آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث نبوت پيوند ثابت

قالَ الامامُ الصادِق – علیه السّلام – : لَمّا بَعَثَ اللهُ عزّوجلّ هوداً – علیه السّلام – اَسْلَمَ لَهُ العَقِبَ مِنْ وُلدِ سامٍ …
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: هنگامی که خداوند هود – علیه السّلام – را برانگیخت، ‌بازماندگان از فرزندان سام در برابر او تسلیم شدند. اما بقیه گفتند: از ما قوی‌تر کیست؟ پس به وسیله‌ی باد هلاک شدند و هود – علیه السّلام – پیروان خود را به آمدن حضرت صالح – علیه السّلام – بشارت داد.«کمال الدین، ص ۱۳۶»

قالَ الامامُ الصادق – علیه السّلام – : اِنَّ اللهَ تَبارَکَ و تَعالی أتّخذَ أبراهِیمَ عَبداً قَبلَ اَنَ یَتّخِذهُ نبیّاً … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: خداوند تبارک و تعالی ابراهیم – علیه السّلام – را پیش از آن که به نبوت برگزیند، به بندگی خود گرفت. و پیش از آن که به رسولی برگزیند به نبوت برگزید. و پیش از آن که به خلیلی انتخابش کند، ‌به رسولی برگزیدش و پیش از آن‌که امامش انتخاب کند خلیلش خواند و بعد به او خطاب کرد که من تو را برای مردم امام قرار دادم.«الکافی، ج ۱، ص ۱۷۵»

قالَ الامامُ الصادق – علیه السّلام – : اِنَّ الْخِضْرَ کانَ نبیّاً مُرسلاً … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: خضر – علیه السّلام – پیامبر مرسل بود، خداوند وی را به سوی قومش فرستاد و آنها را به یگانه پرستی و اقرار به پیامبران و فرستادن خودش فرا خواند. و معجزه‌اش این بود که روی هر چوب خشکی یا زمین بی‌علفی می‌نشست، سبز می‌شد، و از این جهت خضر نامیده شده است.
«علل الشرایع، ج ۱، ص ۵۹»

قالَ الامامُ الصادق – علیه السّلام – : إلْیاسُ النّبیُ کانَ مِنَ عُبّاد اَنْبِیاء بنی اسرائیل
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: الیاس نبی از عابدترین پیامبران بنی‌اسرائیل بود.
«بحار الانوار، ج ۱۳، ص ۳۹۳»

قالَ الامامُ الصادق – علیه السّلام – : و کانَ شریعَهُ عیسی – علیه السّلام – أنّهُ بُعِثَ بالتّوحید و الاخلاص و بِما اُوصِیَ بهِ نوحٌ و ابراهیمُ و موسی و … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: شریعت عیسی – علیه السّلام – بر پایه‌ی دعوت به توحید، اخلاص و آن چیزی بود که نوح، ابراهیم و موسی – علیهم السّلام – بدان سفارش شده‌اند. و انجیل بر او نازل شد و از او همان پیمانی گرفته شد که از سایر پیامبران گرفته شده است … .«بحار الانوار، ج ۱۴، ص ۲۳۴»

قالَ الامامُ صادق – علیه السّلام – : کانَ بَیْنَ عیسی وَ بَیْنَ محمد – صلّی الله علیه و آله – خَمْسَ مِأتهِ عامٍ … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: میان حضرت عیسی – علیه السّلام – و حضرت محمد – صلّی الله علیه و آله – پانصد سال فاصله بوده که در دویست و پنجاه سال آن نه پیامبری بود و نه عالِمی آشکار، مردم در این مدت از دین حضرت عیسی – علیه السّلام – پیروی می‌کردند و سپس فرمود هیچ‌گاه زمین نخواهد بود مگر این که در آن عالمی باشد.«کمال الدین، ص ۱۶۱»

. قالَ الامامُ الصادق – علیه السّلام – : إِنَّ اللهَ عزّ ذکره خَتَمَ بِنَبِیَّکُمْ النَبِیَین، فَلا نبی بَعْدهُ … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: خداوند سبحان، با پیامبر شما سلسله نبوت را خاتمه داد. بعد از او، هرگز پیامبری برانگیخته نخواهد شد و با کتاب شما به همه کتاب‌های آسمانی پایان بخشید، بعد از آن کتابی نازل نخواهد شد … .«الکافی، ج ۱، ص ۲۶۹»

