آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث تعلیم و تعلم قرآن پيوند ثابت

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
من قرأ القرآن ابتغاء وجه الله و تفقها فی الدین کان له من الثواب مثل جمیع ما اعطی الملائکه و الأنبیاء و المرسلون؛
هرکس برای کسب رضایت خدا و آگاهی در دین قرآن بیاموزد، ثوابی مانند همه آنچه که به فرشتگان و پیامبران و رسولان داده شده، برای اوست.
وسائل الشیعه ۶/۱۸۳/۷۶۸۳

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
ان اردتم عیش السعداء و موت الشهداء و النجاه یوم الحسره و الظل یوم الحرور و الهدی یوم الضلاله فادرسوا القرآن فانه کلام الرحمان و حرز من الشیطان و رجحان فی المیزان؛
اگر زندگی سعادتمندان،مرگ شهیدان، نجات روز حسرت(قیامت)، سایه روز سوزان و هدایت در روز گمراهی را می خواهید، قرآن را یاد بگیرید که آن سخن خدای مهربان است و سپری است در مقابل شیطان و سنگینی در ترازوی اعمال.
جامع الاخبار ص ۴۱

رسول اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
الا من تعلم القرآن و علمه و عمل بما فیه فأنه له سائق الی الجنه و دلیل الی الجنه.
بدانید هرکس قرآن بیاموزد و به دیگران آموزش دهد و به آنچه در قرآن است عمل کند، من جلودار و راهنمای او به سوی بهشت هستم.
کنزالعمال ۱/۵۳۱/۲۳۷۵

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : علّموا اولادکم یس فانّها ریحانه القرآن.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: به فرزندان خود سوره مبارکه یس را بیاموزید که آن ریحانه قرآن است.
«جامع الاخبار، ج ۱، ص ۲۱۱»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : من شدّد علیه القرآن کان له اجران و من یسرِّ علیه کان مع الابرار.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: هر که به سختی قرآن را یاد بگیرد برای او دو اجر است و هر که به آسانی یادگیرد با نیکان می باشد.
«بحار الأنوار، ج ۸۹، ص ۱۸۷»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : من تعلّم منه حرفاً ظاهراً کتب الله له عشر حَسَنات و محا عنه عشَر سیّئات و رفع له عشر درجات.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: هر کس از قرآن یک حرف بیاموزد، خداوند برای او ده حسنه می نویسد و ده گناه از او می بخشد و او را ده درجه بالا می برد.
«الکافی، ج ۲، ص ۶۱۲»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : و یجاء بعبدٍ قد تعلم القرآن فیقول یا رب تعلمتُ القرآن ابتغاء وجهک فیقال له بل تعلمت لیقال ما احسن صوت فلان اذهبوا به الی النار.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: می آید روز قیامت بنده ای که قرآن را فراگرفته و می گوید: پروردگارا، من قرآن را به خاطر رضا و خشنودی تو فراگرفتم، پس گفته می شود به او که تو قرآن را فراگرفتی تا به تو بگویند فلانی چه صوت زیبایی دارد، ببرید او را به سوی آتش.
«بحار الأنوار، ج ۷، ص ۱۸۰»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : ینبغی للمؤمن ان لا یموت حتی یتعلم القرآن او یکون فی تعلمه.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: سزاوار است برای انسان مؤمن که قبل از مردنش قرآن را یاد بگیرد یا در حال یادگیری قرآن باشد.
«الکافی، ج ۱، ص ۴۴۴»

قال الامام علی – علیه السّلام – : تعلموا القرآن فانه احسن الحدیث و تفقهوا فیه فانّهُ ربیع القلوب و استشفوا بنوره فانه شفاء الصدور و احسنوا تلاوته فانه انفع القصص فان العالم العامل بغیر علمه کالجاهل الحائر … .
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: قرآن را بیاموزید که بهترین گفتار است و تفقه کنید در آن که بهار دلهاست و شفاعت بجوئید به نورش که او شفادهنده سینه ها است و آن را نیکو تلاوت کنید، زیرا بهترین و مفیدترین داستانها است، پس بدرستی که عالم عامل به غیر علمش مثل جاهل و نادانی است که از بیماری نادانی شفا نخواهد گرفت، بلکه حجت بر او قویتر و حسرت و اندوه بر او استوارتر و در پیشگاه خدا سزاوارتر به نکوهش است.
«نهج البلاغه، خطبه ۱۱۰»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : تعلموا القرآن و اقرؤوه.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: قرآن را فراگیرید و آن را بخوانید.
«مستدرک الوسائل، ج ۴، ص ۲۵۴»

