ج : بستگى به قصد و نیّت خود زن دارد چنانچه امیدوار باشد که شوهر را بازگرداند اعراض نیست و اگر امیدى ندارد اعراض قهرى حاصل است.

سؤال ۲۱۱ ـ مقصود از بلاد کبیره چیست؟ در ایران چند شهر کبیره داریم و در بلاد کبیره مسافت را از آخر شهر باید حساب کرد یا آخر محلّه؟

ج : همان گونه که در بالا آمد تفاوتى میان شهرهاى بزرگ و کوچک نیست وبلاد کبیره و صغیره در احکام مسافر یکسان است مگر این که شهرى به قدرى بزرگ شود که هر محلّه از آن یک شهر مستقل محسوب شود مثل شمیران و شهر رى که در عین اتصال به تهران شهرهاى مستقلّى محسوب مى شوند ولى محلاّت مختلف تهران جزء تهران محسوب مى شوند و در مواردى که هر محلّه اى شهر مستقلى است اگر بین آنها فاصله نماز قصر باشدنماز شکسته مى باشد و در غیر این صورت تمام است و معیار در مسافت، آخرین خانه هاى شهر است.

ج ۲۱۲ ـ حکم نماز کسى که مدّت طولانى در شهرى مانده است چیست؟
سوال : در صورتى که مدّتى طولانى در آن محل بماند در حکم وطن او خواهد بود.

سؤال ۲۱۳ ـ آیا محلّ تحصیل دانشجویان در دوره هاى ۲ و ۴ ساله یا بیشتر جزء وطن محسوب مى شود؟
ج: آرى در حکم وطن است هرچند وطن نیست.

سؤال ۲۱۴ ـ کسى که دائم السفر بین دو شهر مثلا قم و کرج است ولى هر روز از کرج که وطن او نیست به دو فرسخى جهت تدریس یا کار دیگرى مى رود و برمى گردد آیا چنین شخصى در قم و کرج و اطراف آن نمازش را باید تمام بخواند ج : باید تمام بخواند.

سؤال ۲۱۵ ـ اگر محلّ کار شخصى به اندازه مسافت قصر از وطنش دور باشد و هر روز به محل کار مى رود و برمى گردد یا یک هفته در محل کار مى ماند، حکم نماز خانواده اش که همراهش هستند چیست؟
ج : هرگاه خانواده اش مرتباً با او همراه هستند نماز همه آنها تمام است.

نظرات[۵۱] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
حضرت آیت ‌الله فاضل لنکرانى (ره) پيوند ثابت

حضرت آیت ‌الله فاضل لنکرانى (ره)
احکام نماز وروزه
حد ترخّص
مسافت شرعى
کم شدن مسافت به جهت توسعه محلّ
وطن
عبور مسافر از وطن خود
اعراض از وطن
تبعیت زن و اولاد در وطن
قصد اقامت
کسى که محل کار یا تحصیل او در غیر وطن اوست
کسى که شغل او سفر کردن است
مسافرى که نمى داند چند روز در محل مى ماند
بلاد کبیره
سفر معصیت
مسائل متفرقه سفر
نیّت روزه
مبطلات روزه
روزه با حال جنابت
استفاده از قرص جلوگیرى از حیض یا باردارى
روزه بیماران و ضعفا
روزه مسافر
نذر روزه در سفر و غیر آن
روزه استیجارى
هلال ماه

حد ترخّص
سوال : کسى که اهل تهران است اگر به قصد قم حرکت کند، کجا مى تواند نماز را شکسته و روزه اش را افطار کند و چنانچه به شهر رى برسد نمازش چه حکمى دارد؟

جواب : در صورتى که وطن او تهران است همین که از آخر خانه هاى تهران به طرف شهر رى و قم حرکت کرد، وقتى به جایى رسید که دیگر خانه هاى آخر تهران را نبیند و صداى اذان محله هاى آخر تهران را نشنود نمازش شکسته و روزه اش را افطار کند.