قالَ الامامُ الرّضا – علیه السّلام – : سَلَّمَ اللهُ عزّوجلّ علی یحیی فی الثّلاثهِ الْمواَطِنِ و آمَنَ اَوْعَتُهُ …
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: خداوند در سه جا بر یحیی – علیه السّلام – سلام فرستاد، و ترس را از او ربود و می‌فرماید: سلام بر او روزی که به دنیا آمد و روزی که می‌میرد و روزی که زنده شده و برانگیخته می‌شود.
«عیون اخبار الرضا – علیه السّلام -، ج ۱، ص ۲۵۷»

قالَ الامامُ الرّضا – علیه السّلام – فی اوّلَ یَوُمٍ مِنَ الْمُحرَّم: … إن هذا الیوم هُوَ الیومُ الذّی دعا فیه ذکریا … .
امام رضا – علیه السّلام – (در اولین روز از محرم) فرمودند: همانا این روز، روزی است که ذکریا – علیه السّلام – در آن دعا کرد و فرمودند: پروردگارا از نزد خودت برایم فرزند پاک عطا کن. زیرا تو درخواست‌ها را می‌شنوی. خداوند دعای او را مستجاب کرد و به فرشتگان دستور داد که یحیی – علیه السّلام – را به او بشارت دهند.
«بحار الانوار، ج ۱۴، ص ۱۶۴»

قالَ الامامُ الرّضا – علیه السّلام – : إنّ الْیَسَعَ قَد صَنَعَ مَثل ما صَنَعَ عیسی – علیه السّلام – … .
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: یَسَع – علیه السّلام – همان کارهایی را می‌کرد که حضرت عیسی – علیه السّلام – انجام می‌داد: روی آب راه می‌رفت، مردگان را زنده می‌کرد، ‌کورهای مادر زاد را شفا می‌داد. با این حال (بر خلاف قوم عیسی – علیه السّلام -) امتش او را به خدایی نگرفتند.«الاحتجاج، ج ۲، ص ۲۰۴»

قالَ الامامُ الباقر – علیه السّلام – : … إِنَّ لُوطاً لَبِثَ فی قُوْمِهِ ثلاثِینَ سَنَهٍ یَدعُوهُم اِلی اللهِ عزّوجل ّ و یُحَذِّرُهُم عَذابَه … .
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: … همانا لوط – علیه السّلام – سی سال در میان قومش زندگی کرد و آنها را به سوی خدای عزّوجلّ فرا خواند و از عذاب الهی بر حذر داشت اما قومش دست از اخلاق‌ رذیله برنداشتند، لوط پسر خاله ابراهیم بود و ساره همسر ابراهیم خواهر لوط بود … لوط مردی سخی و کریم بود و … .
«بحار الانوار، ج ۱۲، ص ۱۴۷»

قالَ الامامُ الباقر – علیه السّلام – : إنَّ صالحا بعثَ اِلی قَومِه و هو ابنُ سِتَّ عَشَر سنه …
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: هنگامی که صالح – علیه السّلام – به سوی قومش مبعوث شد، شانزده سال داشت و سپس صد و بیست سال در میان آنها زندگی کرد، آنان ایمان نیاوردند، … تا اینکه بعد از پی کردن ناقه صالح عذاب خداوند بر آنها نازل شد.«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۳۷۷»

قالَ الامامُ الباقر- علیه السّلام – : اِنَّ نوحاً – علیه السّلام – لَمّا اِنْقَضَتْ نبوَّتُهُ … اوْحَی اللهُ عزّوجلّ اِلیه، یا نُوحُ …
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: چون نبوت نوح – علیه السّلام – به پایان رسید، خداوند به سوی او وحی نمود: که ای نوح، نبوت تو به آخر رسیده است … علم و ایمان و اسم اعظم و آثار علم نبوت را در میان بازماندگان از نسل خود قرار ده که من نبوت را قطع نمی‌کنم چنان که تاکنون از خانه انبیائی که بین تو و آدم بودند قطع نکرده‌ام و زمین را خالی از عاِلم رها نمی‌کنم عالمی که دین من و طاعت من به او شناخته شود و مایه نجات فرزندانی باشد که در فاصله مرگ یک پیامبر تا آمدن دیگری به دنیا می‌آیند. نوح – علیه السّلام – بشارت هود – علیه السّلام – را به سام داد. و در فاصله میان نوح تا هود – علیه السّلام – انبیای دیگری نیز بوده‌اند.«الکافی، ج ۸، ص ۱۱۵»