قال الامام علی – علیه السّلام – : و امّا حق الولد علی الوالد ان یُحسّن اسمه و یُحسّنَ ادبه و یعلمه القرآن.
امام علی – علیه السّلام – فرمودند: حق فرزند بر پدر آن است که برای او اسم نیکو انتخاب کند و او را نیکو ادب کند و به او قرآن بیاموزد.
«نهج البلاغه، حکمت ۳۹۱»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : من علّم ولده القران فکانّما حج البیت عشره آلاف حجه و اعتمر عشره آلاف عمره و اعتق عشره آلاف رقیه من ولد اسماعیل و … .
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: کسی که به فرزند خود قرآن بیاموزد مثل این که ده هزار حج و ده هزار عمره انجام داده و ده هزار بنده از اولاد اسماعیل را آزاد کرده و در ده هزار غروه شرکت کرده و ده هزار مسکین گرسنه را طعام داده است.
«مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۹۰»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : من علّم آیه فی کتاب الله کان له اجرها ما تلیت.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: کسی که آیه ای از قرآن را به دیگری یاد بدهد اجر تلاوت آن (آیه) برای او (نیز) است مادامی که تلاوت شود.
«مستدرک الوسائل، ص ۲۳۵»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : من تعلم القرآن للدنیا و زینتها حرّم الله علیه الجنّه.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر کس قرآن را برای دنیا و زینتهای آن فراگیرد، خداوند بهشت را بر او حرام می کند.
«بحار الأنوار، ج ۷۴، ص ۱۰۱»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : من تعلم القرآن ثم تفقه فی الدین ثم اتی صاحب سلطان تملقاً الیه و طمعا لما بین یدیه خاض بقدر خطاه فی نار جهنم.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: هر کس که قرآن را فراگیرد و سپس در دین تفقه و کوشش کند، بعد آن را نزد پادشاهی بیاورد و تملق او را بکند یا چشم بدوزد به آن چه نزد سلطان است؛ فرو می رود به مقدار خطای خود در آتش جهنم.
«مستدرک الوسائل، ج ۱۳، ص ۱۲۷»

سئل ابوذر عن النبی – صلّی الله علیه و آله – : انی اخاف ان اتعلم القرآن و لا اعمل به، فقال رسول الله – صلّی الله علیه و آله -: لا یعذب الله قلباً اسکنه القرآن.
ابوذر از پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – پرسید: یا رسول الله من می ترسم از این که قرآن را فراگیرم ولی به آن عمل نکنم، پس پیامبر – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: خداوند قلبی را که قرآن در آن جای گرفته است، عذاب نمی کند.
«مستدرک الوسائل، ج ۴، ص ۲۳۳»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : ما من رجل علّم ولده القرآن الا توّجَ الله ابویه یوم القیامه تاج الملک و کسیا حلتین لم یر الناس مثلهما.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: پاداش مردی که به فرزند خود قرآن بیاموزد نیست مگر این که خداوند در روز قیامت تاج پادشاهی بر سرش گذارد و او را حلّه هایی بپوشاند که مردم مثل آن را ندیده اند.
«وسائل الشیعه، ج ۶، ص ۱۶۸»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : معلم القرآن یستغفرله کل شیءٍ حتی الموت فی البحر.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: برای معلم قرآن تمام موجودات حتی ماهیان دریا، طلب آمرزش می کند.
«مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۸۸»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : من تعلم القرآن و تواضع فی العلم و علّم عبادالله و هو یرید ما عندالله لم یکن فی الجنه اعظم ثواباً منه و لا اعظم منزله منه و لم یکن فی الجنه منزلهً و لا درجهً رفیعه … .
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: کسی که قرآن را یاد بگیرد و متواضع در علم باشد و آن را به بندگان خدا بیاموزد و اجرش را از خدا بخواهد، در بهشت بزرگتر از ثواب او و بزرگتر از مقام و منزلت او چیزی نیست و در آنجا از بالاترین مقامها و شریفترین منازل برخوردار است.
«عقاب الاعمال، ص ۵۱»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : ما من مؤمنٍ ذکر او انثی حُراً او مملوکا إلا والله علیه حق واجب ان یتعلم القرآن.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: نیست بر مؤمن مرد یا زن، آزاد یا برده مگر این که برای خدا حقی واجب برگردن آنها است و آن حق این است که قرآن را یاد بگیرند.
«مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۸۷»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : خیرُکم من تعلّم القرآن و علّمه.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: بهترین شما کسی است که قرآن را یاد بگیرد و به دیگران بیاموزد.
«مستدرک الوسائل، ج ۴، ص ۲۳۵»

قال الامام علی – علیه السّلام – : ألا و من تعلم القرآن ثم نسیه متعمداً لقی الله یوم القیامه مغلولاً یسلط الله علیه بکل آیه نسیها حیّه تکون قرینته الی النار الا أن یغفر له.
امام علی – علیه السّلام – فرمود: همانا کسی که قرآن را یاد بگیرد و آن را از روی عمد فراموش کند، خدا را ملاقات می کند در حالی که خدا مسلط می کند بر او به ازای هر آیه که فراموش کرده، ماری که قرین آتش باشد مگر اینکه برای کارش (فراموشی عمدی قرآن) طلب بخشش کند.
«بحار الأنوار، ج ۸۹، ص ۱۸۷»

