آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد باقر علیه السلام پيوند ثابت

چهل داستان و چهل حدیث از امام محمد باقر علیه السلام
مؤ لّف : عبداللّه صالحى
پیشگفتار
به نام هستى بخش جهان آفرین
شکر و سپاس بى منتها، خداى بزرگ را، که ما را از امّت مرحومه قرار داد و به صراط مستقیم ، ولایت اهل بیت عصمت و طهارت صلوات اللّه علیهم اجمعین هدایت نمود.
بهترین تحیّت و درود بر روان پاک پیامبر عالى قدر اسلام صلى الله علیه و آله ، و بر اهل بیت عصمت و طهارت علیهم السلام ، مخصوصا پنجمین خلیفه بر حقّش حضرت ابو جعفر، امام محمّد باقر علیه السلام .
و لعن و نفرین بر دشمنان و مخالفان اهل بیت رسالت که در حقیقت دشمنان خدا و قرآن هستند.
نوشتارى که در اختیار شما خواننده گرامى قرار دارد برگرفته شده است از زندگى سراسر آموزنده هفتمین ستاره فروزنده و پیشواى بشریّت ، و پنجمین حجّت خداوند براى هدایت بندگان .
آن انسان برگزیده بر حقّ، که جامع تمام علوم و فنون بود و مخزن اءسرار و حکمت ها و معارف الهى گشت و لقب ((باقرالعلوم )) را به خود اختصاص داد.
و حضرت رسول صلى الله علیه و آله توسط یکى از اصحاب و یاران باوفایش به نام جابر بن عبداللّه انصارى ، سلام محبّت آمیز خود را به پنجمین حجّت و خلیفه بر حقّش حضرت باقرالعلوم رساند.
همچنین آن حضرت ضمن بشارت بر ولادت سعادت بخش آن شخصیّت جهانى علم و دانش و این که او پنجمین امام و خلیفه بر حقّ مى باشد، فرمود:
خداوند متعال نور حکمت و تاءویل و تفسیر احکام شریعت را به وجود پربرکتش عطا نموده است که مى تواند تمام علوم و فنون را در تمام جهات تشریح و تحلیل نماید.
بر همین اساس نام او را محمّد باقرالعلوم تعیین نمود، ملائکه عرش الهى به وسیله نور وجودش ماءنوس خواهند بود.
و احادیث قدسیّه و روایات متعدّد در منقبت و عظمت آن امام مظلوم ، با سندهاى متعدّد در کتاب هاى مختلف ، وارد شده است .
و این مختصر ذرّه اى از قطره اقیانوس بى کران فضائل و مناقب و کرامات آن امام والامقام مى باشد.
که برگزیده و گلچینى است از ده ها کتاب معتبر(۱) در جهت هاى مختلف – عقیدتى ، سیاسى ، عبادى ، اقتصادى ، فرهنگى ، اجتماعى ، اخلاقى ، تربیتى ،… – خواهد بود.
باشد که این ذرّه دلنشین و لذّت بخش مورد استفاده و إ فاده عموم علاقمندان ، مخصوصا جوانان عزیز قرار گیرد.

نظرات[۰] | دسته: امام باقر (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
غروب آفتاب دانش به انگیزه سالروز شهادت حضرت باقر العلوم علیه السلام پيوند ثابت

امام باقر (علیه السلام)

غروب آفتاب دانش/ به انگیزه سالروز شهادت حضرت باقر العلوم علیه السلام
اشاره
با نگاهى کوتاه به سیره خلفاى بنى امیه، به خوبى فهمیده مى شود که روش آنان در حکمرانى بر پایه زورگویى و خفقان براى تثبیت پایه هاى قدرت بنا نهاده شده بود تا با اتخاذ این شیوه، مردم را از اندیشه انقلاب دور و نیز اهل بیت را منزوى و مردم را از اطراف آنان پراکنده کنند.
روشن است که افسار گسیختگى این حکمرانان در بهره گیرى از لذت هاى دنیایى و اظهار ضدیت آنان با اهل بیت علیهم السلام ، همه نوع صلاحیت آن ها را در حاکمیت جامعه اسلامى سلب مى کرد و از آنان درندگانى مى ساخت که براى شهوت پرستى، قدرت طلبى و فزون خواهى خود به هر جنایتى دست مى زدند و از ریختن خون هیچ کس باکى نداشتند و این تازه یکى از سیاست هاى آنان در مشى سیاسى شان بود.
آنان با پى بردن به نقش انسان ساز احادیث پیامبر صلى الله علیه و آله و خاندان او در تربیت انسان ها و بارور کردن اندیشه هاى ظلم ستیزى، عدالت خواهى و خداباورى، براى از بین بردن این کلمات گهربار بسیار کوشیدند و حتى با جعل احادیث، صدمات جبران ناپذیرى بر پیکره اسلام وارد کردند و همه این تلاش ها تنها با هدف تحکیم پایه هاى قدرت بود؛ بدون آن که کوچک ترین هراسى از پیامدهاى سوء و جبران ناپذیر آن در اعتقادات مردم داشته باشند و براى لحظه اى در این اندیشه فرو نرفتند که به هر حال، خلیفه جامعه اسلامى و جانشین پیامبر اسلام در حاکمیت بر مسلمانان هستند.