قالَ الامامُ الباقر – علیه السّلام – : کانَت شریِعَهُ نوح – علیه السّلام – اَنْ یُعْبَدَ الله بالتَّوْحید و … .
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: شریعت حضرت نوح – علیه السّلام – این بود که خدا به توحید و اخلاص و جدا کردن او از شریک پرستیده شود که این همان فطرتی است که خدا انسان را بر آن آفرید … .
«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۳۳۱»

قالَ الامامُ الباقرِ – علیه السّلام – : کانَ بَیْنَ آدم و نوحٍ – علیه السّلام – عشرهَ آباءٍ کُلُّهُمْ أنْبِیاء الله.
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: بین حضرت آدم – علیه السّلام – و حضرت نوح – علیه السّلام -، ‌ده پدر فاصله بود، که همه آنها پیامبر بودند.«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۴۴»

قالَ الامامُ الصّادِقِ – علیه السّلام – : اَوْحیَ اللهُ اِلی آدَمَ – علیه السّلام – اِنّ قابیل عَدَوّ اللهُ قَتَلَ اَخاهُ و إنی أعقَبُکَ منه غلاماً … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: خداوند به حضرت آدم – علیه السّلام – وحی نمود که قابیل دشمن خدا است و (او) برادرش را کشته است و من برای ادامه راه تو فرزندی را قرار دادم که او خلیفه و وارث علم تو بوده و او عالِم ربّانی در روی زمین بعد از تو می‌باشند. و او در کتاب، شیث خوانده شده و در زبان عربی «ابا محمدِ هبَهُ الله» نام گذاری شده است.«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۲۶۴»

قالَ امیر المؤمنین – علیه السّلام – : فَلَقَدْ کانَ یَتَوَسَّدُ الحَجَرَ وَ یَلْبَسُ الْخَشِنَ … .
امیر المؤمنین – علیه السّلام – (در وصف حضرت عیسی – علیه السّلام -) فرمودند: او سنگ را بالش خود می‌کرد و جامه خشن می‌پوشید. نان خشک می‌خورد، چراغش در شب ماه، و سبزیجاتش گیاهانی است که برای چارپایان می‌رویده بود.«نهج البلاغه، خطبه ۱۶۰»

قالَ امیر المؤمنین – علیه السّلام – : … لکان ذلک سلیمانُ بنُ داوود علیه السلام الذی سُخِّرَ له ملک الجِن و الانس مع النبوه … .
امیر المؤمنین – علیه السّلام – فرمودند: اگر بنا باشد کسی برای بقا نردبانی بیابد، یا برای دور کردن مرگ از خود راهی پیدا کند، بی‌گمان آن کس سلیمان بن داود – علیه السّلام – بود که علاوه بر مقام نبوت، منزلت والای سلطنت بر جن و انس نیز در اختیار او گذارده شده بود.«نهج البلاغه، خطبه ۱۸۲»

قالَ امیرُ المؤمنین – علیه السّلام – : إنَّ شُعَیْباً النبی علیه السلام دَعا قُومهُ إلی اللهِ حتّی کَبُرَ سِنُّهُ و دق عظمه ثم غاب … .
امیر المؤمنین – علیه السّلام – فرمودند: حضرت شعیب پیامبر – علیه السّلام – قومش را به سوی خداوند دعوت کرد تا اینکه به سن پیری رسید و استخوان هایش نازک شد سپس از قومش غایب شد و دوباره به صورت جوانی به سوی آن‌ها بازگشت و ایشان را به سوی خدا دعوت کرد ولی آنان پاسخ دادند ما سخن تو را در زمان پیریت گوش نکردیم حال که جوانی بیش نیستی چگونه تو را تصدیق کنیم … .«بحار الانوار، ج ۱۲، ص ۳۸۵»

قالَ رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : إنَّما بُعِثْتُ فاتحاً و خاتِماً و أعطیت … .
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: من به عنوان فاتح و خاتم (پیامبران) مبعوث شدم و جامع کلمات و کلید آن‌ها به من اعطا شده است … .«کنز العمّال، ‌ح ۳۱۹۹۴»

قالَ رسولُ الله – صلّی الله علیه و آله – : اوّلُ نبی مِنْ اَنبیاءِ بَنی إسرائیل موسی و آخرهم عیسی و ست مائه نبی.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: نخستین پیامبر از بنی‌اسرائیل، موسی و آخر ایشان عیسی است و ششصد پیامبر دیگر نیز دارند.«بحار الانوار، ج ۱۳، ص ۷»

و إنَّ رسولَ الله – صلّی الله علیه و آله – إذا ذکره (شعیب) قال: ذاک خَطیبُ الانبیاء.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – هر گاه به یاد شعیب می‌افتاد می‌فرمودند: او (حضرت شعیب) سخنران پیامبران است.«بحار الانوار، ج ۱۲، ص ۳۸۷»

