آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
داستانی عجیب از مبارزه با نفسِ حکیم الهی و عالم ربانی مرحوم “ملا هادی سبزواری” پيوند ثابت

داستانی عجیب از مبارزه با نفسِ حکیم الهی و عالم ربانی مرحوم “ملا هادی سبزواری” درگذشت ایشان؛ (۲۸ ذی الحجه ۱۲۸۹ق)

💠 بنده به خاطر دارم که در مدرسه فیضیه مَدرسی بود که زیلو و حصیر داشت و ایشان(مرحوم امام ) عصرهای جمعه جلسه‌ای داشتند که ده بیست نفر بازاری و چند طلبه، مِن جمله شهید مطهری و افرادی از این قبیل می‌آمدند و ایشان مواعظ بسیار مؤثری می‌فرمودند؛ مواعظشان خیلی مؤثر بود، به طوری‌که در ما که آن موقع جوان بودیم خیلی اثر می‌گذاشت. مرحوم شهید مطهری هم در آن هنگام یک جوانی با سن و سال ما بود که ایشان هم می‌آمدند و مجموعاً شاید سی نفر هم نمی‌شدند، ولی ایشان مطالب بسیار خوبی ذکر می‌فرمودند.
↙️ مثلاً یکی از مسائلی که می‌فرمودند این بود: وقتی انسان وارد در علوم دینی می‌شود از خواست‌های نفسانی او این است که خوب حالا دیگر ما یک کتاب یا یک مقاله بنویسیم یا یک مجله پخش کنیم یا از این قبیل، در صورتی که اگر خوب دقت کند خواهد دید که این خواست، خواستی نفسانی است، و می‌خواهد به این وسیله خودش را مطرح کند!.
این حرفها برای ما خیلی عمیق بود و آن زمان عقلمان خوب نمی‌رسید که چگونه می‌شود انسان وارد حوزه یا طلبگی بشود یا مثل شما وارد فرهنگ و دانشکده‌ها و از این قبیل مراکز بشود و وقتی هوسش گرفت که چیزی بنویسیم و پخش کنیم؛ خواست نفسانی باشد!، دقت زیادی لازم دارد تا متوجه شویم که آیا این خواست و موقعیت واقعاً به جا و به صلاح است یا این‌که هنوز زود است؟
آدمی که ده پانزده سال در مدرسه یا در فرهنگ بوده و تحصیل کرده، نفسش همان نفسِ کودکی و بچگی اوست، خواست‌هایش هم همان خواست‌های کودکی است که به رنگ جدید در می‌آید؛ به رنگ طلبگی و دانشجویی و استاد شدن و سخنرانی کردن و از این قبیل چیزها در می‌آید، اگر کسی خوب در این مسائل دقت کند، می‌بیند که نه؛ هنوز برای این شخص وقت این حرف‌ها نشده چون او این ورزش را نکرده است.
این خادم هم که دید جوانی آمده و کمک می‌کند خیلی خوشش آمد و او را نگه داشت، او چند شب همان‌جا بود و واقعاً مثل بازویی برای آن خادم شد و او را خیلی کمک می‌کرد. بعد هم که خادم دید او واقعاً جوان بسیار خوبی است، دختر خود را برای ازدواج به او پیشنهاد کرد و او را داماد خود نمود.

نظرات[۰] | دسته: دستورالعمل علماوبزرگان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
مواعظ علما ، عرفا ، پيوند ثابت

گفتارعرفانی، پند، گفتار علما

بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت امام خامنه ای(حفظه الله):یک عده‌اى می نالند از این که چرا ما از لحاظ اخلاقى جلو نمیرویم. البته این درست است، ما هم قبول داریم که باید در زمینه‌ى اخلاقى جلوتر رفت؛ منتها یکى از شرائطش این است که ما براى جوانهامان الگو داشته باشیم. بعضى‌ها با رفتارهاى خود، با عملکرد خود، با اظهارات خود، الگوهاى بدى براى جوانهاى ما میشوند. الگوسازى، یکى از اساسى‌ترین کارهاست.
گزیده های ناب اخلاقی از بزرگان
آت‌الله شیخ جواد کربلایی( ره )یکی از اساتید اخلاق حوزه علمیه می‌فرمودند:
جناب آیت‌الله بهجت (ره) در جدیت در نماز شب و گریه کردن در نیمه‌ های شب مخصوصا شبهای جمعه کوشا بودند. یکی از علما و مشاهیر به من فرمودند: نیمه شب جمعه‌ای در مدرسه سید در نجف اشرف دیدم که آیت‌الله بهجت با صدای حزین همراه ناله و در حالی که سر به سجده گذاشته بود مکرر به حق تعالی عرضه می‌داشت: معبودا جز تو چه کسی دارم که از او درخواست کنم که گرفتاری و رنجوری مرا برطرف نموده و در امورم نظری بیافکند.

