آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث والدین پيوند ثابت

قال الامام علی – علیه السّلام – :
… حقّ الوالِدِ أن یُطیعَهُ فی کلّ شئٍ الاّ فی معصیهِ اللهِ سبحانَهُ.
امام علی – علیه السّلام – فرمودند:
حق والدین برفرزندان این است که در هر چیزی از او اطاعت کند مگر در چیزی که موجب معصیت و نافرمانی خداوند سبحان است.
«نهج البلاغه، حکمت ۳۳۹»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – :
العبدُ المطیعُ لوالدیهِ و لرّبه فی أعلی علّیین.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند:
بنده ای که مطیع پدر و مادر و پروردگارش باشد، روز قیامت در بالاترین جایگاه است.
«کنز العمّال، ج ۱۶، ص ۴۶۷»
ّ
قال الامام الصادق – علیه السلام – : اِنْ اَحْبَبْتَ اَنْ یَزیدَ اللّه فی عُمُرِکَ فَسُرَّ اَبَـوَیْکَ.
امام صادق – علیه السلام – : اگر دوست داری که خداوند عمرت را زیاد کند، پدر و مادرت را شاد کن.
«بحارالأنوار، ج ۷۴، ص ۸۱، ح ۸۴»

قال الامام علی – علیه السّلام – : مَنْ بَرَّ والدیهِ بَرَّهُ ولدُهُ.
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: کسی که به پدر و مادر خویش نیکی کند، فرزندان او نیز به او نیکی خواهند کرد.
«تصنیف غرر الحکم، ص ۴۰۷، ح ۹۳۴۱»

قال الامام علی – علیه السّلام – : برّ الوالدین أکبَرُ فریضهٍ.
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: بزرگترین تکلیف الهی نیکی کردن به پدر و مادر است.
«تصنیف غرر الحکم، ص ۴۰۷، ح ۹۳۳۹»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : ما وَلدٌ بارٌّ نَظَرَ الی أبویهِ الاّ کان له بکلّ نظْرَهٍ حجَّهً مبرورهً … .
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر فرزند نیکوکاری که با مهربانی به پدر و مادر خویش نگاه کند، در مقابل هر نگاه، ثواب یک حجّ کامل مقبول به او داده می شود. سئوال کردند ای رسول خدا، حتّی اگر در هر روز صد مرتبه نگاه کند؟ فرمودند: آری خداوند بزرگتر و پاک تر است.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۳»

عَن النبیِ – صلّی الله علیه و آله – : یفتحُ ابوابُ السماءِ بالرَّحمهِ فی اَربعِ مواضِعَ عندَ نزولِ المطرِ و عندَ نَظَرِ الولدِ فی وجهِ الوالدینِ وعندَ فَتْحِ بابِ الکعبهِ و عندَ النکاحِ.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: درهای آسمان رحمت الهی در چهار مورد گشوده می شود، هنگام آمدن باران، آنگاه که فرزند به صورت پدر و مادر خود نگاه کند و هنگام بازگشایی درب خانه خدا و هنگام ازدواج، کسی که دوست دارد خدا را پاک و مطهر ملاقات کند، باید به زناشویی بپردازد.
«بحار الأنوار, ج ۱۰۰، ص ۲۲۱»

قال الامام علی بن الحسین – علیه السّلام – : و امّا حقُّ امِّکَ: أن تعلَمَ أنَّها حمَلتکَ حیثُ لا یَحتَملُ أحدٌ أحداً و أعطَتکَ مِن ثَمرهِ قلبها ما لا یُعطی أحَدٌ أحداً … .
امام سجاد – علیه السّلام – فرمودند: و امّا حق مادرت بر تو این است که بدانی! او تو را در درون خود حمل نمود در موقعی که هیچ کس توان حمل کسی را در آن موقعیت ندارد و از میوه دل و جانش به تو عطا کرد که هیچ کس این لطف را در حق دیگری نمی کند، با تمام اعضاء و جوارح خود از تو مراقبت نمود و بدون اینکه باکی از گرسنگی و تشنگی خود داشته باشد و متوجه آن گردد، تو را سیر نموده و به تو آب نوشاند، خود با کمترین لباس به سر برد و تو را پوشاند، در حرارت آفتاب نشست و تو را در سایه نهاد، به خاطر تو از خواب ناز چشم پوشانید و تو را از سرما و گرم محفوظ داشت تا برای او زنده بمانی، پس به درستی که توان و طاقت تشکر و قدررانی از او را نخواهی داشت، مگر با کمک و توفیق خداوند سبحان.
«بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۶»

