آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث حاملان قرآن پيوند ثابت

قال الامام علی – علیه السّلام – : حمله القرآن فی الدنیا عرفاء اهل الجنه یوم القیامه.
امام علی – علیه السّلام – فرمود: حاملان (همراهان) قرآن در دنیا، عرفاء بهشت هستند در روز قیامت.
«وسائل الشیعه، ج ۶، ص ۱۶۹»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : اشراف امتی حمله القرآن و اصحاب اللیل.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: بزرگواران امت من حاملان قرآن و شب زنده داران هستند.
«بحار الأنوار، ج ۹۲، ص ۱۷۷»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : حمله القرآن المخصوصون برحمه الله الملبسون نور الله المعلمون کلام الله المقربون من الله من والاهم فقد والی الله و من عاداهم فقد عادی الله.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: حاملان قرآن مخصوصند به رحمت و بخشش خدا و پوشیده به نور خدا، معلم کلام خدا و مقربان نزد خداوند هستند، هر کس آنها را دوست دارد، خدا را دوست داشته و هر که با آنها دشمن باشد با خدا دشمن است.
«بحار الأنوار، ج ۹۲، ص ۱۸۱»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : اِن اکرم العباد الی الله بعد الانبیاء العلماء ثم حمله القرآن یخرجون من الدنیا کما یخرج الانبیاء و یحشرون من قبورهم مع الانبیاء … .
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: همانا گرامی ترین مردم در نزد پروردگار بعد از پیامبران، علماء و سپس حاملان قرآن هستند، آنها خارج می شوند از دنیا همان گونه که انبیاء خارج می شوند و برانگیخته می شوند از قبور همراه انبیاء و می گذرند از صراط با انبیاء و می گیرند ثواب و پاداش انبیاء را پس چه خوب پاداشی است برای طالب علم و حامل قرآن.
«مستدرک الوسائل، ج ۴، ص ۲۴۴»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : ان اهل القرآن فی اعلی درجه من الآدمیین ما خلا النبیین و المرسلین فلا تستضعفوا اهل القرآن حقوقهم فان لهم من الله العزیز الجبار لمکانا علیاً.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: اهل قرآن سوای پیامبران و مرسلین در بالاترین درجه از آدمیان هستند، پس حقوق اهل قرآن را اندک و کم مشمارید، زیرا برای ایشان نزد خدای بزرگ مقام بلندی است.
«وسائل الشیعه، ج ۶، ص ۱۷۴»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : یا معاشر قرّاء القرآن اتقوالله عز و جل فیما حمّلکم به من کتابه فَانّی مسئوول و انکم مسئولون انی مسؤول عن تبلیغ الرساله و امّا انتم فتُسألون عمّا حمّلتم من کتاب الله و سنّتی.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: ای گروه قرآن خوانان تقوای الهی پیشه کنید در آن چه از کتاب خود به شما داده است، زیرا که من مسئولم و شما هم مسئول هستید، من مسئولم نسبت به رساندن و تبلیغ رسالت و شما مسئول هستید نسبت به آن چه از قرآن و سنت من در بردارید.
«الکافی، ج ۲، ص ۴۴۳»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : اهل القرآن هم اهل الله و خاصه.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: اهل قرآن، اهل خدا و جزء خواص هستند.
«مجمع البیان، ج ۱، ص ۱۵»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : یوضع یوم القیامه منابر من نور و عند کل منبر نجیب من نُجُب الجنه ثم ینادی منادٍ من قِبَل رب العزه: أین حمله کتاب الله اجلسوا علی هذه المنابر فلا خوف علیکم … .
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: برپا می شود در روز قیامت منبرهایی از نور که نزد هر منبر، شتری از شتران برگزیده بهشتی است، پس ندا می دهد منادی از طرف خداوند: کجایند، حاملین کتاب خدا، بنشینید بر این منبرها، پس ترسی بر شما نیست و شما محزون نباشید تا خدا از حساب خلایق فارغ شود، پس سوار می شوید بر این شترها و می روید به سوی بهشت.
«مستدرک الوسائل، ج ۱، ص ۲۹۰»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : یا اباذر من اجلال الله اکرام ذی الشیبه المسلم و اکرام حمله القرآن العاملین به و اکرام السلطان المقسط.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: ای اباذر از بزرگواری خدا اکرام فرمانده سپاه مسلمان، اکرام حامل قرآن که عامل به آن باشد و اکرام سلطان عادل است.
«مستدرک الوسایل، ج ۱، ص ۲۹۰»

قال رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : حامل القرآن حامل رایه الاسلام و من اکرمه فقد اکرم الله و من اهانه علیه لعنه الله.
پیامبر اکرم – صلّی الله علیه و آله – فرمود: حامل قرآن پرچمدار اسلام است، کسی که او را گرامی بدارد، خدا را گرامی داشته و کسی که به او اهانت کند لعنت خدا بر او باد.
«کنز العمال، ج ۱، ص ۵۱۵»

قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:
اذا انزل الله عاهه من السماء عوفى منها حمله القران و رعاه الشمس ‍ اى الحافظون لاوقات الصلوه و عمار المساجد؛
هنگامى که خداوند سبحان ، از آسمان آفت نازل کرد حاملین قرآن ، رعایت کنندگان خورشید، یعنى کسانى که اوقات نماز را مراعات کنند، و مساجد را آباد مى سازنداز این آفت در امانند.
(جامع احادیث الشیعه ، ج ۴، ص ۶۱)

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
أشرافُ اُمّتی حَمَلَهُ القرآنِ وأصحابُ اللیلِ؛
اشـراف و بـزرگان امّـت من حاملان قرآن و شب زنده‏دارانند .
الخصال : ۷ / ۲۱ منتخب میزان الحکمه : ۴۶۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
حَمَلهُ القرآنِ هُمُ‏الَمحفوفُونَ برَحمَهِ اللّه ، المَلبوسونَ بنُورِ اللّه عز و جل؛
این حاملان (و حافظان) قرآنند که در میان رحمت خدا و پوشیده به نور خداوند عز و جل هستند .
جامع الأخبار : ۱۱۵ / ۲۰۲ منتخب میزان الحکمه : ۴۶۰

پیامبر خدا صلى‏ الله ‏علیه و ‏آله و سلّم :
إنَّ مِن تَعظیمِ جَلالِ‏اللّه عز و جل کَرامَهَ ذی الشَّیبهِ ، وحامِلِ القُرآنِ ، والإمامِ العادِلِ .
احترام نـهادن بـه ریـش سـفید و قـرآن دان و پیشواى دادگر ، بزرگداشت جلال و شکوه خداوند عز و جل است .

نظرات[۰] | دسته: احادیث حاملان قرآن | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image