نظرات[۰] | دسته: امام باقر (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
منتظران مهدی(عج) ازلسان امام باقر(ع) پيوند ثابت

منتظران مهدی(عج) ازلسان امام باقر(ع)
امام باقر علیه‏السلام در گفتاری امیدآفرین و نشاط‏بخش به منتظران حقیقی آن حضرت مژده می‏دهد که «یَأْتِی عَلَی النّاسِ زَمانٌ یَغِیبُ عَنْهُمْ اِمامُهُمْ فَیاطُوبی لِلثّابِتِینَ عَلی اَمْرِنا فِی ذلِکَ الزَّمانِ اِنَّ اَدْنی ما یَکُونُ لَهُمْ مِنَ الثّوابِ اَنْ یُنادِیَهُمُ الْبارِی‏ءُ عَزَّ وَجَلَّ عِبادِی آمَنْتُمْ بِسِرّی وَصَدَّقْتُمْ بِغَیْبی فَأَبْشِرُوا بِحُسْنِ الثَّوابِ مِنّی؛(۱) بر مردم زمانی می‏آید که امامشان از منظر آنان غایب می‏شود. خوشا به حال آنان‏که در آن زمان در امر [ولایت] ما اهل بیت ثابت‏قدم و استوار بمانند! کمترین پاداشی که به آنان می‏رسد، این است که خدای متعال خطابشان می‏کند و می‏فرماید: بندگان من! شما به حجت پنهان من ایمان آوردید و غیب مرا تصدیق کردید. پس بر شما مژده باد که بهترین پاداش من در انتظارتان است.»

نظرات[۰] | دسته: امام باقر (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
پیدایش زمینه احیاء علوم اسلامی در زمان امام باقر (علیه السلام) پيوند ثابت

پیدایش زمینه احیاء علوم اسلامی در زمان امام باقر (علیه السلام)
دوازده امام معصوم در طول زندگانی خود دانشگاه اسلامی را پایه ریزی نموده و به حد اعلای امکان خود رساندند. چهار امام معصوم اول این دانشگاه را افتتاح نمودند که متاسفانه با جهالت و ضلالت و جنگ‏ها و ماجراجوئی‏ها و کارشکنی‏ها و جعل احادیث و خصومت‏ها مواجه بودند و موفق به تدریس گسترده نشدند. مولای متقیان علی‏علیه السلام که به تعبیر پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله باب مدینه علم بود (۱) می‏فرمود: «سلونی قبل ان تفقدونی‏» (۲) و هر کسی سؤال می‏کرد با اقیانوس علم و فضیلت آن حضرت مواجه می‏شد. اما دشمنی‏ها مانع نشر علوم آن حضرت شد.
حضرات امام حسن، امام حسین و امام زین‏ العابدین‏علیهم السلام هم با نیروهای قوی، مکار و حیله‏گر مواجه بودند و در این مدت فقط توانستند مقام عظیم خود و غصب بودن خلافت اموی را اثبات کنند. با نهضت‏سرخ حسینی، نهضت و جنبش فکری ایجاد شد و امام زین‏العابدین‏علیه السلام در قالب راز و نیاز و تعلیم آن به دیگران، این جنبش را فعال نمود.
چهار امام بعدی زمینه را برای تدریس و تعلیم علوم اسلامی حاضر دیدند، از این رو با شکافتن مسائل علمی و بحث از فنون مختلف اصول دین، فقه اسلام، طب، ریاضیات، اخلاق و فضیلت و … تشنگان حقیقت را سیراب کردند. امام باقرعلیه السلام اولین این چهار امام بود

نظرات[۰] | دسته: امام باقر (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
امام محمد باقــر علیه السلام (دریک نگاه کوتاه) پيوند ثابت