فریادگر توحید ص۱۶۰

******************************************************

از مرحوم آیت‌الله بهجت پرسیده شد: هر کس در سفر اول زیارت حضرت امام رضا (علیه‌السلام) حاجتی داشته باشد آن حضرت آن را برمی‌آورد، آیا این حرف درست است؟ مرحوم بهجت (ره) فرموده بودند: چنین معروف است ولی در هر سفر بلکه در همه جا و همیشه حضرت حوائج را برآورده می‌کند بلکه امام زاده‌های آنها سفره‌های رحمتند و چه بسا نسخه دردهای ظاهری و باطنی ما به دست یکی از آنها باشد خود را از زیارت مشاهد آنها محروم نکنیم.

در محضر بهجت ص۲۷۷

******************************************************

مرحوم بهاری(ره):

اگر می‌خواهی بوئی از آدمیت بشنوی باید جهادی انجام دهی که سخت‌تر از جهاد با دشمنان است عرفا این جهاد را موت احمر ـ مرگ سرخ- می‌نامند معنی مجاهده این است که اول ایمان بیاوری دشمن‌ترین دشمنانت نفس تو همراه با شیطان‌های بیرونی دوستان و شریکان اوست. نفسی که سرمایه‌ات در اختیار اوست و در ارکان وجودت تصرف می‌کند.

تذکره المتقین ص۵۶/۵۵

******************************************************

مرحوم بهاری(ره) :
توبه از گناهان نخستین طریق سالکان الی الله راس المال فائزان (سرمایه رستگاران) کلید استقامت مریدان، اصل نجات و نگه دارنده از نابودی و هلاکت است. آیات قرآن و روایات معتبر و صحیح درباره‌ی اهمیت و فضیلت توبه رسیده است. خداوند متعال می‌فرماید. ان‌الله یحب التوابین به یقین خداوند توبه کنندگان را دوست دارد. همچنین پیامبر اکرم (صلی‌الله علیه و آله) می‌فرمایند التائب من الذنب کمن لا ذنب له توبه کننده از گناه همانند کسی است که گناهی ندارد. برای ستایش توبه همین دو گفتار کافی است.

تذکره المتقین ص۴۱

******************************************************

بهاءالدینی(ره):

مرحله اول اخلاق اسلامی تهذیب نفس خود است که انسان به واسطه آن آتش را از خود دور می‌کند آن‌گاه نوبت به تدبیر منزل می‌رسد و مرحله سوم تهذیب اداره و تطهیر جامعه و دور کردن آن از آتش است. انسان کامل کسی است که این مرحله را طی کند. کسی صلاحیت اداره جامعه را دارد که این سه منزل را طی کرده باشد.

آیت بصیرت ص۱۶۲

امام (ره):

تمام تعلیمات انبیاء برای نشان دادن مقصد است. راهی که انسان ناچار باید از آن عبور کند. انسان ناچار است از این عالم طبیعت به یک عالم دیگری عبور کند اگر سرخود باشد یک حیوانی است که از این عالم به عالم دیگر می‌رود و اگر چنانچه به راه انبیاء برود انسانیتش کامل می‌شود و هر چه بیشتر اطاعت کند بیشتر انسانیتش رشد می‌کند تمام کوشش انبیاء برای این بوده است که انسان را بسازند تعدیل کنند انسان طبیعی را مبدل کنند به یک انسان الهی .

صحیفه امام ج۹ ص۱۱

مرحوم آیت‌الله سید عبدالکریم کشمیری (ره):

درباره نماز حاجت می‌فرمودند: دو رکعت نماز حاجت خوانده شود و بعد از آن ۵۰۰۰ بار لا اله الا الله خوانده شود که برای روشنایی و نورانیت قلب خوب است. خودم چند ماه این نماز را می‌خواندم التبه عدد ۲۰۰۰۰ هم با همان دو رکعت نماز وارد شده است. ایشان نماز جعفر طیار که در کتاب مفاتیح آمده را نیز برای شفای یک سرطانی دستور داده بودند.

