آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث همسران پيوند ثابت

امام باقر (علیه السلام) می‏فرمایند:
النسآء یحببن ان یرین الرجل فی مثل ما یحب الرجل ان یری فیه النسآء من الزینه ؛
همان گونه که مردان دوست دارند زینت و آرایش را در زنانشان ببینند، زنان نیز دوست دارند زینت و آرایش را در مردانشان ببینند .
مکارم الاخلاق، ص‏۸۰ .

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) می‏فرمایند:
فای رجل لطم امراته لطمه، امرالله عزوجل مالک خازن النیران فیلطمه علی حر وجهه سبعین لطمه فی نار جهنم؛
هر کس به صورت زنش سیلی بزند، خداوند به آتشبان جهنم دستور می‏دهد تا در آتش جهنم هفتاد سیلی بر صورت او بزند .
مستدرک الوسائل، ج‏۱۴، ص‏۲۵۰ .

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) می‏فرمایند:
للمراه علی زوجها ان یشبع بطنها، و یکسو ظهرها، ویعلمها الصلاه والصوم والزکاه ان کان فی مالها حق، ولاتخالفه فی ذلک ؛
حق زن بر شوهرش این است که او را سیر کند، لباس بپوشاند، نماز و روزه و زکات را – اگر در مال زن حق زکاتی است – به او یاد دهد، و زن نیز در این کارها با او مخالفت نورزد .
مستدرک الوسائل، ج‏۱۴، ص‏۲۴۳ .

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) به یکی از زنان درباره حق زن بر شوهرش می‏فرمایند:
حقک علیه ان یطعمک مما یاکل ویکسوک مما یلبس ولا یلطم ولا یصیح فی وجهک؛
حق تو بر شوهرت این است که از آنچه خود می‏خورد به تو غذا دهد، و از آنچه خود می‏پوشد تو را نیز بپوشاند، و به روی تو سیلی نزند و فریاد نکشد .
مکارم الاخلاق، ص‏۲۱۸ .

قال الامام علی – علیه السّلام – : اذا رأی أحدُکم امرأهً تُعجِبُهُ فلیأتِ أهلَه فانّ عند أهله مثلَ ما رأی … .
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: هر گاه فردی از شما زنی را دید و به شگفت آمد به نزد همسرش رود، زیرا نظیر آنچه دیده است در همسر خود او نیز هست، پس شیطان را به دل خود راه ندهد و چشم خود را از آن زن برگرداند؛ و اگر همسر ندارد دو رکعت نماز بخواند و بسیار حمد خدا گوید و بر پیامبر و آل او صلوات فرستد، و آن گاه از خداوند درخواست کند که از فضل خویش (همسری) عطایش فرماید، خداوند هم از روی مهر و رأفت خود نیاز او را برطرف می سازد.
«بحار الانوار، ج ۱۰، ص ۱۱۵»

رسول اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
اِختَضِبوا بِالحِنّاءِ ؛ فَإِنَّهُ یَجلُو البَصَرَ ، ویُنبِتُ الشَّعرَ ، ویُطَیِّبُ الرّیحَ ، ویُسَکِّنُ الزَّوجَهَ .
پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
به حنا خضاب بندید ؛ چرا که دیده را جلا مى‏دهد ، مو بر مى‏رویاند ، بو را خوش مى‏سازد و همسر مرد را آرامش مى‏بخشد .
الکافی ، جلد ۶ ، صفحه ۴۸۳ ، حدیث ۴ ، ۹ دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۵۴۸

رسول اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم
– فی وَصایاهُ لِعَلِیٍّ علیه‏السلام: یا عَلِیُّ ، لا تُجامِعِ امرَأَتَکَ فی أوَّلِ الشَّهرِ ووَسَطِهِ وآخِرِهِ ؛ فَإِنَّ الجُنونَ وَالجُذامَ وَالخَبَلَ لَیُسرِ عُ إلَیها وإلى وَلَدِها .
پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم
– در سفارش‏هاى ایشان به امام على علیه‏السلام – فرمودند: اى على! در آغاز ، میان و پایان ماه با همسرت همبسترى مکن؛ چه ، [در این صورت] دیوانگى ، جذام و تباه‏مغزى به سوى وى و فرزندش خواهد شتافت.
بحار الأنوار ، جلد ۱۰۳ ، صفحه ۲۸۱ ، حدیث ۱ دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۲۶۸