قال الامام علی بن الحسین – علیه السّلام – : وَ اَمّا حقُّ أبیکَ فأن تعلَمَ أنَّهُ أصلکَ فأنک لولاه لم تَکُن، فَمهما رأیتَ من نفسِکَ ما یُعجِبکَ فاعلَم أن اباکَ أصلُ النّعمهِ عَلیکَ فیه… .
امام سجاد – علیه السّلام – فرمودند: و امّا حق پدرت بر تو این است که: بدانی او اصل و ریشه توست، زیرا اگر او نبود تو نیز نبودی پس هر چه در وجود تو، تو را به شگفتی و خشنودی وا می دارد، بدان که پدرت منشاء و اساسِ آن نعمت است، پس خدای را حمد و سپاس گو و بر قدر و منزلتِ او شاکر باش.
«بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۶»

قال الامام علی بن الحسین – علیه السّلام – : جاءَ رجل الی النّبی فقال: یا رسول الله ما مِن عملٍ قبیح الاّ قَد عَمِلتهُ فهل لی توبه؟ فقال لَه … .
امام سجاد – علیه السّلام – فرمودند: شخصی خدمت رسول خدا آمد و گفت: ای رسول خدا، من هیچ کار زشتی نمانده که انجام نداده باشم، آیا می توانم توبه کنم؟ رسول خدا فرمودند: آیا هیچ یک از پدر و مادرت زنده هستند؟ گفت: بله، پدرم. رسول خدا فرمودند: برو به او نیکی کن (تا آمرزیده شوی). وقتی او راه افتاد، پیامبر فرمودند: کاش مادرش زنده بود. (یعنی اگر او زنده بود و به او نیکی می کرد، زودتر آمرزیده می شد.)
«بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۸۲»

قال الامام الباقر – علیه السّلام – : ثلاثٌ لم یجعلِ الله لأحدٍ فیهنَّ رُخصهً: أداءُ الامانَه … و برّ الوالدینِ برَّین کانا أو فاجرین.
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: خداوند سبحان در سه چیز به احدی اجازه ترک نداده است: ۱٫ ادای امانت به صاحبِ آن خواه نیکوکار باشد، خواه فاجر و گنهکار. ۲٫ وفای به عهد نسبت به هر کسی، نیکوکار باشد یا بدکار. ۳٫ نیکی به پدر و مادر خواه انسانهای خوب و نیکوکاری باشند، خواه گنهکار و اهل فجور.
«وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۴۹۰»

قال الامام الرّضا – علیه السّلام – : سألَ رجلٌ رسولَ اللهِ – صلّی الله علیه و آله – : ما حقُّ الوالِدِ علی ولدهِ؟ قال: لا یسمیّهِ باسْمِهِ، و لا یمشی بین یدیهِ و لا یجلسُ قبلَهُ و لا یستَسِبُّ له.
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: مردی از پیامبر خدا – صلّی الله علیه و آله – سؤال کرد: حقّ پدر بر فرزند چیست؟ حضرت فرمودند: او را با نام صدا نکند، در راه رفتن از او جلو نیفتد، قبل از او ننشیند و کاری انجام ندهد که مردم پدرش را لعنت کرده و دشنام دهند.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۴۵»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : بینا موسی بن عمران یُناجی عزّوجلّ اذ رأی رَجُلاً تحت عرش الله عزّوجلّ فقال: یا ربِّ … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: هنگامی که حضرت موسی – علیه السّلام – مشغول مناجات با پروردگارش بود، مردی را دید که در سایه عرش الهی در ناز و نعمت است، عرض کرد: خدایا این کیست که عرش تو بر او سایه افکنده است؟ خداوند متعال فرمودند: او نسبت به پدر و مادرش نیکوکار بود و هرگز سخن چینی نمی کرد.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۶۵»