روح و ریحان ص۱۰۴

مرحوم علامه طباطبائی (ره):

گوشه‌نشینی، ملازم با معرفت و یا موجب آن نیست ولی کسی که می‌خواهد اهل معرفت شود باید معاشرتش را مخصوصا با اهل غفلت و اهل دنیا کم کند و فرش هر مجلسی نباشد و کار شبانه روزی او در مجالس بیهوده صرف نشود و از معاشرتهای بی‌فایده و بی مغز تا می‌تواند اجتناب نماید و طوری نشود که با همه و در هر مجلسی حاضر شود هم چنین برای کسی که می خواهد اهل معرفت شود لازم است در خوردن حتی حلال میانه‌رو باشد و افراط نکند و شکمو و پرخور نباشد بلکه تا گرسنه نشده سر سفره حاضر نشود و تا اشتها دارد دست از غذا خوردن بردارد و از لحاظ خواب و سخن گفتن نیز باید حد اعتدال را مراعات نماید.

در محضر علامه طباطبایی ص۳۶۵

******************************************************

مرحوم بهاری (ره):

برای جبران کارهای گذشته باید از آغاز بلوغ بلکه بیش از آن همه کارهای خود را یادآوری و بررسی کند ببیند چه کارهایی انجام داده است؟ با چه کسی نشسته؟ مال چه کسی را از میان برده است؟ همه آنها را حساب کند و از صاحبان آنها یا وارثانشان درخواست حلالیت کند و اگر آن مال صاحب و وارث ندارد در صورت توان رد مظالم بپردازد. عبادتهای ترک شده را قضا کند. اگر کفاره دارد بپردازد. وجوهاتی – خمس و زکات – را که نپرداخته به دست صاحبانش برساند.

تذکره المتقین ص۴۶

******************************************************

آیت‌الله بهجت از آقا شیخ محمدعلی (ره) از شاگردان آقا میرزامحمدتقی (ره) نقل کرده است که در حجره یا خانه برای نماز شب بیدار شدم و در اطاق را باز کردم که برای تطهیر بیرون بروم، دیدم برف آمده و نمی‌شود بیرون رفت و تقریبا از نماز شب منصرف شدم و برگشتم که بخوابم از سوراخ لوله بخاری که در اتاق بود صدایی شنیدم که می‌گفت «عاشقی شیوه مردان بلاکش باشد» لذا از همان جا دوباره برگشتم. علمای سابق چه عباداتی انجام می‌دادند از یکی از آقایان که معاصر ایشان بود نقل شده که ایشان نماز صبح را با وضوی نماز مغرب و عشاء می‌خوانده است.

در محضر آیت‌الله بهجت ص۲۶۶

******************************************************

علامه طباطبایی (ره):

مراقبه یعنی توجه باطنی انسان به خدا و روی نگرداندن از آن در همه احوال. مراقبه کمالی است که انسان را به مقصد نزدیک بلکه به مقصد می‌رساند. مراقبه این است که انسان در اوقات بیداری از اول صبح تا هنگام خواب از یاد خدا غافل نباشد و تمام گفتار و کردارش برای خداوند متعال و جلب رضای او باشد او را همه جا حاضر بر کارهای خود ناظر بداند و خویشتن را در محضر او بیابد در روایت آمده است : اعبدالله کانک تراه فان لم تکن تراه فانه یراک (بحار ج ۲۵ ص ۲۰۴ ) خدا را آنگونه عبادت کن که گویی او را می‌بینی و اگر تو او را نمی‌بینی او تو را می‌بیند.

در محضر علامه طباطبایی ص۳۳۱

******************************************************

سفارش مرحوم نخودکی(ه) به فرزندش:

اول آنکه نمازهای بومیه خویش را در اول وقت آنها به جای آوری دوم آنکه در انجام حوائج مردم هر قدر که می‌توانی بکوشی و هرگز میندیشی که فلان کار بزرگ از من ساخته نیست زیرا اگر بنده خدا را در راه حق گامی بردارد خداوند نیز او را یاری خواهد فرمود. سوم آنکه سادات را بسیار گرامی و محترم شماری و هر چه داری در راه ایشان صرف و خرج کنی و از فقر و درویشی در این کار پروا ننمایی. چهارم از تهجد و نماز شب غفلت نکن و تقوا و پرهیز را پیشه خود ساز