الإمام الرضا علیه‏السلام :
الجِماعُ بَعدَ الجِماعِ مِن غَیرِ أن یَکونَ بَینَهُما غُسلٌ ؛ یورِثُ لِلوَلَدِ الجُنونَ .
امام رضا علیه‏السلام :
آمیزش پس از آمیزش ، بى آن که میان آنها غسلى صورت پذیرفته باشد ، دیوانگى فرزند را در پى مى‏آورَد.
طبّ الإمام الرضا علیه‏السلام ، صفحه ۲۸ ، بحار الأنوار ، جلد ۶۲ ، صفحه ۳۲۱ دانش نامه احادیث پزشکی : ۱ / ۲۶۸

رسول اللّه‏ صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
یُکرَهُ لِلرَّجُلِ أن یَغشَى المَرأَهَ وقَدِ احتَلَمَ ، حَتّى یَغتَسِلَ مِنِ احتِلامِهِ الَّذی رَأى ؛ فَإِن فَعَلَ وخَرَجَ الوَلَدُ مَجنوناً فَلا یَلومَنَّ إلاّ نَفسَهُ .
پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
براى مرد ، مکروه است که پس از احتلام ، با زن همبسترى کند ، مگر آن که از احتلام پیشین ، غسل کرده باشد ؛ چه ، اگر چنین کند و فرزندش دیوانه زاده شود ، جز خویش را نکوهش نکند .
بحار الأنوار ، جلد ۱۰۳ ، صفحه ۲۸۳ ، حدیث ۳

عَن الامامِ الباقرِ – علیه السّلام – قال: لَهو المؤُمنِ فی ثَلاثهِ اشیاءٍ التَمتعُ بِالنساءِ و مُفاکهَهِ الاِخوانِ و الصَلاهُ بِاللیلِ.
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: سرگرمی انسان مؤمن در سه چیز است: کامجویی از زنان (حلال)، خوش گویی با دوستان و خواندن نماز شب.
«الخصال، ج ۱، ص ۱۱۶»

عَن النبی – صلّی الله علیه و آله – قال: مَنْ احبَّ انْ یلقی الله مطهراً فلیُلْقِهِ بزوجهِ.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: کسی که دوست دارد خدا را با طهارت (درون) ملاقات کند، پس با زوجش زناشویی نماید.
«سنن النبی، ص ۱۴۷»

قال الامام الباقر – علیه السلام – : إنَّ اللهَ عَزَّ وَ جَلَّ کتَبَ عَلَی الرِّجالِ الْجِهادَ وَ عَلَی النِّساءِ الْجِهادَ فَجِهادُ الرَّجُلِ أنْ یَبْذُلَ مالَهُ وَ دَمَهُ حَتّی یُقْتَلَ فِی سَبِیلِ اللهِ وَ جِهادُ الْمَرْأهُ أنْ تَصْبِرَ عَلی ماتَری مِنْ أذی زَوْجِها وَ غِیرَتِهِ.
امام باقر – علیه السلام – فرمودند: خداوند متعال برای مردان جهاد را مقرّر داشت و برای زنان نیز جهاد را منظور داشت و جهاد مردان آن است که مال و جان خویش را در راه خدا ایثارکنند. ولی جهاد زنان آنست که بر اذیت های شوهر و غیرت ورزیهای او صبر کنند.
«وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۵۷»

قال الإمام الباقر – علیه السلام – : أیما امرأه خدمت زوجها سبعه أیام أغلق الله عنها سبعه أبواب النار وفتح لها ثمانیه أبواب الجنه تدخل من أیها شاءت. وقال – علیه السلام – : ما من امرأه تسقی زوجها شربه من ماء … .
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: هر زنی که هفت روز شوهرش را خدمت کند، خداوند هفت در دوزخ را به روی او ببندد و هشت در بهشت را به رویش بگشاید، تا از هر در که خواهد وارد شود و فرمودند: هیچ زنی نیست که جرعه ای آب به شوهرش بنوشاند مگر آن که این عمل او برایش بهتر از یک سال باشد که روزهایش را روزه بگیرد و شبهایش را به عبادت سپری کند.
«وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۲۳»

قال الامام الباقر – عَلَیْهِ السَّلامُ – : لاشَفیعَ لِلمَرأَهِ أنجَحُ عِندَ رَبِّها مِن رِضا زَوجِها.
امام باقر – علیه السلام – فرمودند: برای زن نزد پروردگارش، هیچ شفیعی کارسازتر از رضایت شوهرش نیست.
«میزان الحکمه، ح ۷۸۶۴»