سئل عن الامام الصّادق – علیه السّلام – أی الاعمال أفضَلُ؟ قال: الصّلاهُ لِوَقتِها و برّ الوالدین و الجِهادُ فی سبیل اللهِ.
از امام صادق – علیه السّلام – پرسیدند: ‌برترین اعمال کدامند؟ امام فرمودند: نماز اوّل وقت، نیکی به پدر و مادر و جهاد در راه خدا.
«بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۸۵»

قال الامام الرضا – علیه السّلام – : انَّ اللهَ عزّوجلّ … أمر بالشّکر لهُ و بالوالدین فمن لم یشکر والدیه لم یشکرُ الله.
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: همانا خداوند عزّوجلّ به سپاسگذاری از خود و پدر و مادر فرمان داده است. پس کسی که از پدر و مادر خویش سپاسگذاری نکند، شکر خداوند را نیز به جا نیاورده است.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۷»
قال الامام الرضا – علیه السّلام – : برّ الوالدین واجبٌ و ان کان مُشرکین و لا طاعهُ لهما فی معصیه الخالق … .
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: نیکی به پدر و مادر واجب است اگر چه آنها مشرک باشند، البته در جائی که اطاعت از آنها موجب معصیت و نافرمانی پروردگار شود، نباید فرمانبرداری نمود.
«تفسیر صافی، ج ۲، ص ۳۷»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : مَنْ نَظَر الی أبَویه نَظَرَ ماقتٍ و هُما ظالمانِ لَهُ، لم یَقبَلِ اللهُ لَهُ صلاهً.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: هر کس به پدر و مادرش از روی غضب نگاه کند حتی در حالی که آنها در حق او ظلم می کنند، خدا هیچ نمازی را از او قبول نمی نماید.
«اصول کافی، ج ۴، ص ۵۰»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : جاءَ رجلٌ الی النبیّ – صلّی الله علیه و آله – فقال یا رسول الله من أبَرُّ؟ قالَ: اُمُّکَ، قالَ: ثمَّ من: قال اُمُّکَ … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: شخصی خدمت رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – رسید و گفت: ای رسول خدا به چه کسی نیکی کنم؟ حضرت فرمودند: به مادرت. گفت: بعد از او به چه کسی؟ حضرت فرمودند: به مادرت. گفت: سپس به چه کسی؟ حضرت فرمودند: به مادرت. باز پرسید: بعد از او به چه کسی؟ حضرت فرمودند: به پدرت.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۹۴»