نشان از بی نشانها ص۳۱

******************************************************

مرحوم محمد بهاری (ره):

یکی از امور لازم برای رسیدن به مقامات معنوی مراقبه است. مراقبه یعنی غافل نبودن از حضور خداوند و آن قله رفیع و بالا برنده به مقام مقربان است. و هر جویای محبت و معرفت باید به این رشته محکم چنگ زند. پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) با اشاره به این مطلب می‌فرمایند: خدا را چنان پرستش کن که گویا او را می‌بینی زیرا اگر تو قابلیت دیدن او را نداری به یقین او تو را می‌بیند. پس در باطن همواره باید حالش به گونه‌ای باشد که گویا در خدمت مولای خود ایستاده و متوجه اوست.

تذکره المتقین ص۵۵-۵۴

******************************************************

علامه طباطبایی(ره):

قضای نمازهای قضا شده واجب، واجب است ولی ما نباید به خصوص نوافل یومیه را کوچک بشماریم بلکه شایسته است در انجام آنها بکوشیم و نگوییم به جای نماز شب نماز قضای واجب بخوانم. زیرا نوافل نوری دارد که انسان به انجام واجبات بلکه به ترک محرمات می‌کشاند . لذا از آثار مثبت آن نباید غافل بود و نباید خود را از آن محروم ساخت. ملاحظه نمایید شبی که به نماز شب موفق می‌شوید چه قدر در انجام کارهای خیر موفق هستید و کارها در آن روز برای شما رو به راه است . به خلاف شبی که موفق به نماز شب نشده‌اید که به هرکاری دست می‌زنید و به هر چیز که رو می‌آورید می‌بینید که به بن‌بست می‌خورد.

در محضر علامه طباطبایی ص۳۸۱

******************************************************

مرحوم کشمیری(ره):

از مستحبات نماز این است که انسان قبل از نماز سر سجاده بنشیند چرا که او زائر خداست انسان برای این که موقع نماز متوجه باشد و از مشغولیات روزمره دور شود مستحب است قبل از نماز کمی بنشیند و فکر کند که مقابل یک بی‌نهایت یک کریم یک عزیز یک غفور یک رحیم یک جواد یک واحد یک وتر یک احد و یک صمد دارد نماز می‌خواند.

شیدا ص۸۲

******************************************************

آیت‌الله بهاءالدینی (ره):

ما تقریبا حالت انزوا اختیار کردیم جهتش این بود که کا به مدرسه فیضیه و بالاها که می‌آمدیم از مسیر خیابان رد می‌شدیم به چهره‌ها برخورد می‌کردیم می‌دیدیم بعضی‌ها گویا منبع باروت هستند و در حال انفجار و اشتعال که خود و دیگران را بسوزانند و این حالتی بود که ما متوجه آن می‌شدیم و این را از چهره‌ها می‌خواندیم لذا گاهی از پس و پشت می‌رفتیم که آن چهره‌ها را کمتر ببینیم یا اصلا نمی‌رفتیم و الا روگردان از اجتماع نبودیم. در برخورد با چهره‌ها وقتی درون آنها را مشاهده می‌کردیم زده می‌شدیم.

سیری در آفاق ص۳۱۵

******************************************************

مرحوم بهاری (ره):

کسی که سم خورده باشد و خواهان سلامتی و نجات خویش است باید فورا دست به کار شود و سم را از بدنش خارج سازد و اگر در این راه سهل انگاری کند نابود می‌شود. سم گناهان نیز همین است زیرا با سهل انگاری در توبه ممکن است انسان بمیرد و عاقبت به شر شود. بیشترین ترس پیامبران و اولیای خداوند از بدعاقبتبی است پس ای برادران حقیقت و دوستان راه بشتابید بشتابید به سوی توبه‌ای لطیف و پاک پیش از آنکه سم گناه در روح ایمان تأثیر گذارد.

تذکره المتقین ص۴۳

******************************************************

مرحوم بهجت(ره):

کجارفتند کسانی که با صاحب‌الزمان (عج) ارتباط داشتند؟ ما خود را بیچاره کرده‌ایم که قطع ارتباط نموده‌ایم و گویا هیچ چیز نداریم. آیا آنها از ما فقیرتر بودند؟ اگر بفرمائید به آن حضرت دسترسی نداریم، جواب شما این است که چرا به انجام واجبات و ترک محرمات ملتزم نیستید و او به همین از ما راضی است. زیرا (اورع الناس من تورع عن المحرمات) «پرهیزگارترین مردم کسی است که از کارهای حرام بپرهیزد» ترک واجبات و ارتکاب محرمات حجاب و نقاب دیدار ما از آن حضرت است.