قال الامام السجاد – عَلَیْهِ السَّلامُ – : و أمّا حَقُّ الزَّوجَهِ فَأن تَعلَمَ أنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ جَعَلَها لک سَکنَاً واُنساً، فَتَعلَمَ أنَّ ذلِک نِعمَهٌ مِنَ اللَّهِ عَلَیک فَتُکرِمَها و تَرفُقَ بِها.
امام سجّاد – علیه السلام – فرمودند: حقّ زن این است که بدانی خداوند او را مایه آرامش و انس تو قرار داده است و بدانی این نعمتی است که خداوند به تو داده؛ پس باید او را گرامی داری و با وی نرمی کنی.
«بحار الأنوار، ج ۷۴، ص ۵»

عَنْ الامام زَیْنِ الْعابِدینَ – علیه السلام – قالَ: … إنَّ أقْرَبَکمْ مِنَ اللهِ أوْسَعُکمْ خُلْقاً وَ إنَّ أرْضاکم عِنْدَاللهِ أسْبَغُکمْ عَلی عِیالِهِ.
امام سجاد – علیه السلام – فرمودند: نزدیکترین شما به خدا کسی است که نسبت به اهل منزلش خوش رفتارتر باشد و کسی در پیشگاه خدا بیشتر مورد رضایت است که نسبت به خانواده خود نیکوکارتر و با محبت تر باشد.
«تحف العقول، ص ۲۰۱»

عَنِ الامام الصَّادِقِ – علیه السلام – قالَ: أیُّما أهْلِ بَیْتٍ أعْطُوا حَظّهُمْ مِنَ الرِّفْقِ فَقَدْ وَسَّعَ اللهُ عَلَیْهِمْ فِی الرِّزْقِ.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: هر خانواده ای که با هم دیگر با رفق و مدارا برخورد کنند، خداوند نیز به رزق و روزی آنان وسعت می بخشد.
«وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۲۳»

قالَ الامام الصَّادِقُ – علیه السلام – : أیُّما إمْرَأهٍ باتَتْ وَ زَوْجُها عَلَیْها ساخِطٌ فی حَقٍ لَمْ تُقْبَلْ مِنْها صَلوهٌ حَتّی یَرْضی عَنْها.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: هر زنی بخوابد در حالیکه شوهرش بر او خشمگین باشد نماز وی قبول نخواهد شد مگر اینکه رضایت شوهر خود را جلب کند.
«مسند امام رضا – علیه السلام -، ج ۲، ص ۲۵۶»

قال الامام الصادق – علیه السلام – : لا یَنْبَغِی لِلْمَرْأهِ أنْ تُعَطِّلَ نَفْسَها وَ لَو أنْ تُعَلِّقَ فی عُنُقِها قِلادَهً.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: سزاوار نیست برای زن که خویشتن را برای شوهرش نیاراید، گرچه به آویختن چیزی بگردن خود.
«وسائل الشیعه، ج ۲۰، ص ۱۶۶»

قال الإمام الصادق – علیه السلام – : ملعونه ملعونه امرأه تؤذی زوجها وتغمه، وسعیده سعیده امرأه تکرم زوجها ولا تؤذیه وتطیعه فی جمیع أحواله.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: معلون است، ملعون است آن زنی که شوهر خود را بیازارد و غمگین کند و خوشبخت است، خوشبخت است آن زنی که شوهر خود را احترام نهد و آزارش ندهد و در همه حال (غیر از امور حرام) از وی فرمان برد.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۳»

قال الإمام الصادق – علیه السلام – : سألت ام سلمه رسول الله – صلی الله علیه و آله – عن فضل النساء فی خدمه أزواجهن، فقال: أیما امرأه رفعت من بیت زوجها شیئا من موضع إلی موضع ترید به صلاحا … ..
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: ام سلمه از رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – درباره فضیلت خدمت کردن زنان به شوهرانشان پرسید، آن حضرت فرمودند: هر زنی که در خانه شوهر خود به قصد مرتب کردن آن، چیزی را جا به جا کند، خداوند به او نظر افکند و هر که را خداوند به او نظر کند، عذابش نمی کند.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۱»

قال الامام الصادق – عَلَیْهِ السَّلامُ – : لاغِنی بِالزَّوجَهِ فیما بَینَها و بَینَ زَوجِها المُرافِقِ لَها عَن ثَلاثِ خِصالٍ و هُنَّ: صِیانَهُ نَفسِها عَن کلِّ دَنَسٍ حَتّی یَطمَئِنَّ قَلبُهُ إلَی الثِّقَهِ بِها فی حالِ المَحبوبِ والمَکروهِ … .
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: زن در رابطه به شوهر سازگار خود از رعایت سه خصلت بی نیاز نیست: حفظ کردن خود از هر گناه و آلودگی تا شوهرش در هر حال، خوشایند یا ناخوشایند، در دل به او اطمینان داشته باشد؛ مراقبت از او و زندگی اش تا شوهرش در صورتی که لغزشی از او سرزند با او مهربانی کند و اظهار عشق به او با عشوه و دلبری و ظاهر مناسب و خوشایند در نظر او.
«بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۲۳۷»