بسم الله الرحمن الرحیم
حضرت امام محمد باقــر علیه السلام
نام: محمّد بن على علیه السلام‏
پدر و مادر: امام سجّاد علیه السلام، ام عبدالله دختر امام حسن مجتبى علیه السلام
شهرت: باقر
کُنیه: ابو جعفر
زمان و محلّ تولّد: اوّل رجب، یا سوّم صفر سال ۵۷ هجرى در مدینه.
زمان و محلّ شهادت: روز دوشنبه ۷ ذیحجّه سال ۱۱۴ هجری قمری در سنّ ۵۷ سالگى، به دستور هشام بن عبد الملک لعنه الله علیه، مسموم شده و در مدینه به شهادت رسیدند.
مرقد شریف: در مدینه منوره، در قبرستان بقیع.
دوران زندگى: سه بخش:
الف) سال و ۶ ماه و ۱۰روز با جدّش امام حسین علیه السلام.
ب) سال و ۱۵ روز با پدرش امام سجّاد علیه السلام.
ج) سال و ده ماه و ۱۲ روز مدّت امامت، در این دوره که بنى امیّه و بنى عبّاس، در جنگ بودند، امام باقر علیه السلام کمال استفاده را در جهت تربیت شاگرد، و استحکام و گسترش تشیّع و انقلاب فرهنگى نمود.
میلاد فرخنده‏
از پدر و مادرى علوى به دنیا آمد. (امام سجاد و ام عبداللَّه دختر امام‏ حسن مجتبى علیه السلام).
امام محمّد باقر چهار سال پیش از واقعه عاشوراى کربلا یعنى در سال ‏۵۷ هجرى، چشم به جهان گشود.
درباره روز ولادت او میان راویان اختلاف است. برخى میلاد آن ‏حضرت را سوّم صفر و برخى اوّل رجب گفته ‏اند. آن ‏حضرت از نظر سنّى بزرگترین فرزند پدرش نبوده است، امّا براى تصدّى منصب امامت ازدیگران شایستگى بیشترى داشت، و پدرش پیرو فرمان رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم او را به پیشوایى مردم منصوب کرد.

نظرات[۰] | دسته: امام باقر (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
مناظرات امام باقر (ع) پيوند ثابت

احتجاج آن حضرت با محمد بن منکدر از زاهدان و عابدان بلند آوازه عصر
شیخ مفید در ارشاد، نویسد: شریف ابو محمد حسن بن محمد از جدم، از یعقوب بن یزید از محمد بن ابی عمیر، از عبد الرحمن بن حجاج، از ابو عبد الله امام صادق (ع) نقل کرده است که فرمود: محمد بن منکدر می‏گفت: گمان نمی‏کردم کسی مانند علی بن حسین، خلفی از خود باقی گذارد که فضل او را داشته باشد، تا اینکه پسرش محمد بن علی را دیدم.
می‏خواستم او را اندرزی گفته باشم اما او به من پند داد. ماجرا چنین بود که من به اطراف مدینه رفته بودم ساعت‏بسیار گرم می‏بود. در آن هنگام با محمد بن علی مواجه شدم. او هیکل‏مند بود و به دو نفر از غلامانش تکیه داده بود. من با خودم گفتم: یکی از شیوخ قریش در این گرما و با این حال در طلب دنیا کوشش می‏کند. به خدا او را اندرز خواهم گفت. پس نزدیک او شدم و سلامش دادم او نیز در حالی که عرق می‏ریخت‏با گشاده‏رویی جوابم گفت. به وی عرض کردم: خداوند کار ترا اصلاح کند!یکی از شیوخ قریش در این ساعت و با این حال برای دنیا کوشش می‏کند!به راستی اگر مرگ فرا رسد و تو در این حال باشی چه می‏کنی؟او دستان خود را از غلامانش برگرفت و به خود تکیه کرد و گفت: به خدا سوگند اگر مرگ من در این حالت فرا رسد مرگم فرا رسیده در حالی که من به طاعتی از طاعات الهی مشغولم. در حقیقت من با این طاعت می‏خواهم خود را از تو و از دیگران بی‏نیاز کنم. بلکه من هنگامی از مرگ باک دارم که از راه برسد در حالی که من مشغول به یکی از معاصی الهی باشم.