در محضر آیت الله بهجت ص۳۶۱

******************************************************

امام خمینی (ره):

هر چه درس بخوانید و بخوانیم اگر چنانچه به راه مستقیم نباشیم و معلومات خودمان را مهار نکنیم و نفس خودمان را مهار نکنیم و در این راه مستقیم نفس را نکشیم هر چه معلومات زیادتر بشود از انسانیت، انسان دورتر می‌شویم و مشکلتر می‌شود انسان خودش را برگرداند.

صحیفه امام ج۲ ص۴

******************************************************

مرحوم کشمیری(ره) :

معمولا برای هر رذیله با ضد آن درمان می‌کردند مثلا اگر کسی عصبانی است باید درباره حلم مطلب بخواند و اگر هم حلم ندارد خودش را به حلم بزند که به این عمل می‌گویند تحلم ، یعنی خود را ره حلم زدن یا اگر کسی زهد ندارد و هر غذایی می‌خورد هر جا می‌رود و هر کاری می‌کند می‌فرمایند تزهد کنند یعنی خودش را به زهد بزند.

براثر مداومت کم کم آن رذیله از بین می‌رود همچنین مناسب هر رذیله ذکری هم می‌دادند. مثلا برای از بین بردن عصبانیت، ذکر (یا حلیم) و …

شیدا ص۱۰۰

******************************************************

مرحوم آقانجفی اصفهانی(ره) :

ای فقیر! اول سلوک تصحیح خیال است که آن را (قلب سلیم) می‌نامند یعنی به غیر حق ـ مهما امکن – توجه ننماید و از حجب ظلمانی و خطورات موهومه قلب را فارغ نماید تا قابل فکر و ذکر و وصول به مقام فیض و محبت و عشق و معنا و علم مکاشفه و لدنی گردد که این را (محسن) می‌نامند که خداوند فرمود: «و کذلک نجزی المحسنین (انعام۸۴)» ای فقیر! اگر سعادت و قرب و رضا را طالب هستی، از کثرت موهوم پرهیز کن تا آنکه به مقام معرفت توحید برسی .

در حریم وصال ص۱۴۸

******************************************************

مرحوم کوهستانی(ره) :

دامادی انسان آن روزی است که انسان را پس از غسل آن هم با سدر و کافور و پوشاندن لباس سفید (کفن) – روی دست می‌گیرند و از هر طرف صدا می‌زنند «لا اله الا الله » اگر آن روز خدای بزرگ به من اجازه دهد سر از تابوت بیرون می‌آورم و خطاب به مردم می‌گویم: مردم قدر «لا اله الا الله » را بدنید ولی حیف که خدا چنین اجازه‌ای را نمی‌دهد.

…. انسان باید عادت به ذکر داشته باشد که در مواقع حساس مرگ و انتقال از این عالم بتواند طبق عادت همیشگی آن ذکر را بگوید.

بر قله پارسایی ص ۱۲۱

******************************************************

آیت‌الله بهجت (ره):

انبیاء و ائمه نیامده‌اند که بگویند مردم از دنیا هیچ بهره‌ای نداشته‌باشند بلکه آمده‌اند طریقه دنیاداری با سعادت و عزت … را هم به مانشان بدهند … انفاق احسان صداقت دوستی و محبت و در فکر هم بودن یکی از راه‌های سعادت دنیوی ماست اگر در فکر هم یار هم غمخوار هم باشیم در واقع در فکر خود هستیم و در نتیجه دنیای خود را هم نگهداری کرده‌ایم خدا تنبه دهد که از بی تنبهی شکست نخوریم و متنبه بشویم که چرا فکرنکردیم که پیروی از انبیاء و اولیاء چگونه دنیاداری کنیم.

در محضر آیت‌الله بهجت ۳۸۴

******************************************************

مرحوم آیت‌الله محمدتقی آملی(ره):

برای رفع ظلمت احتیاج به علمی دارید که ریشه ظلمت را قطع و قمع نماید و باید که آن طاعت سنخیت با آن ظلمت داشته باشد. مثلا کسی که در طبعش صفت بخل است برای رفع این خلق ناپاک هر چه قدر نماز بخواند و روزه بگیرد و جهاد کند کمترین اثری برایش مترتب نمی‌شود بلکه به اداکردن خمس و زکات و انفاق در راه خدا و دستگیری از ضعفا و فقرا حاصل می‌شود زیرا اینها سنخیت با آن دارد.