سوال : دو منطقه مسکونى (روستا) که قبلا جدا بودند ولى الآن به هم متصلشده اند و هنوز اسمشان فرقى نکرده ساکنین این دو محل حد ترخص را از کجا باید حساب کنند؟

جواب : اگر یک محل شناخته شوند گرچه داراى دو اسم باشند حد ترخّص را از مجموعه باید حساب کرد.

سوال : حد ترخّص چیست؟
جواب : محلّى است که دیوارهاى شهر دیده نشود و اذان شهر هم شنیده نشود. و حد ترخص به اختلاف موارد از نظر مسطح بودن زمین و وجود و عدم وجود حائل مانند کوه فرق مى کند.

مسافت شرعى
سوال : اینجانب از وطنم که اطراف شهر اصفهان است به قصد اصفهان مى روم، تا اوّل شهر چهار فرسخ نیست لکن تا محلى که قصد اینجانب است، مثل بازار اصفهان چهار فرسخ مى باشد، نماز و روزه ام چه حکمى دارد؟ البته بنا دارم همان روز برگردم
جواب : در فرض سؤال نماز تمام و روزه صحیح است.

سوال : مسافت شرعى از کجا تا کجا محاسبه مى شود؟
جواب : از جایى که عرفاً آخر محل است تا ابتداى محل دیگر محاسبه مى شود.

سوال : مسافت شرعى چه مقدار است؟
جواب : مسافت شرعى هشت فرسخ است که حدود ۴۵ کیلومتر مى باشد و کسى که مجموع رفت و برگشت او هشت فرسخ باشد، به شرط آنکه رفتن او کمتر از چهار فرسخ نباشد باید نماز را شکسته بخواند.

سوال : اینجانب از وطنم که اطراف شهر اصفهان است به قصد اصفهان مى روم، تا اوّل شهر چهار فرسخ نیست لکن تا محلى که قصد اینجانب است، مثل بازار اصفهان چهار فرسخ مى باشد، نماز و روزه ام چه حکمى دارد؟ البته بنا دارم همان روز برگردم
جواب : در فرض سؤال نماز تمام و روزه صحیح است.

سوال : مسافت شرعى از کجا تا کجا محاسبه مى شود؟
جواب : از جایى که عرفاً آخر محل است تا ابتداى محل دیگر محاسبه مى شود.

سوال : مسافت شرعى چه مقدار است؟
جواب : مسافت شرعى هشت فرسخ است که حدود ۴۵ کیلومتر مى باشد و کسى که مجموع رفت و برگشت او هشت فرسخ باشد، به شرط آنکه رفتن او کمتر از چهار فرسخ نباشد باید نماز را شکسته بخواند.
کم شدن مسافت به جهت توسعه محلّ
سوال : آیا تهران و شهر رى و باقرآباد که فعلا متصل یا نزدیک به متصل شدن هستند یک شهر حساب مى شوند؟
جواب : خیر، از جهت احکام مسافر سه شهر مستقل مى باشند.
سوال : چند سال قبل، قریه اى با شهرى چهار فرسخ فاصله داشت، و اهل قریه در سفر به شهر نماز را قصر و روزه را افطار مى کردند، ولى فعلا شهر بزرگ شده و فاصله بین شهر و قریه حدود سه فرسخ گردیده، فعلا وظیفه اهالى قریه هنگام سفر به شهر چیست؟
جواب : در صورتى که فاصله کمتر از مسافت شرعى شده، نماز را تمام و روزه را بگیرند.

سوال : آیا تهران و شهر رى و باقرآباد که فعلا متصل یا نزدیک به متصل شدن هستند یک شهر حساب مى شوند؟
جواب : خیر، از جهت احکام مسافر سه شهر مستقل مى باشند.

سوال : چند سال قبل، قریه اى با شهرى چهار فرسخ فاصله داشت، و اهل قریه در سفر به شهر نماز را قصر و روزه را افطار مى کردند، ولى فعلا شهر بزرگ شده و فاصله بین شهر و قریه حدود سه فرسخ گردیده، فعلا وظیفه اهالى قریه هنگام سفر به شهر چیست؟
جواب : در صورتى که فاصله کمتر از مسافت شرعى شده، نماز را تمام و روزه را بگیرند.