قالَ رَسولُ اللهَ – صلّی الله علیه و آله – : اوّلُ نَبی (مِنَ الاَنْبیاءِ) اُرسِلَ نوحٌ – علیه السّلام -.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: اولین نبی از میان انبیاء که فرستاده شده است، نوح – علیه السّلام – می‌باشد.«بحارالانوار، ج ۱۱، ص ۳۳۱»

قالَ رَسولُ اللهَ – صلّی الله علیه و آله – : انزلَ اللهُ علی إدرِیسَ ثَلاثِینَ صحیفه.
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: خداوند سی صحیفه‌ بر حضرت ادریس – علیه السّلام – نازل کرده است.«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۲۷۷»

قالَ رَسولُ اللهَ – صلّی الله علیه و آله – : مِائهُ وَ أربَعَهُ و عشرونَ اَلفُ نبیٍ، و منهم … .
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: (تعداد پیامبران) یکصد و بیست و چهار هزاراند و از جمله آنها سیصد و سیزده نفر مرسل می‌باشند که نخستین آنان حضرت آدم – علیه السّلام – است
.
«الخصال، ج ۲، ص ۵۳۴»

قالَ رسول الله – صلّی الله علیه و آله – : أیُّها النّاسُ اِنّهُ لا نبیَّ بعدی و لا سُنّهَ … .
رسول خدا – صلّی الله علیه و آله – فرمودند: ای مردم بعد از من نه پیامبری است و نه سنتی بعد از سنت من وجود دارد، هر که ادعای نبوت کند، ادعای او و بدعتش در آتش خواهد بود. هر که چنین ادعایی کند او را بکشید و هر که از او پیروی کند در آتش خواهد بود.«امالی شیخ مفید، ص ۵۳»

عَنْ أمِیرِ الْمُؤمِنِینَ – عَلَیْهِ السَّلامُ – قالَ: وَ قَدْ جَعَلَ اللهُ لِلْعِلْمِ أهْلاً وَ فَرَضَ عَلی الْعِبادِ طاعَتَهُمْ بِقَوْلِهِ: «و آتُوا الْبُیُوتَ مِنْ أبْوابِها» وَ الْبُیُوتُ هِی بُیُوت العلْمِ الَّذی إسْتَوْدَعَتْهُ الأنبِیاءُ وَ أبْوابِها أوْصیاؤُهُمْ.
امیر المؤمنین – علیه السلام – فرمودند: خداوند برای «علم» جایگاهی مناسب مقرر داشته است و بر بندگانش اطاعت از آن را واجب گردانده و فرموده: از درب خانه داخل شوید و منظور از بیوت خانه های علم است که به انبیاء داده شده و أبواب آن اوصیاء آن ها هستند.«نور الثقلین، ج ۱، ص ۱۷۷»

قال الامام الرّضا – علیه السّلام – : اِنَّما سُمّیَ اُولُوالْعَزم، اُولیِ العَزمِ لِاَنّهم کانوا اصْحاب الشّرائِع.
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: (پیامبران) اولو العزم در حقیقت بدین سبب اولو العزم نامیده شده اند که دارای شریعت و آیین بوده اند.«عیون اخبار الرضا – علیه السلام -، ج ۲، ص ۸۰»

