آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث مسجدواماکن مذهبی (۲) پيوند ثابت

قال رسول الله -صلى الله علیه وآله -:
ان الله تعالى ، اذا انزل عاهه من السماء على اهل الارض صرفت من عمارالمساجد؛
خداوند وقتى مرضى را از آسمان بر مردم فرود آورد آن را از بانیان مساجد دور بگرداند.
(نهج الفصاحه ، حدیث ۶۸۲).

قال رسول الله -صلى الله علیه وآله -:
اذا استاءذنت امراءه احدکم الى المسجد فلایمنعها ؛اگر زنتان اجازه رفتن به مسجد خواست مانع نشوید.
(مستدرک الوسائل ، ج ۳، ص ۴۴۶).

قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:
المساجد سوق من السواق الاخره ، قراها المغفره و تحفتها الجنه ؛
مساجد، بازارى از بازارهاى آخرت است که در آن بر سفره آمرزش مى نشینند و هدیه آن بهشت است .
(بحارالانوار، ج ۸۴، ص ۴، مستدرک الوسائل ، ج ۱، ص ۲۲۶).

قال رسول الله -صلى الله علیه وآله -:
ان المساجد بیوت المتقین ، و من کانت المساجد بیوته فقد ختم الله له بالروح و الرحمه و الجواز على الصراط الى الجنه ؛مساجد، خانه پارسایان است و هرکس مسجد خانه اش باشد (اوقات خود را در آن و به عبادت بگذارند) خداوند انجام کار او را رحمت و شادى قرار داده واجازه عبور از صراط به سوى بهشت را به او خواهد داد.
(کنزالعمال ، ج ۷، ص ۶۵۹، حدیث ۲۰۷۸۵).

قال رسول الله -صلى الله علیه وآله -:
شر بقاع الارض الاسواق و خیرالبقاع المساجد و احبهم الى الله اولهم دخولا و اخرهم خروجا منها؛
بدترین جاهاى زمین ، بازار و بهترین مکانهاى آن ، مساجد است و محبوبترین افراد نزد خدا کسى است که زودتر از همه به مسجد داخل شود و دیرتر از همه بیرون رود. (وسائل الشیعه ، ج ۳، ص ۵۵۳).

قال رسول الله -صلى الله علیه وآله -:
المسجد بیت کل تقى ؛مسجد خانه هر پرهیزگارى است . (شهاب الاخبار، ص ۲۳).
قال رسول الله -صلى الله علیه وآله -:
اذا کان یوم الجمعه کان على کل باب من ابواب المسجد ملئکه یکتبون الاول فالاول فاذا جلس الامام طوار الصحف و جاءوا یستمعون الذکر ؛چون روز جمعه فرا رسد، بر درب هر مسجدى ملائکه مى نشینند و نام مردم را به ترتیب ورود اول و دوم و سوم مى نویسند تا وقتى که امام جمعه در جایگاه خود قرار مى گرفت پرونده ها را جمع مى کند و به ذکر (خطبه ها) گوش فرا مى دهند. (بحارالانوار، ج ۸۹، ص ۱۲، مستدرک الوسائل ، ج ۶، ص ۳۸).

عن النبى -صلى الله علیه وآله -:
قال : یا على ! خمسه تنور القلب : کثره قرائه قل هو الله احد و قله الکلام و مجالسه العلماء والصلاه فى اللیل و المشى ء الى المساجد؛ یا على ! پنج چیز دل را نورانى مى کند: کثرت تلاوت سوره ((قل هو الله احد))،کم گویى ، مجالست با علما، نماز شب و گام برداشتن به سوى مسجد. (المواعظ العددیه ، ص ‍ ۲۵۸).

عن الصادق – علیه السلام – قال :
ما یمنع احدکم اذا دخل علیه غم من غموم الدنیا ان یتوضاء ثم یدخل المسجد فیرکع رکعتین ، یدعواالله فیهما اما سمعت الله یقول : و استعینوا بالصبر و الصلاه ؛
وقتى در اثر فشار زندگى و حوادث روزگار مشکلاتى براى کسى پیش آمد، وضو بگیرد و به مسجد برود و دو رکعت نماز به جاى آورد، و خدا را بخواند. آیا شنیده اى که خداوند مى فرماید: از شکیبایى و نماز یارى جویید.
(وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۲۶۳).