درسهای اخلاق آیت‌الله آملی ص۸۵

******************************************************

مقام معظم رهبری(دامت برکاته) :

ایشان (استاد مطهری) هنگامی که به مشهد می‌آمدند گاهی اوقات به منزل ما می‌آمدند اتاقی که ایشان شبها می‌خوابیدند یک در فاصله داشت با اتاقی که من می‌خوابیدم . ایشان همیشه وقت خواب مقید بود به خواندن قرآن صدای ایشان را شنیدم که هنگام تلاوت و نماز شب گریه می‌کردند. البته نماز شب خواندن زیاد داریم، اما نماز شب خوانی که در نیمه شب با آن حال اشک بریزد و گریه کند کم داریم.

سیمای فرزانگان ج۱ ص۲۳۰

******************************************************

آیت الله بهجت (ره) :

دعالی تعجیل فرج، دوای دردهای ماست. در روایات است که در آخرالزمان همه هلاک می‌شوند (الا من دعا بالفرج) مگر کسانی که برای فرج دعا کنند . ائمه ما با این بیان خیلی به اهل ایمان و شیعیان عنایت کرده‌اند تا خود را بشناسند اگر برای فرج دعا می‌کنید علامت آن است که هنوز ایمانتان پابرجاست. در آخرالزمان گرفتاری‌های اهل ایمان خیلی سخت می‌شود به حدی که در روایت آمده است «بعد ما ملئت ظلما و جورا » (بعد از آنکه زمین، از جور و ستم پر می شود)

در محضر آیت‌الله بهجت ۳۶۳

******************************************************

آیت الله بهجت (ره) :

زیادی وسایل زندگی و اختلاف طبقات در شئون زندگی و معیشت دنیایی همیشه بوده است برای حضرت ابراهیم و حضرت سلیمان هم دنیا فراهم بوده است. زیادتی و کمی وسایل زندگی و اسباب رفاه و راحتی نه موجب خوبی و بدی اشخاص است و نه داشتن آن موجب راحتی درونی انسان می‌گردد. بلکه هنگام قضاوت درباره افراد تقید به عبادت و توجه و یاد خدا را باید لحاظ گردد. با این که سید مهدی بحرالعلوم (ره) زندگی مرفهی داشت در عین حال صاحب کرامات و مقامات علمی و عملی بود.

درمحضر آیت‌الله بهجت ص۲۴۰

******************************************************

آیت الله کشمیری (ره) :

پدرم خودش این دعا را (یستشیر) می‌خواند و به خواندنش سفارش می‌کرد و می‌فرمود: پدرم آقا سید حسن کشمیری مرا وصیت کرد این دعا را بخوانم «این دعا را پیامبر (صلی الله علیه و آله) به امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) تعلیم داد و فرمود: «برای سختی و آسانی بخوان و به جانشینان خود هم تعلیم ده و از خودت دور مکن که گنجی است از گنج‌های عرش»

روح و ریحان ص۹۷

******************************************************

مرحوم سیدعلی شوشتری(ره) :

«حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا (سلام‌الله علیها) این ختم را تعلیم فرمود و بسیار مجرب است : چون به شدت و بلیه‌ای مبتلا شدی با حضور قلب هزار و یک مرتبه آیه کریمه (رب انی مسنی الضر و انت ارحم الراحمین(انبیاء ۱۸۳) ) را با خضوع و خشوع و تضرع و زاری بخوانی، نجات خواهی یافت

مفتاح العاده ص ۴۹۷

******************************************************

ملا حسین قلی همدانی(ره) :

و با کوشش تمام از ابتدای بیدار شدنت از خواب در همه لحظه‌ها تا زمان خوابیدن به مراقبت مشغول شو و در محضر مقدس الهی با ادب ملازم باش و بدان که با تو تمام جزء جزء و ذره ذره وجودت، اسیر قدرت خداوند هستی و احترام محضر شریف او را مراعات کن، و او را چنان عبادت کن که گویی او را می‌بینی پس اگر او را نمی‌بینی او حتما تو را می‌بیند و دائما متوجه بزرگی او و حقارت خود و بلندی او و پستی خود و عزت او و ذلت خود و بی نیازی او و حاجتمندی خود باش و از زشتی غافل بودنت از او غافل مباش با اینکه او دائما به تو توجه دارد و در برابر او چون بنده‌ای ذلیل و ناتوان بایست .