وطن
سوال : اگر مسافر بعد از ظهر از وطن خود به قصد مسافت شرعى حرکت کند حکم نماز و روزه او چگونه است؟
جواب : روزه آن روز صحیح است ولى نماز خود را اگر بخواهد در سفر بخواند باید شکسته بخواند.

نظرات[۱] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
حضرت آیت الله سیستانى (مدظله العالى) پيوند ثابت

حضرت آیت الله سیستانى (مدظله العالى)
روزه
روزه باردار
روزه مریض
روزه مسافر
روزه نیابت
روزه مستحب
روزه قضا
مبطلات روزه
رؤیت هلال
——————————————————————————–

روزه
سؤال : در برخی کشورها چندین روز آفتاب طلوع و یا غروب نمی کند نماز و روزه در این کشورها چگونه است؟

جواب : احتیاط واجب آن است که نماز را با اوقات نزدیکترین کشور و یا شهری که در بیست چهار ساعت دارای شب و روز می باشد تطبیق دهد و نمارهای پنجگانه را برابر اوقات شرعی آنجا بخواند هر چند با قصد قربت مطلقه.

و اما روزه را باید به کشوری برود که بتواند روزه ماه رمضان را بگیرد که فضیلت بسیار دارد و اگر ممکن نشد در غیر ماه رمضان چنان کند و قضا به جا آورد.

سؤال : لطفا بفرمایید اینکه فرد در ۴ جا میتواند نمازش را تمام بخواند ایا مثالا اگر هتلی در کربلا و یا مکه و یا مدینه و یا کوفه باشد نیز میتواند نمازش را تمام بخواند و روزه اش را بگیرد یا تنها اختصاص حائر دارد اگر صحن و سرای جدید اضافه شود چطور؟

جواب : درمکه و مدینه جایز است ولی در شهر کربلا و کوفه جایز نیست بلکه تنها در حرم یا مسجد کوفه جایز است .

سؤال : حکم کسی که ماه رمضان بر اساس شهادت دو نفر ۲۹ روز روزه گرفته اند چیست ؟
جواب : قضا لازم نیست .

سؤال : شرایط سنی برای روزه داری چیست ؟
جواب : بلوغ است که در دخترها نشانه آن تمام شدن نه سال قمری است و در پسرها یکی از سه چیز اول : روئیدن موی درشت در زیر شکم بالای عورت و همچنین در صورت و پشت لب .دوم: بیرون امدن منی . سوم : تمام شدن پانزده سال قمری .

سؤال : آیا عمل استمنا در ماه مبارک رمضان حرام است (خود ارضائی) ؟
جواب : حرام است و یکی از مبطلات است .

سؤال : اگر شخصی استمناء در ماه رمضان انجام دهد البته به نیت آمدن منی نباشد ولی از او منی خارج شود چه حکمی دارد؟
جواب : اگر از خود وثوق نداشت روزه او باطل است و اگر با علم به مسأله باشد کفاره هم به علاوه قضاء واجب است و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر جاهل مقصر مردد باشید.

سؤال : نگاه کردن به صفحه اینترنت در زمانی که انسان روزه میباشد و یک تصویر غیر عادی ظاهر میشود چه حکمی دارد؟
جواب : روزه را باطل نمیکند اگرچه شرعاً در مواردی نباید نگاه کرد.

سؤال : اگر فرد روزه دار با همسر خود نزدیکی کند و بازی کند و نخواهد که آبش بیاید و بداند چنانچه بیاید روزه اش باطل است ولی بی اختیار آبش بیاید (قبلاً با این کارها آبش میآمده) آیا روزه اش باطل است یا نه؟ کفاره چه؟ اگر کفاره واجب است، چگونه است؟
جواب : روزه اش باطل است و اگر از روی علم به مسأله باشد باید به علاوه قضا کفاره هم بدهد و همچنین بنابر احتیاط واجب اگر جاهل مقصر متردد باشد.

سؤال : در روزه ماه رمضان ریختن قطره در چشم آیا روزه را باطل میکند یا خیر؟
جواب : باطل نمیکند.