قال الامام الصادق – عَلَیْهِ السَّلامُ – : لاغِنی بِالزَّوجَهِ فیما بَینَها و بَینَ زَوجِها المُرافِقِ لَها عَن ثَلاثِ خِصالٍ و هُنَّ: صِیانَهُ نَفسِها عَن کلِّ دَنَسٍ حَتّی یَطمَئِنَّ قَلبُهُ إلَی الثِّقَهِ بِها فی حالِ المَحبوبِ والمَکروهِ … .
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: زن در رابطه به شوهر سازگار خود از رعایت سه خصلت بی نیاز نیست: حفظ کردن خود از هر گناه و آلودگی تا شوهرش در هر حال، خوشایند یا ناخوشایند، در دل به او اطمینان داشته باشد؛ مراقبت از او و زندگی اش تا شوهرش در صورتی که لغزشی از او سرزند با او مهربانی کند و اظهار عشق به او با عشوه و دلبری و ظاهر مناسب و خوشایند در نظر او.
«بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۲۳۷»

قال الامام الصادق – عَلَیْهِ السَّلامُ – : مَن حَسُنَ بِرُّهُ بِأهلِ بَیتِهِ مُدَّ لَهُ فی عُمرِهِ.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: هر کس به خانواده اش نیکی کند، بر عمرش افزوده شود.
«الکافی، ج ۲، ص ۱۰۵»

قال الامام الصادق – عَلَیْهِ السَّلامُ – : لاغنی بِالزَّوجِ عَن ثَلاثَهِ أشیاء فیما بَینَهُ و بَینَ زوجَتِهِ و هِی: المُوافَقَهُ لِیَجتَلِبَ بِها مُوافَقَتَها و مَحَبَّتَها و هَواها و حُسنُ خُلقِهِ مَعَها وَ استِعمالُهُ استِمالَهَ قَلبِها بِالهَیئَهِ الحَسَنَهِ فی عَینِها و تَوسِعَتِهِ عَلَیها.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: شوهر در رابطه خود با همسرش از سه چیز بی نیاز نیست: سازگاری با او تا به این وسیله سازگاری و محبت و عشق او را به خود جلب کند و خوش خویی با او و دلبری از او با آراستن خود برای وی و فراهم آوردن امکانات آسایش او.
«میزان الحکمه، ح ۷۸۷۶»

قال الامام الصادق – عَلَیْهِ السَّلام – : إنَّ المَرءَ یَحتاجُ فی مَنزِلِهِ و عیالِهِ إلی ثَلاثِ خِصالٍ یَتَکلَّفُها و إن لَم یَکن فی طَبعِهِ ذلِک: مُعاشَرَهٍ جَمیلَهٍ و سَعَهٍ بِتَقدیرٍ و غَیرَهٍ بِتَحَصُّنٍ.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: مرد برای اداره منزل و خانواده خود به سه خصلت نیاز دارد که حتی اگر در طبیعت او نباشد، (باید خود را به آنها وادارد)، آن خصلت ها عبارتند از: خوش رفتاری، گشاده دستی سنجیده و غیرت برای حفاظت از آنها.
«تحف العقول، ص ۳۲۲»

قال الامام السجاد – عَلَیْهِ السَّلامُ – : لَأن أدخُلَ السُّوقَ و مَعی دِرهَمٌ أبتاعُ بِهِ لَحماً لِعِیالی و قَد قَرِمُوا إلیهِ أحَبُّ إلَی مِن أن اعتِقَ نَسَمَهً.
امام سجّاد – علیه السلام – فرمودند: چنان چه وارد بازار شوم و درهمی داشته باشم و با آن برای خانواده ام گوشتی بخرم که بدان رغبت کرده اند، برای من محبوب تر است از این که بنده ای را آزاد کنم.
«وسائل الشیعه، ج ۲۱، ص ۵۴۳»

قال الامام السجاد – عَلَیْهِ السَّلامُ – : إنَّ أرضاکم عِندَاللَّهِ أسبَغُکم عَلی عِیالِهِ.
امام سجّاد – علیه السلام – فرمودند: خداوند از آن کس خشنودتر است که خانواده خود را بیشتر در آسایش و نعمت قرار دهد.
«بحار الأنوار، ج ۷۸، ص ۱۳۶»

