آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احادیث شهید و شهادت پيوند ثابت

احادیث شهید و شهادت
عَن الامام الرضا – علیه السلام – فی کتابه الی المامون: الجهاد واجب مع امام عادل و من قاتل فقتل دون ماله و رحله و نفسه فهو شهید.امام رضا – علیه السلام – در نامه خود به مأمون نوشت: جهاد همراه امام عادل واجب است و هر کس پیکار کند و در راه دفاع از مال و ره توشه و جان خویش کشته شود، شهیداست.
«وسائل الشیعه، ج ۱۱، ص ۳۵»

قال الامام الصادق – علیه السلام – : من قتل فی سبیل الله، لم یعرّفه الله شیئاً من سیئاته.
امام صادق – علیه السلام – فرمودند: کسی که در راه خدا کشته شود، خداوند هیچ یک از گناهان او را به رویش نمی آورد. «وسائل الشیعه، ج ۱۱، ص ۹»

قال الامام الباقر – علیه السلام – : اوّل قطره من دم الشّهید کفّاره لذنوبه الّا الدّین فانّ کفّارته قضاءه.
امام باقر – علیه السلام – فرمودند: اولین قطره خون شهید، کفاره گناهان اوست مگر دِین، که کفاره آن ادای آن است. «وسائل الشیعه، ج ۱۳، ص ۸۵»

قال الامام السجاد – علیه السلام – : حمدا نسعدبه فی السّعداء من اولیائه و نصیربه فی نظم الشّهداء بسیوف اعدائه.امام سجاد – علیه السلام – فرمودند: سپاس خدای را، سپاسی که بدان در زمره اولیاء سعادتمند قرار گیریم و بواسطه آن در ردیف شهیدان با شمشیر دشمنانش در آئیم. «صحیفه سجّادیه، دعای اول»

قال الامام السجاد – علیه السلام – : ان القتل لنا عاده و کرامتنا الشهاده.
امام سجاد – علیه السلام – فرمودند: همانا کشته شدن عادت ما و شهادت کرامت ما است.
«بحار الأنوار، ج ۴۵، ص ۱۱۸»

انّ علیّ ابن الحسین – علیه السلام – کان یقول: قال رسول الله – صلی الله علیه و آله – : ما من قطره احبّ الی الله عزّوجلّ من قطره دمٍ فی سبیل الله.
امام زین العابدین – علیه السلام – پیوسته می فرمودند: رسول خدا – صلی الله علیه و آله – فرمودند: هیچ قطره ای در نزد خداوند، دوست داشتنی تر از قطره خونی که در راه خدا ریخته شود نیست.
«وسائل الشیعه، ج ۱۱، ص ۸»

قال امیرالمؤمنین – علیه السلام – : انّ الله کتب القتل علی قوم و الموت علی آخرین و کلّ آتیه منیّته کما کتب الله له فطوبی للمجاهدین فی سبیل الله و المقتولین فی طاعته.
امام علی – علیه السلام – فرمودند: خداوند برای گروهی کشته شدن و برای گروهی دیگر مرگ را مقرّر نموده و هر کدام به اجل معین خود آنسان که او مقدّر کرده است می رسند، پس خوشا به حال مجاهدان در راه خدا و کشتگان در راه اطاعت او.«نهج السعاده، ج ۲، ص ۱۰۷»

قال امیرالمؤمنین – علیه السلام – : والله لولا رجائی الشّهاده عند لقائی العدوّ لوقد حمّ لی لقاءه لقرّبت رکابی، ثمّ شخصت عنکم فلا اطلبکم ما اختلف جنوب و شمال.
امام علی – علیه السلام – فرمودند: به خدا قسم اگر آرزوی شهادت را در پیکار با دشمن نمی داشتم، که ایکاش زودتر فراهم آید، بر مرکب خود سوار می شدم و از میان شما کوچ می کردم و تا باد شمال و جنوب بوزد (برای همیشه) به پیش شما نمی آمدم. «نهج البلاغه، خطبه ۱۱۹»

قال امیرالمؤمنین – علیه السلام – : فو الله انی لعلی الحق و انی للشّهاده لمحبّ.
امیرالمؤمنین – علیه السلام – فرمودند: پس به خدا قسم من بر حقّم و دوستدار شهادت.
«شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید، ج ۶، ص ۹۹»

قال امیرالمؤمنین – علیه السلام – : … نسأل الله منازل الشهداء و معایشه السّعداء و مرافقه الانبیاء.
امام علی – علیه السلام – فرمودند: از خداوند جایگاه شهیدان و زندگی با سعادتمندان و همراهی با پیامبران را طلب می کنم. «نهج البلاغه، خطبه ۲۳»

دعا امیرالمؤمنین – علیه السلام – لهاشم بن عتبه فقال: اللّهم ارزقه الشّهاده فی سبیلک و المرافقه لنبیّک.
امام علی – علیه السلام – در دعایی برای هاشم بن عتبه فرمودند: خداوندا، شهادت در راهت را و همراهی با پیامبرت را به او روزی کن. «نهج السّعاده، ج ۲، ص ۱۰۸»

عن امیرالمؤمنین – علیه السلام – قال: و انا اسال الله بسعه رحمته و عظیم قدرته علی اعطاء کل رغبه … ان یختم لی و لک بالّسعاده و الشّهاده.امام علی – علیه السلام – (در پایان عهدنامه خود به مالک اشتر) فرمودند: من از خدا به گشایش رحمت و بزرگی قدرتش بر آنکه هر چه بخواهد عطا می کند، می خواهم که پایان زندگی من و تو را به نیکبختی و شهادت ختم کند. «نهج البلاغه، نامه ۵۳»

قال امیرالمؤمنین – علیه السلام – : اللّهم ربّ السّقف المرفوع … ان اظهرتنا علی عدونا فجنّبنا البغی و سدّدنا للحق و ان اظهرتهم علینا فارزقنا الشَّهاده و اعصمنا الفتنه.
امام علی – علیه السلام – (در دعایی در جنگ صفین) فرمودند: خدایا، ایپروردگار آسمان برافراشته … اگر ما را بر دشمنان پیروز گرداندی، از ستم و تجاوز دورمان دار و بر حق استوارمان گردان و اگر دشمنان بر ما پیروز شدند، شهادت را روزیمان فرما و از فتنه بازمان دار. «نهج البلاغه، خطبه ۱۷»

قال امیرالمؤمنین – علیه السلام – : ایها الناس ان الموت لا یفوته المقیم و لایعجزه الهارب لیس عن الموت محیص و من لم یمت یقتل و ان افضل الموت القتل، والذی نفسیبیده لالف ضربه بالسیف اهون علی من میته علی فراش.امام علی – علیه السلام – فرمودند: ای مردم همانا ایستادگان و فراریان را از مرگ گریزی نیست و هر کس به مرگ طبیعی نمیرد، کشته می شود و کشته شدن (شهادت) بهترین مرگ است و سوگند به خدائی که جانم در دست اوست، هزار ضربه شمشیر برای من آسانتر است از مرگ در بستر.

نظرات[۱] | دسته: احادیث شهید و شهادت | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image