سؤال : اگر در ماه رمضان در حال بیرون آمدن منی از خواب بلند شوم، آیا جایز است که به بیرون آمدن آن کمک کنم؟ حکم در مورد استمناء در غیر از ماه رمضان چه میباشد؟
جواب : جایز است منی را در آن حال خارج کنید و استمناء در هر حال حرام است.

سؤال : ۱ ـ اگر کسی در ماه رمضان عمداً کاری کند که از او منی بیرون آید آیا باید ۶۰ روز روزه بگیرد یا خیر؟
۲ ـ جواب این سؤال را برای فرو بردن اخلاط سینه را هم بگویید.

جواب : ۱ ـ اگر عالم به این بود که این کار روزه را باطل میکند باید کفاره بدهد و نیز بنابر احتیاط واجب اگر جاهل مقصر متردد باشد. و کفاره آن این است که ۶۰ روز روزه بگیرد یا ۶۰ فقیر را سیر کند ولو به اینکه به هرکدام یک مد (۷۵۰ گرم) طعام بدهد.
۲ ـ روزه را باطل نمیکند.

سؤال : کسی که روزه بوده بعد خوابیده و در خواب منی از او بیرون آمده روزه اش باطل است؟
جواب : روزه صحیح است.

نظرات[۱۸] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
مهمترین پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارک رمضان به همراه پاسخ هاى آن پيوند ثابت

حضرت آیت الله خامنه اى (مدظله العالى)
نماز مسافر
آنکه شغلش مسافرت است یا سفر مقدمه شغل اوست‏
حکم دانشجویان و روحانیون‏
قصد اقامت و مسافت شرعى‏
حد ترخّص‏
سفر معصیت‏
احکام وطن‏
تبعیت زن و اولاد در وطن
احکام بلاد کبیره‏
شرایط وجوب و صحت روزه
زن باردار و شیرده
بیمارى و منع پزشک
مبطلات روزه‏
بقاء بر جنابت
استمناء
احکام مبطلات روزه‏
کفاره روزه و مقدار آن
قضاى روزه‏
مسائل متفرقه روزه
رؤیت هلال
خون لثه و دندان
باقى ماندن بر جنابت در ماه رمضان
زمان روزه استیجارى و کیفیّت آن
ملاک ایمان
احتلام بعد از فجر در ماه رمضان
روزه مستحبى براى شخصى که روزه قضا دارد
کیفیت اداى کفّاره روزه
کثیرالسفر و سفر شغلى
نماز و روزه فرزندان در وطن والدین
——————————————————————————–

نماز مسافر
س ۶۳۹: آیا وجوب قصر بر مسافر شامل همه نمازهاى فریضه مى‏شود یا اختصاص به بعضى از آنها دارد؟

ج: وجوب قصر فقط در خصوصِ نمازهاى روزانه چهار رکعتى است که عبارت از نمازهاى ظهر و عصر و عشاء است و نماز صبح و مغرب قصر نمى‏شود.

س ۶۴۰: شرائط وجوب قصر بر مسافر در نمازهاى چهار رکعتى کدام است؟

ج: امور هشتگانه ذیل است:

۱ – سفر او به مقدار مسافت شرعى باشد یعنى رفتن یا برگشتن و یا رفت و برگشت او روى‏هم هشت فرسخ شرعى‏باشد، مشروط به اینکه رفتن او کمتر از چهار فرسخ نباشد.

۲ – از اول مسافرت قصد پیمودن هشت فرسخ را داشته باشد، بنابراین اگر از ابتدا قصد پیمودن هشت فرسخ را نداشته و یا قصد پیمودن کمتر از آن را داشته باشد و بعد از رسیدن به مقصد تصمیم بگیرد به جائى برود که فاصله آن با مکان اول کمتر از مسافت شرعى است، ولى از منزل تا آنجا به اندازه مسافت شرعى است، باید نمازش را تمام بخواند.

۳ – در بین راه از قصد خود مبنى بر پیمودن مسافت شرعى برنگردد، بنابراین اگر در بین راه، پیش از رسیدن به چهار فرسخ از قصد خود برگردد یا مردد شود، حکم سفر بعد از آن بر او جارى نمى‏شود، هر چند نمازهائى که قبل از عدول از قصد خود به صورت شکسته خوانده، صحیح است.