قال على – علیه السلام -:
ان الله – عزوجل – لیهم بعذاب اهل الارض جمیعا حتى لایتحاشى منهم احدا اذا عملوا بالمعاصى و اجترحوا السیئات فاذا الى الشیب ناقلى اقدامهم الى الصلوه و الولدان یتعلمون القرآن رحمهم الله فاخر ذلک عنهم ؛
آنگاه که اهل زمین در گناه و بدیها غوطه ور مى شوند خداوند متعال قصد مى کند تمامى آنان را بدون استثناء دچار عذاب نماید، ولى با توجه به پیرمردان ریش سفیدى که براى نماز (به سوى مسجد) گام برمى دارند و نیز نونهالانى که در حال یادگرفتن قرآن هستند، به تمامى اهل زمین رحم نموده و عذاب آنان را به تاءخیر مى اندازد.
(مستدرک الوسائل ، ج ۳، ص ۳۶۰، باب ۳، روایت ۱۲).

عن الصادق – علیه السلام – عن ابائه علیهم السلام قال :
اشترط رسول الله – صلى الله علیه وآله – على جیران المسجد شهود الصلاه ، و قال : لینتهین اقوام لایشهدون الصلاه او لامرن موذنا یوذن ثم یقیم ثم امر رجلا من اهل بیتى ، و هو على فلیحرقن على اقوام بیوتهم بحزم الحطب لانهم لایاتون الصلاه ؛ امام صادق (ع ) از پدرانش علیهم السلام نقل کرده : پیامبر خدا (ص ) بر همسایه هاى مسجد شرط کرد در مسجد حاضر شوند. فرمود: جماعتى که به نماز حاضر نمى شوند باز گردند، و یا دستور مى دهم موذن اذان و اقامه گوید، سپس به مردى از اهل بیتم دستور مى دهم و او على است ، خانه جماعتى را با مجموعه هیزم مى سوزاند براى اینکه آن ها به نماز نمى آیند.(بحارالانوار، ج ۸۸، ص ۸)

قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:
ان الشیطان ذئب الانسان کذئب الغنم یاخذ الشاه القاصیه و الناحیه فایاکم و الشعاب و علیکم بالجماعه و العامه و المسجد؛ شیطان گرگ انسان است همانند گرگ گوسفندان که همیشه میشهاى دور افتاده و کناره گیر را مى گیرد. پس از دسته بندیها (گروه گرایى و خط بازى ) بپرهیزید و بر شما باد به حضور در جماعت و مجالس عمومى و مسجد.(کنزالعمال ، ج ۷، ص ۵۸۱، حدیث ۲۰۳۵۵)

قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:
من سمع النداء فى المسجد فخرج منه من غیر عله فهو منافق الا ان یرید الرجوع الیه ؛
کسى که بانگ نماز را در مسجد بشنود و بدون علت از آن جا خارج شود، منافق است ،مگر آن که قصد بازگشت به آن جا را داشته باشد.(بحارالانوار، ج ۸۸، ص ۹)

قال الباقر – علیه السلام -:
لاصلاه لمن لایشهد الصلاه من جیران المسجد الامریض او مشغول ؛
کسى که همسایه مسجد است و به نماز (جماعت ) حاضر نمى شود نمازش ‍ کامل نیست ، مگر مریض باشد یا عذر موجهى داشته باشد.(وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۳۷۵)

قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:
و من مشى الى مسجد یطلب فیه الجماعه کان له بکل خطوه سبعون الف حسنه ، و یرفع له من الدرجات مثل ذلک ، فان مات و هو على ذلک و کل الله به سبعین الف ملک یعودونه فى قبره و یبشرونه و یونسونه فى وحدته و یستغفرون له حتى یبعث ؛ کسى که به قصد شرکت در نماز جماعت به سوى مسجد گام بر مى دارد، خداوند متعال در مقابل هرگامى که بر مى دارد، هفتاد هزار حسنه به او پاداش مى دهد و به همین میزان نیز درجات وى بالا خواهد رفت و اگر در چنین حالى بمیرد، خداوند متعال هفتاد هزار فرشته را مامور مى نماید تا در قبر به دیدار او رفته ، وى را بشارت دهند و در تنهایى قبر انیس او باشند و تا روز قیامت برایش طلب آمرزش کنند.
(وسائل الشیعه ، ج ۵، ص ۳۷۲)