قال الامام الکاظم – علیه السّلام – : ما بَعَثَ اللهُ نَبیّاً وَ لا وَصیّاً اِلا سَخیاً.
امام کاظم – علیه السّلام – فرمودند: خداوند هیچ نبی و وصیّ پیامبری را نفرستاد، مگر اینکه سخاوتمند بود.
«الکافی، ج ۸، ص ۶۱۶»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ لَمْ یَبْعَثْ نَبِیّاً إِلَّا بِصِدْقِ الْحَدِیثِ وَ أَدَاءِ الْأَمَانَهِ إِلَی الْبَرِّ وَ الْفَاجِر.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: خداوند پیامبری را مبعوت نکرد مگر با راستگوئی و رد امانت به فاجر و نیکوکار.«الکافی، ج ۲، ص ۱۰۴»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : إنّ اَشَدَّ النّاسِ بلاءً اَلْانْبیاءُ.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: گرفتارترین و پر رنج ترین مردم، پیامبران هستند.
«امالی شیخ صدوق، ص ۶۵۹»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : اِنَّ اللهَ عزّوجل لَمْ یَبْعَثْ رُسُلَهُ حیث بَعَثَها و مَعَها لا ذَهَبٌ و لا فِضّهٌ … .
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: همانا خداوند، آنگاه که رسولان خود را فرستاد آنان را با زرو سیم نفرستاد، بلکه با (سرمایه) کلام و سخن فرستاده است.«الکافی، ج ۸، ص ۱۴۸»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : سَادَهُ النَّبِیِّینَ وَ الْمُرْسَلِینَ خَمْسَهٌ وَ هُمْ أُولُو الْعَزْمِ مِنَ الرُّسُلِ وَ عَلَیْهِمْ دَارَتِ الرَّحَی نُوحٌ وَ إِبْرَاهِیمُ وَ مُوسَی وَ عِیسَی وَ مُحَمَّدٌ صَلَّی اللَّهُ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ عَلَی جَمِیعِ الْأَنْبِیَاء.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: سرور رسولان و پیامبران پنج نفرند که آنها را اولوالعزم گویند و آسیاب نبوت و رسالت گرد آنها می چرخد. اینان عبارتند از: نوح، ابراهیم، موسی، عیسی و محمد (صلوات الله علیهم اجمعین).«الکافی، ج ۱، ص ۱۷۵»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : انّ الله عزّوجل مَکََّنَ انبیائَهُ مِنْ خَزائنَ لُطفِهِ وَ رَحمَتِهِ.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: همانا خداوند، پیامبران خودش را از خزانه لطف و رحمتش قدرت داد.
«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۳۷»

قال الامام الرّضا – علیه السّلام – : فَلَو لَمْ یَجِبْ مَعْرِفَتُهُ و طاعَتُهُ لَمْ یَکُنْ لهم فی مَجِئُی الرَّسولِ مَنْفَعَهٍ وَ لا سَدُّ حاجَهٍ … .
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: اگر شناخت پیامبر و اطاعت از او بر مردم واجب نبود، آمدن پیامبر برای آنها حاصلی نداشت و مشکلی را حل نمی کرد و فرستادن رسول کار بیهوده ای بود و این کار از صانع حکیم بدور است.«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۴۰»

قال الامام الصادق – علیه السّلام – : اذا عَلِمَتُ الرُّسُل انَّها رُسُلٌ، کَشَفَ عنها الْغِطاءْ.
امام صادق – علیه السّلام – فرمودند: زمانی که پیامبران را بر پیامبر شدنشان آگاه کردیم، حجاب ها را از آنها برداشتیم.«محاسن، ص ۲۶۹»

قال الامام الباقر – علیه السّلام – : النّبیُّ الَذّی یَری الْمَلکَ فی مَنامِهِ و یَسْمَعُ الصَّوْتُه … .
امام باقر – علیه السّلام – فرمودند: نبی کسی است که مَلَک را در خواب دیده و صدایش را می شنود ولی خودش را نمی بیند، رسول کسی است که مَلَک را در خواب می بیند و صدایش را می شنود و با چشم نیز مشاهده می کند.«الکافی، ج ۱، ص ۱۷۶»

قال الامام الکاظم – علیه السّلام – : اِنّ لِلّهِ عَلَی النّاسِ حُجَّتَینِ، حُجّهً ظاهرهً و حُجّهً باطِنهً … .
امام کاظم – علیه السّلام – فرمودند: همانا برای خداوند بر مردم دو حجت است، حجت ظاهری و حجت باطنی، اما حجت ظاهری همان رسولان و انبیاء و ائمه – علیهم السّلام – هستند و حجت باطنی عقولشان می باشد.
«الکافی، ج ۱، ص ۱۶»

قال الامام الرّضا – علیه السّلام – : لِاَنَّهُ لَمّا لم یَکُنْ فی خَلَقِهِم وَ قواهُم ما تُکْمِلُوا لِمَصالِحِهِم … .
امام رضا – علیه السّلام – فرمودند: چون مردم از توانایی لازم، جهت درک کامل مصالح شان برخوردار نیستند و از طرفی دیگر، صانع هستی بالاتر و والاتر از آن است که دیده شود، پس ناچار باید میان مردم و خدا فرستاده ای معصوم باشد که اوامر و نواهی او را به آنان برساند. «بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۴۰»

قال الامام الکاظم – علیه السّلام – : ما بَعَثَ اللهُ اَنبیائَهُ وَ رُسُلَهُ اِلی عِبادِهِ اِلاّ لِیَعقِلوا عَنِ الله.
امام کاظم – علیه السّلام – فرمودند: خداوند مبعوث نکرد به سوی بندگانش انبیاء و پیامبران را، مگر اینکه آنها درباره خدا تفکر کنند و بیندیشند.«الکافی، ج ۱، ص ۶۴»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : لَمْ یَبْعَثَ اللهُ نَبیّاً الاّ بِلُغهِ قومهِ.
رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: خداوند مبعوث نکرد پیامبری را، مگر به زبان قومش.
«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۶۴»

. قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : اِنّا مَعاشِرَ الانْبیاءِ اُمِرنا اَنْ نُکلِّمَ الناسَ علی قَدرِ عُقُولِهم.
رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: به ما گروه انبیا دستور داده شده است که با مردم به فراخور فهم و خردشان سخن بگوییم.«بحار الانوار، ج ۷۷، ص۱۴۰»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : مائهُ وَ اَربَعَهُ و عِشرونَ اَلْفَ نبیٌّ و مِنهم … .
رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: (تعداد پیامبران) یکصد و بیست و چهار هزار اند و از جمله آنها سیصد و سیزده نفر مرسل می باشد که اول آنان حضرت آدم – علیه السّلام – است.«الخصال، ج ۲، ص ۵۳۴»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : وَ لا بَعَثَ اللهُ نَبیَاً و لا رَسُولا حتّی یَسْتَکْمِلَ العَقلَ.
رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: خداوند نبی و رسولی را مبعوث نکرد، مگر اینکه عقل را کامل کند.
«الکافی، ج ۱، ص ۶۴»

قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : وَ لا بَعَثَ الله نَبّیاً وَ لا رسولاً، حتّی یَسْتَکْمِلُ الْعقلَ … .
رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: خداوند هیچ پیامبر و رسولی را مبعوث نکرد، جز این که عقل ها را کامل کرد و خرد آنها (پیامبران) بالاتر از عقول و خرد امّت است.«الکافی، ج ۱، ص ۱۸»

رسول الله – صلی الله علیه و آله – : اِنّا معاشِرُ الاَنْبیاءِ تَنامُ عُیُوننا وَ لا تَنامُ قُلُوبُنا.
رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: ما گروه پیامبران، چشمانمان خوابیده و دلهایمان بیدار است.
«بحار الانوار، ج ۱۱، ص ۵۵»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : ما اَعظَمَ فَوْزَ مَنِ اقْتَفی اَثَر النّبیّین.
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمودند: چه بزرگ است رستگاری کسی که دنباله رو پیامبران باشد.
«غررالحکم، ح ۹۵۵۷»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : اَقْرَبُ النّاسِ من الأنبیاءِ أعمَلهم بِما أمِروا بِه‏.
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمودند: نزدیک ترینِ مردم به پیامبران، کسانی هستند که به آن چه امر شده اند، عمل کنند.«غرر الحکم، ح ۳۰۵۷»

. قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : وَلکِنَّ الله سُبحانهُ جَعَلَ رُسُلَهُ اُولِی قوّه ٍ فی عَزائِمِهم.
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمودند: امّا خداوند سبحان فرستادگان خود را صاحب اراده های قوی قرار داده است.«نهج البلاغه، خطبه ۱۹۲»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : قَدْ اِخْتَبرَهُمُ اللهُ باالمَخمَصَهِ وَ ابْتَلاهُم بِالمَجْهَدَهِ … .
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمودند: خداوند، انبیا را با گرسنگی آزمود و به سختی ها مبتلا فرمود و با ترس و هراس ها امتحانشان نمود و در بوته ناملایمات زیرو رویشان کرد.«نهج البلاغه، خطبه ۱۹۲»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : رُؤیا الاَنْبیاء وحیٌ.
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمودند: خواب پیامبران، وحی است.«امالی شیخ صدوق، ص ۲۱۵»