سئل ابا عبدالله – علیه السّلام – عن قولِ الله: «و بالوالدین احساناً» فقال: ألاحسانُ أن تُحسِنَ صحبَتَهُما … .
از امام صادق – علیه السّلام – در مورد معنای آیه « و بالوالدین احساناً‌‌» پرسیدند، حضرت فرمودند: احسان به پدر و مادر این است که رفتارت را با آنها نیکو سازی و مجبورشان نکنی تا چیزی را که نیاز دارند از تو بخواهند.(یعنی قبل از اظهار نیاز درخواست آنها را برطرف کنی.)
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۹»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : لا تملَأ عینیکَ من النَّظَرِ الیهما الاّ برحمهٍ و رقَّهٍ و لا ترفَع صوتکَ فوقَ أصواتِهِما و لا یَدیکَ فوق أیدیهما و لا تتقدَّم قُدّامهُما.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: چشمهایت را جز از روی دلسوزی و مهربانی به پدر و مادر خیره مکن و صدایت را بلندتر از صدای آنان نبر و دستهایت را بالاتر از دستهای آنان نیاور و جلوتر از آنان قدم بر مدار.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۹»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : ما یمنَعُ الرّجل منکم أن یَبرَّ والدیه حییّن أو میّتین، یصلّی عنهما و یتصدّق عنهما و یحجَّ عنهما … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: چه چیز مانع شخص می شود که وقتی پدر و مادرش زنده یا مرده اند، به آنها نیکی کند، به این صورت که به نیّت آنها نماز بخواند، صدقه بدهد، حجّ به جا آورد و روزه بگیرد، زیرا اگر چنین کند ثواب آنها به پدر و مادرش می رسد و به خود شخص هم همان قدر ثواب داده می شود، به علاوه خداوند متعال به واسطه کارهای نیک و نماز، خیر زیادی به او عطا می کند.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۴۶»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : و منَ العُقوقِ أن ینظُرَ الرّجِلُ الی والدیه فَیُحدَّ النَّظر الیهما.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: از چیزهایی که موجب عاق شدن است، این است که انسان به پدر و مادر خویش تیز نگاه کند.(خیره شود)
«اصول کافی، ج ۴، ص ۵۰»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : «عقُوقُ الوالدین مِن الکبائر لأنّ الله عزّوجلّ، جَعَل العاقَّ عَصیّاً شقیّاً.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: عاق پدر و مادر شدن از گناهان کبیره است، زیرا خداوند متعال عاقّ والدین را گناهکار شقّی شمرده است.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۴»

قال الامام الصّادق – علیه السّلام – : یَجبُ للوالدَین علی الوَلَدِ ثلاثهُ أشیاءَ: شکرهما علی کلّ حالٍ، و طاعتهما فیما یأمرانه و ینهیانه عنه فی غیر معصیه اللهِ و نصیحتهما فی السّر و العلانیه.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: پدر و مادر سه حق بر فرزند خویش دارند؛ ۱٫ در هر حال سپاس گذار و شاکر آنان باشد. ۲٫ در آنچه به آن امر و یا از آن نهی می کنند، مطیع آنان باشد، مگر اینکه موجب معصیت پروردگار شود. ۳٫ در آشکار و نهان، خیرخواه و دلسوز آنان باشد. «تحف العقول، ص ۲۳۸»

قال ابو عبد الله – علیه السّلام – : یا میسر قد حضر اجلک غیر مره و لا مرتین، کل ذلک یؤخر الله اجلک، لصلتک قرابتک، و ان کنت ترید ان یزاد فی عمرک فبر شیخیک یعنی ابویک.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: ای میسر (یکی از اصحاب حضرت) بارها اجل و مرگ تو فرا رسیده و هر بار خداوند آن را به خاطر صله رحم با خویشاوندانت به تاخیر انداخته است و اگر می‏خواهی خداوند بر عمر تو را زیاد کند، به پدر و مادرت نیکی کن.
«بحار الانوار، ج ۷۴، ص ۸۴»

قال الامام الصادق – علیه السلام – فی قَولِه تَعَالی: (وَ قُل لَهُمَا قَولاً کرِیما): إِن ضَرَبَاک فَقُل لَهُمَا غَفَرَ اللهُ لَکمَا.
امام صادق – علیه السلام – درباره آیه «و با آن دو به شایستگی سخن بگو» فرمودند: اگر تو را کتک زدند، بگو: خدا شما را بیامرزد.
«الکافی، ج ۲، ص ۱۵۸»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : لا یَدخُلُ الجَنَّهَ عَاقٌّ وَلا مُدمِنُ خَمرٍ.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: کسی که مورد عاق پدر و مادر باشد و نیز کسی که اهل میگساری باشد، وارد بهشت نخواهند شد.
«بحار الأنوار، ج ۲، ص ۱۱۷»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : مِن حقّ الوالِدِ أن یَخشَعَ لَهُ عند الغَضَب.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: حقّ پدر بر فرزند این است که به هنگام غضب و خشم پدر، فرزند در مقابل او خاشع بوده و سر تسلیم فرود آورد.
«کنزالعمال، ح ۴۵۵۱۲»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : مَنْ أصبَحَ مُطیعاً للهِ فی الوالدین أصبح لَهُ بابانِ مفتوحان فی الجنّهِ و ان کان واحداً فواحداً.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: کسی که دستور الهی را در مورد پدر و مادر خویش اطاعت کند و دو درب از بهشت به رویش گشوده خواهد شد و اگر فرمان الهی را در مورد یکی از آنان انجام دهد، یک درب گشوده می شود.
«کنزالعمال، ج ۱۶، ص ۴۶۷»