قال رسول الله – صلى الله علیه وآله -:
لاصلاه لمن لایصلى فى المسجد مع المسلمین الا من عله و لاغیبه لمن صلى فى بیته و رغب عن جماعتنا و من رغب عن جماعه المسلمین سقطت عدالته و وجب هجرانه ؛
کسى که بدون عذر موجهى با مسلمین در مسجد نماز جماعت نمى خواند نمازش کامل نیست ، و کسى که در منزلش نماز مى خواند و نسبت به جماعت مسلمین بى توجه است غیبتش جایز است و کسى که نسبت به جماعت مسلمین بى توجه است از عدالت ساقط است و واجب است دورى کردن از او.

نظرات[۰] | دسته: احادیث مسجدواماکن مذهبی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
احادیث مسجدواماکن مذهبی (۱) پيوند ثابت

پیامبر خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله :
إنَّ اللّه‏َ جَلَّ جَلالُهُ إذَا رَأى أهلَ قَریَهٍ قَد أسرَفوا فِی المَعاصی ، وفیها ثَلاثَهُ نَفَرٍ مِنَ المُؤمِنینَ ، ناداهُم جَلَّ جَلالُهُ وتَقَدَّسَت أسماؤُهُ : یا أهلَ مَعصِیَتی ، لَو لا ما فیکُم مِنَ المُؤمِنینَ المُتَحابّینَ بِجَلالی ، العامِرینَ بِصَلاتِهِم أرضی ومَساجِدی ، المُستَغفِرینَ بِالأَسحارِ خَوفاً مِنّی ، لَأَنزَلتُ بِکُم عَذابی ثُمَّ لا اُبالی .
هر گاه خداوند باشکوه ، مردم دیارى را غرق در نافرمانى ببیند ، در حالى که در آن دیار ، سه مؤمن نیز حضور دارد ، او ـ که باشکوه است و نام‏هایش مقدّس ـ ، آنان را چنین ندا مى‏دهد : «اى نافرمانان از من ! اگر نبودند در میان شما ایمان آورندگانى که به یاد جلالت و شکوه من با یکدیگر دوستى مى‏ورزند ، آنان که با نمازشان زمین و مساجد مرا آباد مى‏کنند و در سحرگاهان به خاطر ترس از من ، آمرزش مى‏طلبند ، بى تردید ، عذابم را بى آن که پروا کنم ، بر شما فرو مى‏فرستادم» .بحار الأنوار : ج ۷۳ ص ۳۸۱ ح۳ .

پیامبر خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله :
إنَّ اللّه‏َ إذا أرادَ بِقَومٍ عاهَهً ، نَظَرَ إلى أهلِ المَساجِدِ ، فَصَرَفَ عَنهُم .
هر گاه خداوند بخواهد به مردمى آسیب برساند ، چون به مسجدیان بنگرد ، آسیب را از آنان دور مى‏سازد .
کنز العمّال: ج ۷ ص ۲۸۵ ح ۱۸۸۹۸ نقلاً عن ابن عدی والدیلمی عن أنس .

پیامبر خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله :
إذا نَزَلَتِ العاهاتُ وَالآفاتُ عوفِیَ أهلُ المَساجِدِ . هر گاه آسیب‏ها و آفت‏ها فرود آیند ، مسجدیان در امان‏اند .
الجعفریّات: ص ۳۹ عن الإمام الکاظم عن آبائه علیهم ‏السلام .