نظرات[۰] | دسته: امام باقر (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
آیت الله شاه آبادی پيوند ثابت

زندگی نامه عارف کامل و فقیه مبارز، آیه الله میرزا محمد علی شاه آبادی در سال ۱۲۹۲ قمری در اصفهان در بیت فقیه ربانی، آیه الله میرزا محمد جواد اصفهانی ( حسین آبادی) رحمه الله دیده به جهان گشود. از همان ابتدا در محضر پدر بزرگوار خود، مقدمات علوم الهی و دروس حوزه را فرا گرفت و از محضر سایر اساتید وقت و علمای اصفهان کسب فیض نمود.در سال ۱۳۰۴ قمری در سن ۱۲ سالگی، زمانی که پدر ایشان توسط ناصرالدین شاه به تهران تبعید گردید، به همراه پدرو برادر دیگرشان به تهران مهاجرت فرمود و در طول اقامت ۱۶ ساله در تهران ( تا ۱۳۲۰ ق) به اشتغالات علمی پرداخته و اساتید دیگری را درک نمود.ایشان در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، پس از ۶ سال اقامت در تهران، آنگاه که حدود ۱۸ سال داشت به درجه ی اجتهاد نایل آمد. آیه الله شاه آبادی در سال ۱۳۱۲ قمری در سن ۲۰ سالگی، در سوگ پدر و مربی خود نشست. و پس از فقدان پدر کماکان در تهران به اشتغالات علمی خود ادامه داد و خصوصا” در فلسفه و عرفان به مراتب بالایی از کمال دست یافت.سپس در سال ۱۳۲۰ قمری به اصفهان رفته و طی دو سال اقامت در این شهر از محضر اساتید حوزه ی غنی اصفهان استفاده برد و همزمان با آن، کتاب قانون در طب و زبان فرانسه را نیز فراگرفت. با انتشار کتاب جدید التألیف کفایه الأصول که مبانی تازه ای از اصول فقه در آن مطرح گردیده بود، آیه الله شاه آبادی تصمیم گرفت که به نجف اشرف عزیمت کرده و با مؤلف این کتاب گرانقدر آشنا شود و لذا در سال ۱۳۲۲ هجری قمری، هنگامی که ۳۰ سال داشت از اصفهان به همراه مادر، همسر و پدر همسر خود به نجف رفت تا از خرمن علم علمای بزرگ آن حوزه، مخصوصا” آخوند خراسانی بهره برد. در سال ۱۳۲۹ قمری، زمانی که ۳۷ سال از عمر شریف ایشان گذشته بود، با ارتحال آخوند خراسانی، نجف را پس از یک دوره اقامت ۷ ساله ترک کرد و رحل اقامت به سامرا افکند تا از محضر درس میرزای دوم استفاده کند و همچنین به تدریس فقه و اصول و فلسفه بپردازد. حوزه ی درسی ایشان در سامراء از حوزه های درسی قوی و پر استقبال طلاب و فضلاء آن دوره گردید، به حدی که میرزای شیرازی، مراجعت ایشان به ایران را موجب خلأ حوزه ی سامراء دانسته و ایشان را از مراجعت به ایران نهی می فرمود، اما آیه الله شاه آبادی در سال ۱۳۳۰ قمری پس از یک سال اقامت در سامراء، به دلیل اصرار فوق العاده ی مادرشان که همراه ایشان بودند تصمیم به مراجعت به ایران می گیرند.

نظرات[۲] | دسته: کرامات العلما | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
شرایط سیر و سلوک و سیر الی الله(علامه طباطائی، ) پيوند ثابت

بدون شک یکی از علما و عارفان و فیلسوفان عصر حاضر علامه طباطبائی صاحب تفسیر قرآنی عظیم الشأن المیزان است که در طی پاسخ به نامه ای شرایط سیر و سلوک و سیر الی الله را بصورت خلاصه و مفید و با بیانی ساده برای شخصی بازگو می کند و جالب است که در نامه های بعدی شخص به علامه طباطائی، علائمی از تکامل مثل حالت جذبه برای ایشان رخ داده است
امید داریم که با عنایت خداوند و شفاعت بندگان خاصش ما هم توفیق عمل به این دستورات را که کلید رستگاری و سعادت ابدی است داشته باشیم روشى که براى ما در همه حال و همه شرائط، در حد ضرورت است ، روش ‍ بندگى و به عبارت دیگر، خداشناسى است.و راه آن طبق آنچه از کتاب و سنت بر مى آید، همانا یاد خدا و امتثال تکالیف عملى است .