قال رسول الله – صلّی الله علیه وآله – : مَن أرضی والدَیهِ فَقد أرَضَی الله و مَن أسخَطَ والِدَیهِ فقَد أسخط الله.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر کس که پدر و مادرش را خشنود سازد حقیقتاً خدا را خشنود ساخته است و کسی که پدر و مادر خویش را به خشم آورد، خدا را به خشم آورده است.
«کنزالعمال، ج ۱۶، ص ۴۷۰»
قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : یقالُ للعاقِّ : إعمل ما شئت فانّی لا أغفِرُ لکَ.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: به کسی که عاق والدین شده (از طرف خدا) گفته می شود: هر کاری می خواهی انجام بده که دیگر تو را نمی بخشم.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۸۰»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : أربعهٌ لا یَنظُرُ اللهُ الیهم یومَ القیامهِ، عاقٌ و منّانٌ و مکذِّبٌ بالقدر و مُدمِنُ خَمرٍ.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: خداوند در روز قیامت به چهار گروه نظر رحمت نخواهد کرد: عاق والدین، انسانی که بعد از انجام کار خیر منّت می گذارد، منکر قضاء و قَدَر و شرابخوار.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۷۱»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : اِیّاکم وَ عُقوقُ الوالدینِ، فانَّ ریح الجنَّهِ تُوجَدُ مِنْ مسیرَه ألف عامٍ و لا یَجدُها عاقٌ و لا قاطعُ رحمٍ.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: بر حذر باشید از اینکه عاق والدین شوید، پس همانا با اینکه بوی بهشت از مسافت هزار سال به مشام می رسد، عاق والدین و کسی که قطع رحم کند بوی آن را احساس نخواهد کرد.
«بحارالانوار، ج ۷۴، ص ۶۲»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : اَلصَّدَقَهُ عَلی وَجْهِها وَ بِرُّ الْوالِدَیْنِ وَ اصْطِناعُ الْمَعْروفِ یُحَوِّلُ الشَّقاءَ سَعادَهً وَ یَزیدُ فِی الْعُمْرِ.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – : صدقه دادن با مراعات شرایطش و خوبی کردن به پدر و مادر و انجام دادن کارهای نیک، بدبختی را به خوشبختی تبدیل می کند و بر عمر می افزاید.
«کنزالعمال، ح ۴۴۴۴»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : کانَ فی ما اَعْطَی اللّه تَعالی مُوسی فِی الاَْلْواحِ … اُشْکُرْ لی وَ لِوالِدَیْکَ اَقِکَ الْمَتالِفَ وَ اُنـْسِی ءْ لَکَ فی عُمُرِکَ وَ اُحْیِیکَ حَیاهً طَیِّـبَهً وَ اَقْلَبَکَ اِلی خَیْرٍِ مِنْها.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – : در آنچه خدای متعال در «الواح» به موسی علیه السلام داد، از جمله چنین بود: … مرا و پدر و مادرت را سپاسگزاری کن، تا از نابود شدن ها حفظت کنم و اجلت را به تأخیر بیندازم و به تو زندگی ای پاک ببخشم و تو را از این زندگی به سوی بهتر از آن، ببرم.
«تاریخ دمشق، ج ۶۱، ص ۱۲۸»