رسول اللّه‏ صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله :
الاِختِلافُ إلَى المَساجِدِ رَحمَهٌ ، وَالاِجتِنابُ عَنها نِفاقٌ .
پیامبر خدا صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله :آمد و شد به مساجد ، [ مایه ] رحمت است ، و پرهیز از آن ، [ موجب ] نفاق است .کنز العمّال: ج ۷ ص ۵۷۰ ح ۲۰۳۰۲ نقلاً عن الدیلمی عن ابن عبّاس .

سنن الترمذی عن أبی هریره :
قالَ رَسولُ اللّه‏ِ صلى‏ الله‏ علیه‏ و‏ آله : إذا مَرَرتُم بِرِیاضِ الجَنَّهِ فَارتَعوا . قُلتُ : یا رَسولَ اللّه‏ِ ، وما رِیاضُ الجَنَّهِ ؟ قالَ : المَساجِدُ . قُلتُ : ومَا الرَّتعُ یا رَسولَ اللّه‏ِ ؟ قالَ : سُبحانَ اللّه‏ِ وَالحَمدُ للّه‏ِِ ولا إلهَ إلَا اللّه‏ُ وَاللّه‏ُ أکبَرُ .
سنن الترمذى ـ به نقل از ابوهُرَیره ـ:
پیامبر خدا فرمود : «هرگاه از باغ‏هاى بهشت گذر کردید ، [ در آن ] گردش کنید » .
گفتم : اى پیامبر خدا ! باغ‏هاى بهشت چیستند؟
فرمود : «مسجدها» .
گفتم : اى پیامبر خدا ! گردش کردن چیست ؟
فرمود : «گفتن “سبحان اللّه‏ و الحمد للّه‏ ، و لا إله إلّا اللّه‏ و اللّه‏ أکبر ؛ پاک است خدا . ستایش ، از آن خداست . معبودى جز خدا نیست . خدا ، بزرگ‏ترین است”» .سنن الترمذى: ج ۵ ص ۵۳۲ ح ۳۵۰۹ ، کنز العمّال: ج ۷ ص ۶۵۱ ح ۲۰۷۳۹ .

قال ابوجعفرعلیه السلام:
زیاره قبر رسول الله صلى الله علیه و آله و زیاره قبور الشهداء، و زیاره قبرالحسین بن على علیهما السلام تعدل حجه مبروره مع رسول الله صلى الله علیه و آله؛
امام باقر علیه السلام فرمودند: زیارت قبر رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) و زیارت مزار شهیدان، و زیارت مرقد امام حسین علیه السلام معادل است با حج مقبولى که همراه رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) بجا آورده شود.مستدرک الوسائل، ج ۱ ص ۲۶۶/ کامل الزیارات، ص ۱۵۶٫

قال الامام باقرعلیه السلام:
لو یعلم الناس ما فى زیاره قبرالحسین علیه السلام من الفضل، لماتوا شوقاً؛
امام باقرعلیه السلام فرمودند:اگر مردم مى‏دانستند که چه فضیلتى در زیارت مرقد امام حسین علیه السلام است از شوق زیارت مى‏مردند.ثواب الاعمال، ص ۳۱۹؛ به نقل از کامل الزیارات.

قال الصادق علیه السلام:
شاطى‏ء الوادى الایمن الذى ذکره الله فى القرآن،( قصص/۳۰) هو الفرات و البقعه المبارکه هى کربلا؛
امام صادق (علیه السلام) فرمودند:آن ساحل وادى ایمن که خدا در قرآن یاد کرده فرات است و بارگاه با برکت نیز کربلا است.بحارالانوار، ج ۵۷، ص ۲۰۳؛ به نقل از تهذیب. ‏

قال الصادق علیه السلام:
زوروا کربلا ولا تقطعوه فان خیر أولاد الانبیاء ضمنته…؛
امام صادق (علیه السلام) فرمودند: کربلا را زیارت کنید و این کار را ادامه دهید، چرا که کربلا بهترین فرزندان پیامبران را در آغوش خویش گرفته است.کامل الزیارات، ص ۲۶۹٫