مِنْ وَصِیَّهِ أمِیرِالمومنین – علیه السلام – لِوَلَدِهِ مُحَمَّدِ بْنِ الْحَنَفِیَّهِ: فَدارِها عَلی کلِّ حالٍ وَ أحْسِنِ الْصُّحْبَهَ لَها لِیَصْفُوَ عَیْشُک.
امیرالمومنین – علیه السلام – در سفارشی به پسرش محمد بن حنیفه فرمودند: درهر حال با همسر خود مدارا و ملاطفت و خوش رفتاری کن تا زندگی ات بر تو گوارا باشد.
«وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۱۰»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : أعظم الناس حقا علی المرأه زوجها، و أعظم الناس حقا علی الرجل امه.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: بزرگترین حق را بر زن، شوهر او دارد و بزرگترین حق را بر مرد، مادر او دارد.
«کنز العمال، ح ۴۴۷۷۱»
قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : إذا سقی الرجل امرأته أجر.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر گاه مرد به زن خود آبی بنوشاند، پاداش برد.
«کنز العمال، ح ۴۴۴۳۵»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صلی الله علیه و آله – : یا علیُّ خِدمَهُ الْعِیالِ کفَّارَهٌ لِلْکبائِِرِ وَ تُطْفِی غَضَبَ الرَّبِّ وَ مُهُورُ حُورِالْعِینِ.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: یا علی خدمت به خانواده, کفاره گناهان کبیره است و مایه فرونشاندن غضب پرودگار و مهریه حوریان بهشتی خواهد بود.
«جامع السعادات، ج ۲، ص ۱۴۲»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صلی الله علیه و آله – : ثَلاثَهٌ مِنَ الْجَفاء أنْ یَصْحَبَ الرَّجُلُ الرَّجُلُ فَلا یَسْئَلُهُ عَنْ إسْمِهِ وَ کنْیَتِهِ وَ أنْ یدْعَی الرَّجُلُ إلی طَعامٍ فَلا یُجیبُ أَوْ یُجیبُ فَلا یَأکلُ وَ مَواقَعَهِ الرَّجُلُ أهْلَهُ قَبْلَ الْمُلاعَبَهِ.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: سه چیز از جفا کاریست: کسی که با کسی همسفر باشد ولی از اسم و کنیه اش جویا نشود و کسی را به غذا دعوت کنند ولی نپذیرد و یا بپذیرد اما از آن غذا نخورد و مردی که قبل از ملاعبه با همسرش همبستر شود.
«وسائل الشیعه، ج ۱۲، ص ۱۴۵»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صلی الله علیه و آله – : أیُّما إمْرَأهٍ خَرَجَتْ مِنْ بَیْتِها بِغَیْرِ إذْنِ زَوْجِها فَلا نَفَقَهَ لَها حَتّی تَرْجِع.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: زنی که بدون اجازه شوهرش از منزل خارج گردد، نفقه او بر شوهر واجب نیست تا آنکه باز گردد.
«الکافی، ج ۵، ص ۵۰۶»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : من صبرت علی سوء خلق زوجها أعطاها مثل (ثواب) آسیه بنت مزاحم.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر زنی که در برابر بداخلاقی شوهرش شکیبایی ورزد، خداوند همانند (ثواب) آسیه دختر مزاحم به او عطا کند.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۴۷»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : من صبر علی سوء خلق امرأته و احتسبه أعطاه الله تعالی بکل مره یصبر علیها من الثواب ما أعطی أیوب – علیه السلام – علی بلائه، و کان علیها من الوزر فی کل یوم و لیله مثل رمل عالج.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر مردی که به خاطر خدا و به امید پاداش او در برابر بداخلاقی همسرش صبر کند، خدای متعال برای هر مرتبه ای که شکیبایی می ورزد، همان ثوابی را به او دهد که به ایوب – علیه السّلام – در قبال بلایی که دید عطا کرد و گناه زن نیز در هر روز و شب به اندازه ریگهای ریگستان می باشد.
«ثواب الأعمال، ص ۲۸۷»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : إنی لأتعجب ممن یضرب امرأته و هو بالضرب أولی منها.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: من درشگفتم از کسی که زنش را کتک می زند، در حالی که خودش به کتک خوردن سزاوارتر از اوست.
«جامع الأخبار، ص ۴۴۷»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : من کان له امرأه تؤذیه لم یقبل الله صلاتها ولا حسنه من عملها حتی تعینه وترضیه وإن صامت الدهر … وعلی الرجل مثل ذلک الوزر والعذاب إذا کان لها مؤذیا ظالما.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر که زنی داشته باشد که آن زن وی را بیازارد، خداوند نه نماز آن زن را قبول کند و نه کار نیکش را، هر چند همه عمر روزه بگیرد تا زمانی که به شوهرش کمک کند و او را خشنود سازد، مرد نیز اگر زن خود را بیازارد و به او ستم کند همین گناه و عذاب را دارد.