رسول اللّه (صلى الله علیه و آله وسلم) :
إنَّ عیسَى بنَ مَریَمَ قالَ : خُلِقَ النَّهارُ لِتُؤَدِّیَ فیهِ الصَّلاهَ المَفروضَهَ الَّتی عَنها تُسأَلُ وبِها تُحاسَبُ ، وبِرَّ والِدَیکَ ، وأن تَضرِبَ فِی الأَرضِ تَبتَغِی المَعیشَهَ ؛ مَعیشَهَ یَومِکَ ؛
هر آینه عیسى بن مریم علیه السلام فرمود: «روز آفریده شد تا در آن نماز واجب را ادا کنى که از آن بازخواست و با آن حسابرسى خواهى شد ؛ و تا به پدر و مادرت نیکى کنى ؛ و تا در زمین گام زنى و در پى گذران زندگى روزانه خود برآیى» .
بحار الأنوار: ۵۸/۲۰۸ /۳۸٫

امام هادى علیه‏السلام :
العُقوقُ یُعقِبُ القِلَّهَ، ویُؤَدّی إلَى الذِّلَّهِ ؛
نافرمانى والدین ، تنگدستى در پى دارد و به ذلّت مى‏کشاند .
بحار الأنوار : ۷۴ / ۸۴ / ۹۵ منتخب میزان الحکمه : ۶۱۴

الامام الصادق علیه‏السلام
فی قَولِهِ تعالى : «و قُلْ لَهُما قَوْلاً کَرِیما»: إن ضَرَباک فَقُلْ لَهُما : غَفَرَ اللّه‏ُ لَکُما .
امام صادق علیه‏السلام – درباره آیه «و به آن دو به شایستگى سخن بگو»- : اگر تو را کتک زدند ، بگو : خدا شما را بیامرزد .
الکافی : ۲ / ۱۵۸ / ۱ منتخب میزان الحکمه : ۶۱۴

الامام الصلدق علیه‏السلام
فی قولِهِ تعالى : «و اخْفِضْ لَهُما جَناحَ الذُّلِّ مِنَ الرَّحمَهِ»: لا تَملَأْ عَینَیکَ من النَّظَرِ إلَیهِما إلاّ بِرَحمَهٍ ورِقَّهٍ ، ولا تَرفَعْ صَوتَکَ فَوقَ أصواتِهِما ، ولا یَدَکَ فَوقَ أیدیهِما ، ولا تَقَدَّمْ قُدّامَهُما .
امام صادق علیه‏السلام – درباره آیه «و از روى مهربانى ، در برابر آنان خوار و فروتن باش»- : نگاهت را جز از سر مهر و دلسوزى به آنان خیره مکن و صدایت را از صداى آنها بلندتر مگردان و رو دست آنها نیز بلند نشو و خود را از آنها جلو مینداز .
الکافی : ۲ / ۱۵۸ / ۱ منتخب میزان الحکمه : ۶۱۴

امام صادق علیه‏السلام :
مِن العُقوقِ أن یَنظُرَ الرّجُلُ إلى والِدَیهِ فیُحِدَّ النَّظَرَ إلَیهِما .
و از جمله نافرمانى کردن از والدین آن است که انسان به آنان خیره نگاه کند .
الکافی : ۲ / ۳۴۹ / ۷ منتخب میزان الحکمه : ۶۱۴

امام صادق علیه‏السلام :
أدنَى العُقوقِ : «اُفٍّ» ، ولَو عَلِمَ اللّه‏ُ عز و جل شَیئا أهوَنَ مِنهُ لَنَهى عَنهُ .
کمترین بى احترامى بـه پدر و مادر ، «اُف» گفتن است و اگر خداوند عز و جل چیزى کمتر از آن سراغ داشت ، بى‏گمان از آن نهى مى‏کرد .

نظرات[۶] | دسته: احادیث والدین | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

خرداد ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« اردیبهشت   تیر »
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱  
No Image No Image