تذکره المتقین ص ۱۹۲

نظرات[۰] | دسته: دستورالعمل علماوبزرگان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
دستورالعمل علماوبزرگان پيوند ثابت

دستورالعمل علماوبزرگان(۵)
نویسنده : عبد – ساعت ٩:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۵
دستوالعمل علما وعرفا، آیت الله قاضی(رحمه الله علیه)، نکاتی طلایی از بزرگان علم ومعرفت، الگوگیری از علما وعرفا

کلید سعادت دنیا و آخرت
سید علی آقا قاضی در یکی دیگر از نامه هایش چنین می نگارد:
« بسم الله الرحمن الرحیم، بعد حمدالله جل شأنه و الصلاه والسلام علی رسوله و آله؛
حضرت آقا! تمام این خرابی ها که از جمله است وسواس و عدم طمأنینه، از غفلت است؛ و غفلت کمتر مرتبه اش، غفلت از اوامر الهیه است و مراتب دیگر دارد که به آنها إن شاء الله نمی رسید و سبب تمام غفلت ها، غفلت از مرگ است و تخیل ماندن در دنیا؛ پس اگر می خواهید از جمیع ترس و هراس و وسواس ایمن باشید دائماً در فکر مرگ و استعداد لقاء الله تعالی باشید و این است جوهر گرانبها و مفتاح سعادت دنیا و آخرت؛ پس فکر و ملاحظه نمائید چه چیز شما را از او مانع و مشغول می کند، اگر عاقلی! و به جهت تسهیل این معنی چند چیز دیگر به سر کار بنویسد بلکه از آنها استعانتی بجوئی:
اول ـ بعد از تصحیح تقلید یا اجتهاد مواظبت تامه به فرائض خمسه و سائر فرائض در احسن اوقات؛ و سعی کردن که روز به روز خشوع و خضوع بیشتر گردد؛ و تسبیح صدیقه طاهره ـ صلوات الله علیها ـ بعد از هر نماز؛ و خواندن آیه الکرسی ـ کذلک ـ ؛و سجده شکر و خواندن سوره « یس » بعد از نماز صبح؛ و « واقعه» در شبها؛ و مواظبت بر نوافل لیلیه؛ و قرائت مسبّحات در هر شب قبل از خواب و خواندن معوذات در شفع و وتر و استغفار هفتاد مرتبه در آن و ایضاً بعد از صلاه عصر؛و این ذکر را بعد از صلوات صبح و مغرب یا در صباح و عشاء ده دفعه بخوانید:
« لا إله إلا الله وحده لا شریک له، له الحمد و له الملک و هو علی کل شیء قدیر، أعوذ بالله من همزات الشیاطین و أعوذ بک ربی أن یحضرون إن الله هو السمیع العلیم. » مدتی به این مداومت نمائید بلکه حالی رخ دهد که طالب استقامت شوید إن شاء الله تعالی.
سبب تمام غفلت ها، غفلت از مرگ است و تخیل ماندن در دنیا؛

حضور قلب

حجت الاسلام آقای دکتر مرتضی تهرانی نقل می کند: « آیت الله قاضی در پاسخ شخصی که از ایشان تقاضای سفارش کرد، فرمودند: قلم و کاغذ از جیبت درآور و بنویس:

سررشته دولت ای برادر به کف آر

وین عمر گرانمایه به خسران مسپار

یعنی همه جا با همه کس در همه جا

می دار نهفته چشم دل جانب یار »

نماز شب

علامه طباطبایی می فرمودند:
« چون در نجف اشرف برای تحصیل مشرف شدم، از نقطه نظر قرابت و خویشاوندی گاه گاهی به محضر مرحوم قاضی شرفیاب می شدم تا یک روز در مدرسه ای ایستاده بودم که مرحوم قاضی از آن جا عبور می کردند. چون به من رسیدند، دست خود را روی شانه من گذاردند و گفتند:
ای فرزند! دنیا می خواهی نماز شب بخوان، آخرت می خواهی نماز شب بخوان! »
حاج سید هاشم حداد نقل می کردند:
« مرحوم آقا خودش این طور بود و به ما هم این طور دستور داده بود که در میان شب وقتی برای نماز شب برمی خیزید، چیز مختصری تناول کنید، مثلاً چای یا دوغ یا یک خوشه انگور یا چیز مختصر دیگری که بدن شما از کسالت بیرون آید و نشاط برای عبادت داشته باشید. »
منبع: کتاب اسوه عارفان
تهیه و تنظیم برای تبیان: سید کریم قاسم زاده

comment نظرات (۰)