«وسائل الشیعه، ج ۱۴، ص ۱۱۶»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : إن الرجل لیؤجر فی رفع اللقمه إلی فی امرأته.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: مردی که به طرف دهان همسرش لقمه ای بالا برد، پاداش برد.
«المحجه البیضاء، ج ۳، ص ۷۰»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : اتقوا الله فی الضعیفین: الیتیم و المرأه فإن خیارکم، خیارکم لأهله.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: از خدا درباره دو ناتوان بترسید: یتیم و زن؛ به درستی که بهترین شما کسی است که برای خانواده اش بهتر باشد.
«بحار الأنوار، ج ۷۹، ص ۲۶۸»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : لا یخدم العیال إلا صدیق أو شهید أو رجل یرید الله به خیر الدنیا والآخره.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: به زن خود خدمت نکند مگر صدیق یا شهید یا مردی که خداوند خیر دنیا و آخرت او را بخواهد.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۴، ص ۱۳۲»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : حق المرأه علی زوجها أن یسد جوعتها وأن یستر عورتها ولا یقبح لها وجها.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: حقّ زن به شوهرش این است که شکمش را سیر کند و بدنش را بپوشاند و برای او هیچگاه روی درهم نکشد.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۴»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : ما زال جبرئیل یوصینی بالمرأه حتی ظننت أنه لا ینبغی طلاقها إلا من فاحشه مبینه.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: جبرئیل پیوسته مرا درباره زن سفارش می کرد تا جایی که گمان بردم طلاق او جایز نیست مگر در صورت ثابت شدن فحشا.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۵۳»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : ویل لامرأه أغضبت زوجها، و طوبی لامرأه رضی عنها زوجها.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: وای بر زنی که شوهرش را ناراحت کند و خوشا به حال زنی که شوهرش از او راضی باشد.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۴۵»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه – : لَو أمَرتُ أحَداً أن یَسجُدَ لأِحَدٍ لأَمَرتُ المَرأهَ أن تَسجُدَ لِزَوجِها.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: اگر قرار بود دستور دهم کسی در برابر کسی سجده کند، به زن دستور می دادم تا برای شوهرش سجده کند.
«بحار الأنوار، ج ۱۰۳، ص ۲۴۶»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه – : أیَّما اِمرَأهٍ حَمَلَتهُ عَلی ما لایَقدِرُ عَلَیهِ وما لا یُطیقُ لَم تُقبَلَ مِنها حَسَنَهٌ.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: زنی که شوهر خود را بر انجام کارهایی وادار کند که او توانایی انجام دادن آنها را ندارد، هیچ یک از کارهای نیک او پذیرفته نخواهد شد.
«مکارم الأخلاق، ص ۲۱۵»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صلی الله علیه و آله – : إذا حَمَلَتْ الْمَرْئَهُ کانَتْ بِمَنْزِلِهِ الصَّائِمِ الْقائِّمِ الْمُجاهِدِ بِنَفْسِهِ وَ مالِهِ فِی سَبِیلِ اللهِ فَإذا وَضَعَتْ کانَ لَها مِنَ الْأجْرِ ما لا یَدْریِ أحَدٌ ما هُوَ لِعِظَمِهِ … .
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: آنگاه که زن حامله شود چنان است که با دهان روزه به جهاد مالی و جسمی در راه خدا بپردازد و هنگامی که زایمان کند، برای او اجر و پاداش عظیمی است که کسی قادر به محاسبه آن نخواهد بود و آنگاه که به شیر دادن فرزند می پردازد، در هر مرتبه چنان است که بنده ای از اولاد اسماعیل پیامبر را در راه خدا آزاد کرده باشد و آنگاه که بچه را از شیر گرفت، فرشته ای به پهلویش می زند و می گوید: همه گناهانت آمرزیده شد.
«وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۷۵»