قال ابوعبدالله علیه السلام:
ان الله اتخذ کربلا حرما آمنا مبارکا قبل ان یتخذ مکه حرماً؛
امام صادق (علیه السلام) فرمودند:به راستى که خدا کربلا را حرم امن و با برکت قرار داد پیش از آن که مکه را حرم قرار دهد.( شایان ذکر است منظور از این روایت درعالم بالا می باشد که قبل از مکه، کربلا حرم امن الهی قرار گرفت.)کامل الزیارات، ص ۲۶۷/ بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۱۰٫

قال ابوعبدالله علیه السلام:
موضع قبرالحسین علیه السلام ترعه من ترع الجنه؛
امام صادق علیه السلام فرمودند:جایگاه قبر امام حسین علیه السلام درى از درهاى بهشت است.
کامل الزیارات، ص ۲۷۱، باب ۸۹، ح ۱٫

قال ابوعبدالله علیه السلام:
لیس من ملک فى السموات والارض إلا یسألون الله تبارک و تعالى ان یوذن لهم فى زیاره الحسین علیه السلام ففوج ینزل و فوج یعرج؛
امام صادق علیه السلام فرمودند: هیچ فرشته‏اى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏خواهد خداوند متعال به او رخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شود، چنین است که همواره فوجى از فرشتگان به کربلا فرود آیند و فوجى دیگرعروج کنند و از آنجا اوج گیرند.مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۴۴ به نقل از کامل الزیارات، ص ۱۱۱٫

امام صادق علیه السلام فرمودند:
لیس نبى فى السموات والارض و الا یسألون الله تبارک و تعالى ان یوذن لهم فى زیاره الحسین علیه السلام ففوج ینزل و فوج یعرج؛هیچ پیامبرى در آسمانها و زمین نیست مگر این که مى‏خواهند خداوند متعال به آنان رخصت دهد تا به زیارت امام حسین علیه السلام مشرف شوند، چنین است که گروهى به کربلا فرود آیند و گروهى از آنجا عروج کنند.مستدرک الوسائل، ج ۱۰، ص ۲۴۴ به نقل از کامل الزیارات، ص ۱۱۱٫

امام صادق علیه السلام فرمودند:
ان أرض کربلا و ماء الفرات اول ارض و اول ماء قدس الله تبارک و تعالى…؛
سرزمین کربلا و آب فرات، اولین زمین و نخستین آبى بودند که خداوند متعال به آنها قداست و شرافت بخشید.
بحارالانوار، ج ۹۸، ص ۱۰۹/ کامل الزیارات، ص ۲۶۹ .

امام صادق علیه السلام فرمودند:
الغاضریه من تربه بیت المقدس؛کربلا از خاک بیت المقدس است. کامل الزیارات، ص ۲۶۹، باب ۸۸، ح۷ .

قال على بن الحسین علیه السلام:
تزهر أرض کربلا یوم القیامه کالکوکب الدرى و تنادى انا ارض الله المقدسه الطیبه المبارکه التى تضمنت سیدالشهداء و سید شباب اهل الجنه؛
امام سجاد علیه السلام فرمودند:زمین کربلا در روز رستاخیز، چون ستاره مرواریدى مى‏درخشد و ندا مى‏دهد که من زمین مقدس خدایم، زمین پاک و مبارکى که پیشواى شهیدان و سالار جوانان بهشت را در بر گرفته است.
کامل الزیارات، ص ۲۶۸٫

قال على علیه السلام:
واها لک ایتها التربه لیحشرن منک قوم یدخلون الجنه بغیر حساب؛
امیرالمومنین علیه السلام خطاب به خاک کربلا فرمودند:چه خوشبویى اى خاک! در روز قیامت قومى از تو به پا خیزند که بدون حساب و بى درنگ به بهشت روند. شرح نهج البلاغه ابن ابى الحدید، ج ۴، ص ۱۶۹٫

قال على علیه السلام:
هذا… مصارع عشاق شهداء لا یسبقهم من کان قبلهم ولا یلحقهم من کان بعدهم؛
حضرت على علیه السلام روزى گذرش از کربلا افتاد و فرمودند:
اینجا قربانگاه عاشقان و مشهد شهیدان است شهیدانى که نه شهداى گذشته و نه شهداى آینده به پاى آنها نمى‏رسند.v

نظرات[۰] | دسته: احادیث مسجدواماکن مذهبی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image