آیت الله قاضی (رحمه الله علیه)(۱)
نویسنده : عبد – ساعت ۳:۵٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩٠/٩/۱۴
آیت الله قاضی(رحمه الله علیه)، درباره ی علما وعرفا، نکات طلایی از بزرگان علم ومعرفت

عارف فرزانه علامه على قاضى روایت عنوان بصرى را دستور مى دادند به شاگردان تلامیذ و مریدان سیر و سلوک الى الله تا آن را بنویسند و بدان عمل کنند و علاوه بر این مى فرمودند باید آن را در جیب خود داشته باشند و هفته اى یکى دوبار آن را مطالعه نمایند.
نقل از علامه سید محمد حسین طهرانى از کتاب گنجینه عرفان عنوان بصرى
امام صادق (علیه السلام ): عنوان تو را به نه چیز سفارش و وصیت مى کنم :
سه تا از آن نه امر درباره تربیت و تادیب نفس است . سه تا از آنها درباره حلم و بردبارى است وسه تا از آنها درباره علم و دانش است .
پس اى عنوان آنها را به خاطر بسپار، و مبادا در عمل به آنها سستى و تکاهل کنى .
پس حضرت فرمود: اما آن چیزهایى که راجع به تادیب نفس است آنکه :مبادا چیزى را بخورى که بدان اشتها ندارى .چرا که در انسان ایجاد حماقت و نادانى مى کند، و چیزى را مخور مگر آنگاه که گرسنه باشى و چون خواستى بخورى از حلال بخور و نام خدا را ببر و به خاطر آور حدیث رسول اکرم (ص ) را که فرمود: هیچ وقت آدمى ظرفى را بدتر از شکمش پر نکرده است .
بناء على هذا اگر به قدرى گرسنه شد که ناچار از تناول غذا گردد. پس به مقدار ثلث شکم خود را براى طعامش بگذارد، و ثلث آن را براى آبش و ثلث آن را براى نفسش . (۱)
و اما سه چیز که راجع به بردبارى و صبر است . پس کسى که به تو بگوید:
اگر یک کلمه بگویى ده تا مى شنوى به او بگو: اگر ده کلمه بگویى یکى هم نمى شنوى !
و کسى که ترا شتم و سب کند و ناسزا گوید، به وى بگو، اگر در آنچه مى گویى راست مى گویى من از خدا مى خواهم تا از من در گذرد و اگر در آنچه مى گویى دروغ مى گویى پس من از خدا مى خواهم تا از تو در گذرد، و اگر کسى تو را بیم دهد که به تو فحش خواهم داد و ناسزا خواهم گفت ، تو او را مژده بده که من درباره تو خیر خواه مى باشم و مراعات تو مى نمایم .
و اما آن سه چیزى که راجع به علم است . پس از علماء بپرس آنچه را که نمى دانى و مبادا چیزى را بپرسى تا ایشان را به لغزش افکنى و براى آزمایش و امتحان بپرسى و مبادا از روى راى خودت به کارى دست زنى ، و در جمیع امورى که راهى به احتیاط و محافظت از وقوع در خلاف امر دارى احتیاط را پیشه خود ساز.
و از فتوى دادن بپرهیز، همانطور که از شیر درنده فرار مى کنى ، و گردن خود را جسر و پل عبور براى دیگران (مردم ) قرار نده .
۱- از جمله گفتار حضرت آقاى حاج سید هاشم (حداد) بود که مى فرمودند: مقدار غذایى که براى بدنت لازم است . تو آن را مى خورى : و زیاده بر آن غذا تو را مى خورد!
منبع: کتاب صرط الحمید
تهیه و تنظیم: محمد حسین امین گروه حوزه علمیه تبیان

نظرات[۰] | دسته: دستورالعمل علماوبزرگان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

تیر ۱۳۹۸
د س چ پ ج ش ی
« اردیبهشت    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image