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) می‏فرمایند:
للمراه عَلِیِّ زَوْجُهَا انَّ یُشْبِعُ بَطْنِهَا، وَ یکسو ظَهْرِهَا ، وَ یُعَلِّمَهَا الصَّلَاهَ وَ الصَّوْمَ والزکاه انَّ کان فِی مَالِهَا حَقٍّ ، وَ لَا تُخَالِفْهُ فِی ذلک ؛ حق زن بر شوهرش این است که او را سیر کند، لباس بپوشاند، نماز و روزه و زکات را – اگر در مال زن حق زکاتی است – به او یاد دهد، و زن نیز در این کارها با او مخالفت نورزد .
مستدرک الوسائل، ج‏۱۴، ص‏۲۴۳ .

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) می‏فرمایند:
فای رَجُلٍ لَطَمَ امراته لَطْمَهً ، امرالله عزوجل مالک خَازِنَ النِّیرَانِ فَیَلْطِمُهُ عَلَیَّ حُرِّ وَجْهِهِ سَبْعِینَ لَطْمَهً فِی نَارِ جَهَنَّمَ ؛
هر کس به صورت زنش سیلی بزند، خداوند به آتشبان جهنم دستور می‏دهد تا در آتش جهنم هفتاد سیلی بر صورت او بزند .
مستدرک الوسائل، ج‏۱۴، ص‏۲۵۰ .

حضرت علی علیه السلام می‏فرمایند:
فَدَارِهَا عَلِیِّ کل حَالٍ واحسن الصُّحْبَهَ لَهَا فَیَصْفُوَ عیشک ؛
همیشه با همسرت مدارا کن، و با او به نیکی همنشینی کن تا زندگیت‏باصفا شود .
مکارم الاخلاق، ص‏۲۱۸ .

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
کُلَّما ازدادَ العَبدُ إیمانا ازدادَ حُبّا للنِّساءِ ؛
هر چه ایمان بنده بیشتر شود، زن دوستى او فزونتر مى‏شود .
النوادر للراوندیّ : ۱۲ منتخب میزان الحکمه : ۵۱۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
ما استَفادَ المؤمنُ بعدَ تَقوَى اللّه عز و جل خَیرا لَهُ مِن زَوجَهٍ صالِحَهٍ ؛
مـؤمن ، بـعد از تـقواى خداوند عز و جل ، بهره‏اى بهتر از زن شایسته نبرده است .
کنز العمال : ۴۴۴۱۰ منتخب میزان الحکمه : ۲۵۶

امام‏صادق علیه‏السلام :
مِن أخلاقِ الأنبیاءِصلّى اللّه‏ُ علَیهِم حُبُّ النِّساءِ ؛
از اخلاق پیامبران علیهم‏السلام ، زن دوستى است .
الکافی : ۵ / ۳۲۰ / ۱

امام على علیه‏السلام :
ولا تُمَلِّکِ المرأهَ مِن أمرِها ما جاوَزَ نَفسَها ؛ فإنَّ المرأهَ رَیحانَهٌ ولَیسَت بقَهرَمانَهٍ ، ولا تَعْدُ بکَرامَتِها نَفسَها ، ولا تُطمِعْها فی أن تَشفَعَ لِغَیرِها .
به زن ، کارى را که از حدّ و توان او فراتر است ، مسپار ؛ زیرا زن گُل است نه کارگزار و در گرامیداشت او پا از حدّ فراتر مگذار و کارى مکن که (نزد تو) به شفاعت کردن از کسى طمع کند .
نهج البلاغه : الکتاب ۳۱ منتخب میزان الحکمه : ۵۱۰

امام على علیه‏السلام :
أنعَمُ النّاسِ عَیشا مَن مَنَحَهُ‏اللّه‏ سُبحانَهُ القَناعَهَ ، وأصلَحَ لَهُ زَوجَهُ ؛
خوشترین و آسوده‏ترین زندگى راکسى دارد که خداوند سبحان او را قناعت ببخشد و همسرى پاک و شایسته عطایش فرماید .
غرر الحکم : ۳۲۹۵ منتخب میزان الحکمه : ۴۲۲

امام على علیه‏السلام :
إذا أرادَ اللّه‏ بعَبدٍ خَیرا ألْهَمَهُ الْقَناعَهَ ، وأصْلَحَ لَه زَوجَهُ ؛
وقتى خداوند خوبى بنده‏اى را بخواهد به او قناعت عطا کند وهمسرش را شایسته گرداند .
غررالحکم : ۴۱۱۵ منتخب میزان الحکمه : ۱۹۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
مَن صَبَرَ عَلى سُوءِ خُلُقِ امرَأتِهِ واحتَسَبَهُ ، أعطاهُ اللّه‏ تعالى بکُلِّ یَومٍ ولَیلهٍ یَصبِرُ علَیها مِنَ الثَّوابِ ما أعطى أیُّوبَ علیه‏السلام عَلى بَلائهِ ، وکانَ علَیها مِنَ الوِزْرِ فی کُلِّ یَومٍ ولَیلهٍ مِثلُ رَمْلٍ عالِجٍ ؛
هر مردى که به خاطر خدا و به امید پاداش او در برابر بداخلاقى همسرش صبر کند و آن را به حساب خدا گذارد ، خداوند متعال براى هر روز و شبى که شکیبایى مى‏ورزد همان ثوابى را به او دهد که به ایّوب علیه‏السلام در قبال بلایى که دید ، عطا کرد و گناه زن نیز در هر روز و شب به اندازه ریگهاى ریگستان باشد .
ثواب الأعمال : ۳۳۹ / ۱ منتخب میزان الحکمه : ۲۵۴