قال امیرالمومنین – علیه السّلام – : هُوَ الّذی اَسْکَنَ الدّنیاء خَلْقَهُ و بَعَثَ اِلی الجِنِّ و اِِلانسِ رُسُلَهُ … .
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمود: او خدایی است که دنیا را مسکن مخلوقات برگزید و پیامبران خود را به هدایت جنّ و انس فرستاد تا دنیا را آن گونه که هست معرفی کنند.
«نهج البلاغه، خطبه ۱۸۳»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : بَعَثَ اللَّهُ رُسُلَهُ بِمَا خَصَّهُمْ بِهِ مِنْ وَحْیِهِ وَ جَعَلَهُمْ حُجَّهً لَهُ عَلَی خَلْقِهِ لِئَلَّا تَجِبَ الْحُجَّهُ لَهُمْ بِتَرْکِ الْإِعْذَارِ إِلَیْهِم‏.
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمود: خداوند پیامبران را برانگیخت و وحی را به آنها اختصاص داد و پیامبران را حجت خود بر مردم قرار داد تا جایی که هیچ گونه عذری برای آنان نماند.«نهج البلاغه، خطبه ۱۴۴»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : فَاسْتَوْدَعَهُمْ فِی أَفْضَلِ مُسْتَوْدَعٍ وَ أَقَرَّهُمْ فِی خَیْرِ مُسْتَقَرٍّ تَنَاسَخَتْهُمْ کَرَائِمُ الْأَصْلَابِ إِلَی مُطَهَّرَاتِ الْأَرْحَام.
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمود: خداوند پیامبران را در بهترین جایگاه (رحمهای پاک) به امانت گذارد و در بهترین مکانها استقرارشان داده و از صلب کریمانه پدران به رحم پاک مادران منتقل کرد.«نهج البلاغه، خطبه ۹۴»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : و لم یُخلِهِم بَعدَ اَن قَبَضَهُ مما یؤَکِدُ علیهِم … .
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمود: (خداوند) بعد از وفات حضرت آدم – علیه السّلام – زمین را از حجت خود خالی نگذاشت، … قرن به قرن دلیل ها و حجت های خود را پی در پی فرستاد، تا اینکه سلسله پیامبران با پیامبری حضرت محمد – صلی الله علیه و آله – به پایان رسید. «نهج البلاغه، خطبه۹۱»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : وَ لَم‎ْ یُخْلِ اللهُ سُبحانَهُ خَلْقَهُ مِنْ نبیٍّ مُرسل … .
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمود: و خداوند هرگز خلقش را بدون پیامبر یا کتابی آسمانی رها نساخته است و آنها با اندک بودن یاران، هرگز در انجام وظیفه کوتاهی نکردند، بعضی از آنان بشارت بعضی پیامبران آینده را داده اند.«نهج البلاغه، خطبه ۱»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : وَ اصْطَفی سُبحانَهُ مِنْ وُلدِهِ اَنبیاءَ … .
امیر مؤمنان – علیه السّلام – فرمود: خداوند انبیاء را از فرزندان (آدم – علیه السّلام -) اختیار کرد، از آنان پیمان گرفت تا امانت رسالت را به مردم برسانند و نعمت های فراموش شده را به یاد آورند و توانمندی های پنهان شده عقل را آشکار گردانند و نشانه های قدرت خدا را معرفی کنند.«نهج البلاغه، خطبه ۱»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : اُنظُروا الی مَواقِعِ نِعَم اللهِ عَلَیْهم حِینَ بَعَثَ اِلَیْهَم رسولاً … .
امیرالمؤمنین – علیه السّلام – فرمود: بنگرید به نعمتهایی که خداوند به هنگام فرستادن رسولی به سوی آنان عطاء فرمود که فرمانبرداری، آنها را به آئین خود پیوند داد و آنان را برگرد دعوت خویش هم دل و هم داستان ساخت.«نهج البلاغه، خطبه ۱۹۲»

قال امیرُالمؤمنین – علیه السّلام – : اِعْرِفُوا اللهَ بِاللهِ و الرَّسولَ بالرِّسالهِ.
امیر المؤمنین – علیه السّلام – فرمود: خدا را با خدائی و رسول را با رسالتشان بشناسید.«الکافی، ج ۱، ص ۸۵»

قال امیرالمؤمنین – علیه السّلام – : بَعَثَ اللهُ اِلی الجِنِّ و الاِنسِ رُسُلُهُ … .
امیر المؤمنین – علیه السّلام – فرمود: خداوند رسولان خود را به سوی جن وانس فرستاد تا پرده این جهان را کنار زنند و آنها را از بدی هایش بر حذر دارند.«نهج البلاغه، خطبه ۱۸۳»

امام صادق(سلام الله علیه):
إنَّ اللَّه عزّوجلّ لَم یَبْعثْ نَبیّاً إلّا بصِدقِ الحدیثِ وأداءِ الأمانهِ إلى البَرِّ والفاجرِ؛
خداوند عزّوجلّ هیچ پیامبرى را برنگزید، مگر به راست‏گفتارى و امانتدارى در حق خوب و بد.
لکافی: ج ۲، ص ۱۰۴، ح ۱