۴ – قصد قطع سفر در اثناى پیمودن مسافت شرعى با عبور از وطن خود یا جائى که مى‏خواهد ده روز یا بیشتر در آن جا بماند، نداشته باشد.

۵ – سفر از نظر شرعى براى او جایز باشد، بنابراین اگر سفر معصیت و حرام باشد، اعم از اینکه خودِ سفر حرام باشد مثل فرار از جنگ یا هدف از سفر، کار حرامى باشد مثل سفر براى راهزنى، حکم سفر را ندارد و نماز تمام است.

۶ – مسافر از کسانى که خانه بدوش هستند، نباشد مانند بعضى از صحرانشینان که محل زندگى ثابتى ندارند، بلکه در بیابانها گردش مى‏کنند و هر جا آب و علف و چراگاه پیدا کنند، مى‏مانند.

۷ – مسافرت را شغل خود قرار نداده باشد مانند باربر، راننده و ملوان و غیره و کسى که شغل او در سفر است، ملحق به اینهاست.

۸ – به حد ترخص برسد و منظور از حد ترخص مکانى است که در آنجا اذان شهر شنیده نمى‏شود و دیوارهاى شهر هم دیده نمى‏شود.

آنکه شغلش مسافرت است یا سفر مقدمه شغل اوست‏
س ۶۴۱: کسى که سفر مقدمه شغل اوست، آیا در سفر نمازش تمام و روزه‏اش صحیح است یا آن که این حکم اختصاص به کسى دارد که شغل او حتماً مسافرت باشد؟ این گفته مرجع تقلید حضرت امام خمینى «قدس سره» که مى‏فرماید: کسى که شغل او مسافرت است چه معنایى دارد؟ آیا کسى یافت مى‏شود که خود سفر شغل او باشد؟ زیرا چوپان و راننده و ملوان و غیر آنها هم کارشان چوپانى و رانندگى و کشیترانى است و اصولاً کسى که سفر را به عنوان شغل خود برگزیده باشد، وجود ندارد.

ج: کسى که سفر مقدمه کار او است، اگر در خلال هر ده روز حداقل یک بار براى کار به محل کارش رفت و آمد نماید، نمازش تمام و روزه‏اش صحیح است، و در کلمات فقهاء «رضوان الله علیهم» مراد از کسى که شغل او مسافرت است، کسى است که قوام کار او به سفر است مانند شغلهایى که در سؤال ذکر شده است.

س ۶۴۲: نظر حضرتعالى درباره نماز و روزه کسانى که به مدت معینى بیش از یک سال در شهرى براى کار اقامت مى‏کنند و یا سربازانى که به مدت یک یا دو سال براى انجام خدمات سربازى در شهرى مى‏مانند، چیست؟ آیا بعد از هر سفرى باید قصد اقامت ده روز کنند تا نمازشان تمام و روزه آنها صحیح باشد؟ و اگر قصد ماندن کمتر از ده روز را داشته باشند، نماز و روزه آنها چه حکمى دارد؟

ج: اگر حداقل هر ده روز یکبار به خاطر شغل شان به محل کار سفر مى‏کنند، در غیر سفر اول نمازشان تمام و روزه‏شان صحیح است، ولى در سفر اول، حکم سایر مسافرین را دارند، یعنى تا قصد اقامت ده روز را نکرده‏اند، نماز آنان شکسته است و روزه‏شان صحیح نیست.

س ۶۴۳: نماز و روزه خلبانان هواپیماهاى جنگى که بیشتر روزها از پایگاه‏هاى هوائى‏شان اقدام به پرواز کرده و مسافتى بسیار بیشتر از مسافت شرعى را مى‏پیمایند و مرتب این عمل را تکرار مى‏کنند، چه حکمى دارد؟

ج: حکم آنان همان حکم سایر رانندگان و ملوانان و خلبانان هواپیماهاست، یعنى نماز آنها در سفر تمام و روزه‏شان صحیح است.

نظرات[۳] | دسته: مهمترين پرسش هاى فقهى مورد ابتلاء در ماه مبارك رمضان به همراه پاسخ هاى آن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image