نظرات[۵] | دسته: سیر و سلوک | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
لیلهالقدر درنگاه علامه طباطبایى (ره) پيوند ثابت

لیلهالقدر درنگاه علامه طباطبایى (ره)

مهم‏ترین مناسبت ماه مبارک رمضان، شب قدر است که همواره مورد توجه مؤمنین بوده و خواهد بود. آنچه در پیش روى دارید بحثى پیرامون شب قدر بر اساس نظرات مرحوم علامه طباطبایى رحمهالله در تفسیر شریف المیزان است که در دو سوره “قدر” و “دخان‏” مطرح شده است. مراد از قدر، تقدیر و اندازه‏گیرى است و شب قدر شب اندازه‏گیرى است و خداوند متعال در این شب حوادث یک سال را تقدیر مى‏کند و زندگى، مرگ، رزق، سعادت و شقاوت انسان ها و امورى ازاین قبیل را مقدر مى‏گرداند. در قرآن کریم آیه‏اى که به صراحت ‏بیان کند شب قدر چه شبى است دیده نمى‏شود. ولى از جمع‏بندى چند آیه از قرآن کریم مى‏توان فهمید که شب قدر یکى از شب‏هاى ماه مبارک رمضان است. قرآن کریم از یک سو مى‏فرماید: “انا انزلناه فى لیله مبارکه‏.”( دخان / ۳ ) این آیه گویاى این مطلب است که قرآن یکپارچه در یک شب مبارک نازل شده است و از سوى دیگر مى‏فرماید: “شهررمضان الذى انزل فیه القرآن‏.”( بقره / ۱۸۵) و گویاى این است که تمام قرآن در ماه رمضان نازل شده است. و در سوره قدر مى‏فرماید: “انا انزلناه فى لیله القدر.” (قدر/۱) از مجموع این آیات استفاده مى‏شود که قرآن کریم در یک شب مبارک در ماه رمضان که همان شب قدر است نازل شده است. پس شب قدر در ماه رمضان است. اما این که کدام یک از شب‏هاى ماه رمضان شب قدر است، در قرآن کریم چیزى برآن دلالت ندارد و تنها از راه اخبار مى‏توان آن شب را معین کرد. در بعضى از روایات منقول از ائمه اطهار (ع) شب قدر مردد بین نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان است و در برخى دیگر از آن ها مردد بین شب بیست و یکم و بیست و سوم و در روایات دیگرى متعین در شب بیست و سوم است و عدم تعین یک شب به جهت تعظیم امر شب قدر بوده تا بندگان خدا با گناهان خود به آن اهانت نکنند. پس از دیدگاه روایات ائمه اهل بیت (ع) شب قدر از شب‏هاى ماه رمضان و یکى از سه شب نوزدهم و بیست و یکم و بیست و سوم است. اما روایات منقول از طرق اهل سنت‏ به طورعجیبى با هم اختلاف داشته و قابل جمع نیستند ولى معروف بین اهل سنت این است که شب بیست و هفتم ماه رمضان شب قدر است و در آن شب قرآن نازل شده است.

نظرات[۰] | دسته: رمضان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
شب قدر(علامه طباطبایی) پيوند ثابت

بسم الله الرحمن الرحیم انا انزلناه فی لیله القدر و ما ادراک ما لیله القدر لیله القدر خیر من الف شهر تنزل الملائکه و الروح فیها باذن ربهم من کل امر سلام هی حتی مطلع الفجر
به نام خداوند بخشایشگر مهربان ما آن (قرآن) را در شب قدر نازل کردیم و تو چه می‌دانی شب قدر چیست؟! شب قدر بهتر از هزار ماه است فرشتگان و روح در آن شب به اذن پروردگارشان هر امری را نازل می‌کنند شبی است سرشار از سلامت تا طلوع سپیده. (قرآن کریم، سوره قدر)
در طول سال، ساعات، روزها، شبها و ماهها و اساساً زمانهای متفاوتی وجود دارد. اما در میان همگی این زمانها، بعضی به واسطه عنایت و توجه خداوند و اثراتی که بر این زمانها مقرر شده یا اتفاقاتی که در آنها روی داده یا می‌دهد، دارای اهمیت، شرافت و عظمت ویژه‌ای هستند. یکی از این زمانها شب قدر است. در آیین اسلام، این شب با ارزش‌ترین و برترین شب در طول سال است. اهمیت این شب تا حدی است که نه تنها آیات مختلفی از سور قرآن کریم درمورد خصوصیات این شب نازل شده، بلکه سوره‌ای مستقل نیز به این نام و در خصوص شب قدر در قرآن کریم وجود دارد.(۱)
برای بیان روشنتر اهمیت این شب، می‌توان دو دسته آیات قرآنی که درباره این شب نازل شده‌اند را در نظر گرفت. دسته‌ای از این آیات به بیان عظمت و شرافت فوق‌العاده این شب می‌پردازند و دسته دیگر بیانگر اثرات این شب هستند.

نظرات[۰] | دسته: رمضان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۸۹
د س چ پ ج ش ی
« فروردین   خرداد »
 12345
۶۷۸۹۱۰۱۱۱۲
۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹
۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶
۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  
No Image No Image