امام صادق سلام الله علیه:
إنَّ اللّهَ عَزَّ ذِکرُهُ خَتَمَ بِنَبِیِّکُمُ النَّبِیِّینَ فَلا نَبِیَّ بَعدَهُ أبَدا، وخَتَمَ بِکِتابِکُمُ الکُتُبَ فَلا کِتابَ بَعدَهُ أبَدا؛
خداوند که یادش بزرگ باد با پیامبر شما، به پیامبران خاتمه داد. بنا بر این، بعد از او هرگز پیامبرى بر انگیخته نخواهد شد، و [نیز] با کتاب شما به همه کتاب‏ها [ى آسمانى‏] پایان بخشید. پس، بعد از کتاب شما هرگز کتابى نازل نخواهد شد.الکافی: ج ۲، ص ۱۱۹، ح ۴

پیامبر اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم) فرمودند :
هرکه امامت علی (علیه السلام) را پس از من منکر شود چون کسی باشد که در زندگیم پیامبری مرا انکار نموده و هرکه پیامبری مرا منکر باشد چون منکر ربوبیت پروردگار است. امالی صدوق، ص ۶۵۶

پیامبراکرم(صلّی الله علیه و آله و سلم) می فرمایند:
لم یبعث اللَّه تعالى نبیّا إلّا بلغه قومه؛
خدا هیچ پیامبرى را جز به زبان قومش نفرستاد.نهج الفصاحه

امام جعفر صادق (علیه السلام) :
قال رسول الله (صلی الله علیه و آله و سلم ) : إنا معاشر الانبیاء أمرنا أن نکلم الناس علی قدر عقولهم؛
پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم ) فرموده اند:
ما گروه پیامبران مأموریم که با مردم به اندازه عقل خودشان سخن بگوئیم .اصول کافی ، ج ۱ ، ص ۲۷

امام صادق علیه‏السلام می فرمایند:
اِنَّ اللّه‏َ عَزَّوَجَلَّ لَمْ یَبْعَثْ نَبیّا اِلاّ بِصِدْقِ الْحَدیثِ وَ اَداءِ الاَْمانَهِ اِلَى الْبَرِّ وَ الْفاجِرِ؛
خداوند عزوجل هیچ پیامبرى را نفرستاد، مگر به راستگویى و برگرداندن امانت به نیکوکار و بدکار .
کافى، ج ۱، ص ۱۰۴، ح ۱ .

امام صادق علیه‏السلام می فرمایند:
مَا کَلَّمَ رَسولُ اللّه‏ِ صلى‏الله‏علیه‏و‏آله اَلْعِبادَ بِکُنْهِ عَقْلِهِ قَطُّ، قَالَ رَسُولُ اللّه‏ِ صلى‏الله‏علیه‏و‏آله : اِنّا مَعاشِرَ الاَْنْبیاءِ اُمِرْنا اَنْ نُـکَلِّمَ النّاسَ عَلى قَدْرِ عُقولِهِمْ ؛
رسول خدا صلى‏الله‏علیه‏و‏آله هرگز با مردم به اندازه عقل خود سخن نگفتند و فرمودند: ما پیامبران مأموریم که با مردم به اندازه عقل و فهمشان سخن بگوییم. کافى، ج ۱ ، ص ۲۳ .

پیامبراکرم صلى‏الله‏علیه‏و‏آله وسلم می فرمایند :
اِنّا اُمِرْنا مَعاشِرَ الاَنْبیاءِ بِمُداراهِ النّاسِ، کَما اُمِرْنا بِاِقامَهِ الفَرائِضِ؛
ما پیامبران، همان‏گونه که به برپا داشتن واجبات مأمور شده‏ایم، به مدارا کردن با مردم نیز مأمور شده‏ایم.
امالى طوسى، ص ۵۲۱٫

امام صادق علیه‏ السلام :
لَمْ یَبْعَثِ اللّه‏ُ نَبیّا قَطُّ اِلاّ بِالْبِرِّ وَالْعَدْلِ؛خداوند هیچ پیامبرى را جز به نیکى و عدالت بر نینگیخت.
بحارالأنوار، ج ۲۴، ص ۲۹۲٫

پیامبر اعظم(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
اِنّا اُمِرنا مَعاشِرَ الاَنبیاءِ بِمُداراهِ النّاسِ، کما اُمِرنا بِاقامَهِ الفَرائِضِ؛
ما پیامبران، همان‏گونه که به برپا داشتن واجبات مأمور شده‏ایم، به مدارا کردن با مردم نیز مأمور شده ‏ایم.
(ارشاد القلوب، ج ۱، ص ۱۱۵)

نظرات[۰] | دسته: احادیث نبوت | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

خرداد ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« اردیبهشت   تیر »
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱  
No Image No Image