قال على – علیه السلام -:
ان الله – عزوجل – لیهم بعذاب اهل الارض جمیعا حتى لایتحاشى منهم احدا اذا عملوا بالمعاصى و اجترحوا السیئات فاذا الى الشیب ناقلى اقدامهم الى الصلوه و الولدان یتعلمون القرآن رحمهم الله فاخر ذلک عنهم ؛
آنگاه که اهل زمین در گناه و بدیها غوطه ور مى شوند خداوند متعال قصد مى کند تمامى آنان را بدون استثناء دچار عذاب نماید، ولى با توجه به پیرمردان ریش سفیدى که براى نماز (به سوى مسجد) گام برمى دارند و نیز نونهالانى که در حال یادگرفتن قرآن هستند، به تمامى اهل زمین رحم نموده و عذاب آنان را به تاءخیر مى اندازد.
(مستدرک الوسائل ، ج ۳، ص ۳۶۰، باب ۳، روایت ۱۲).

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
مَن عَلَّمَ رجُلاً القرآنَ فهُومَولاهُ ، لا یَخذُلُهُ ولا یَستَأثِرُ علَیهِ ؛
هر کس به مردى قرآن بیاموزد ، مولاى اوست و آن مرد نباید او را تنها و بى‏یار گذارد و خود را بر وى ترجیح دهد .
کنزالعمّال : ۲۳۸۲ منتخب میزان الحکمه : ۴۶۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
علَیکُم بتَعَلُّمِ القرآنِ وکَثرَهِ تِلاوَتِهِ ؛
برشما باد، آموختن قرآن و بسیار خواندن آن .
کنزالعمّال : ۲۳۶۸ منتخب میزان الحکمه : ۴۶۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
خِیارُکُم مَن تَعَلَّمَ القرآنَ وعَلَّمَهُ؛
بهترین شما ، کسى است که قرآن را بیاموزد و (به دیگران) آموزش دهد .
بحار الأنوار : ۹۲ / ۱۸۶ / ۲ منتخب میزان الحکمه : ۴۶۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
مَن اُعطِیَ القرآنَ فَظَنَّ أنّ أحَدا اُعطِیَ أکثَرَ ممّا اُعطیَ فقد عَظَّمَ صَغیرا وصَغَّرَ کبیرا ؛
به هر کس (نعمت دانستن) قرآن داده شود و با این حال گمان کند که به دیگرى نعمتى بالاتر و بیشتر از این نعمت او داده شده‏است ، بى‏گمان کوچکى را بزرگ شمرده و بزرگى را کوچک .
معانی الأخبار : ۲۷۹ منتخب میزان الحکمه : ۴۵۸

امام على علیه‏السلام :
تَعَلَّموا القرآنَ ؛ فإنّهُ أحسَنُ الحَدیثِ ، وتَفَقَّهُوا فیهِ فإنَّهُ رَبیعُ القُلوبِ ؛
قرآن را بیاموزید ، که آن بهترین سخن است و در آن دانا و فقیه شوید که آن بهار دلهاست .
نهج البلاغه : الخطبه : ۱۱۰

پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
خیرکم من تعلّم القرآن و علّمه؛
بهترین شما کسى است که قرآن را را تعلیم گیرد و تعلیم دهد.
نهج الفصاحه

رسول اکرم صلى ‏الله ‏علیه ‏و ‏آله و سلم می فرمایند:
خَیْرُکُمْ مَنْ تَعَلَّمَ الْقُرآنَ وَ عَلَّمَهُ؛
بهترین شما کسى است که قرآن بیاموزد و آموزش دهد.
نهج الفصاحه، ح ۱۵۲۴٫

پیامبر اکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم می فرمایند :
مَنْ قَـبَّلَ وَلَدَهُ کَـتَبَ اللّه‏ُ عَزَّوَجَلَّ لَهُ حَسَنَهً وَمَنْ فَرَّحَهُ فَرَّحَهُ اللّه‏ُ یَوْمَ الْقیامَهِ، وَمَنْ عَلَّمُهُ الْقُرآنَ دُعىَ بِالاَْبـَوَیْنِ فَیُکْسَیانِ حُلَّتَیْنِ یُضى‏ءُ مِنْ نورِهِما وُجوهُ اَهْلِ الْجَنَّهِ ؛
هر کس فرزندش را ببوسد ، خداوند عزّوجلّ براى او ثواب مى‏نویسد و هر کسى که او را شاد کند ، خداوند روز قیامت او را شاد خواهد کرد و هر کس قرآن به او بیاموزد ، پدر و مادرش دعوت مى‏شوند و دو لباس بر آنان پوشیده مى‏شود که از نور آنها ، چهره‏هاى بهشتیان نورانى مى‏گردد .

نظرات[۲] | دسته: احادیث تعلیم و تعلم قرآن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image