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
مَن کانَ لَهُ امرَأهٌ تُؤذِیهِ لَم یَقبَلِ اللّه‏ُ صلاتَها ولا حَسَنَهً مِن عَمَلِها حتّى تُعِینَهُ وتُرضِیَهُ وإن صامَتِ الدَّهرَ … وعلى الرَّجُلِ مِثلُ ذلکَ الوِزْرِ والعَذابِ إذا کانَ لَها مُؤذِیا ظالِما ؛
هر که زنش وى را بیازارد ، خداوند ، نماز آن زن را قبول نکند و کار نیکش را نپذیرد تا زمانى که به شوهرش کمک کند و او را خشنود سازد ، هر چند آن زن همه عمرش روزه بگیرد ، مرد نیز اگر زن خودرا بیازارد و به او ستم کند همین گناه و عذاب را دارد .
وسائل الشیعه : ۱۴ / ۱۱۶ / ۱

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
إذا سَقَى الرجلُ امرَأتَهُ اُجِرَ ؛
هرگاه مرد به زن خود آب بنوشاند ، پاداش برد .
کنز العمّال : ۴۴۴۳۵

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
جُلوسُ المَرءِ عندَ عِیالِهِ‏أحَبُّ إلى اللّه تعالى مِنِ اعتِکافٍ فی مَسجِدِی هذا ؛
نشستن مرد نزد زن و فرزندش ، نزد خداوند متعال محبوبتر است از اعتکاف در این مسجد من .
تنبیه الخواطر : ۲ / ۱۲۲ منتخب میزان الحکمه : ۲۵۴
قالَ رَسُولُ اللهِ – صَلَّی اللهُ عَلَیْهِ وَ آلِه – : أیَّما اِمرَأهٍ حَمَلَتهُ عَلی ما لایَقدِرُ عَلَیهِ وما لا یُطیقُ لَم تُقبَلَ مِنها حَسَنَهٌ.
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: زنی که شوهر خود را بر انجام کارهایی وادار کند که او توانایی انجام دادن آنها را ندارد، هیچ یک از کارهای نیک او پذیرفته نخواهد شد.
«مکارم الأخلاق، ص ۲۱۵»

قالَ رَسُولُ اللهِ – صلی الله علیه و آله – : إذا حَمَلَتْ الْمَرْئَهُ کانَتْ بِمَنْزِلِهِ الصَّائِمِ الْقائِّمِ الْمُجاهِدِ بِنَفْسِهِ وَ مالِهِ فِی سَبِیلِ اللهِ فَإذا وَضَعَتْ کانَ لَها مِنَ الْأجْرِ ما لا یَدْریِ أحَدٌ ما هُوَ لِعِظَمِهِ … .
پیامبر اکرم – صلی الله علیه و آله – فرمودند: آنگاه که زن حامله شود چنان است که با دهان روزه به جهاد مالی و جسمی در راه خدا بپردازد و هنگامی که زایمان کند، برای او اجر و پاداش عظیمی است که کسی قادر به محاسبه آن نخواهد بود و آنگاه که به شیر دادن فرزند می پردازد، در هر مرتبه چنان است که بنده ای از اولاد اسماعیل پیامبر را در راه خدا آزاد کرده باشد و آنگاه که بچه را از شیر گرفت، فرشته ای به پهلویش می زند و می گوید: همه گناهانت آمرزیده شد.
«وسائل الشیعه، ج ۱۵، ص ۱۷۵»

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله وسلم) می‏فرمایند:
للمراه عَلِیِّ زَوْجُهَا انَّ یُشْبِعُ بَطْنِهَا، وَ یکسو ظَهْرِهَا ، وَ یُعَلِّمَهَا الصَّلَاهَ وَ الصَّوْمَ والزکاه انَّ کان فِی مَالِهَا حَقٍّ ، وَ لَا تُخَالِفْهُ فِی ذلک ؛ حق زن بر شوهرش این است که او را سیر کند، لباس بپوشاند، نماز و روزه و زکات را – اگر در مال زن حق زکاتی است – به او یاد دهد، و زن نیز در این کارها با او مخالفت نورزد .

نظرات[۰] | دسته: احادیث همسران | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image