آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
اگر پیامبران باید از جنس خود مردم باشند، چرا پیامبر جنیان انسان است؟ پيوند ثابت

گر پیامبران باید از جنس خود مردم باشند، چرا پیامبر جنیان انسان است؟

خداوند در آیه ۱۳۰ سوره انعام به دو طائفه جن و انس خطاب می کند که مگر از جنس خودتان رسولی برایتان نیامد؟ «یَامَعْشرََ الجِْنّ‏ِ وَ الْانسِ أَ لَمْ یَأْتِکُمْ رُسُلٌ مِّنکُمْ یَقُصُّونَ عَلَیْکُمْ ءَایَتىِ وَ یُنذِرُونَکمُ‏ْ لِقَاءَ یَوْمِکُمْ هَاذَا…» اى گروه جنّ و انس! آیا رسولانى از شما به سوى شما نیامدند که آیات مرا برایتان بازگو مى‏ کردند، و شما را از ملاقات چنین روزى بیم مى دادند؟!
در این آیه هر دو گروه جن و انس مورد مواخذه و سوال واقع شده اند که آیا از جنس خودتان رسولی برایتان نیامد؟ حال این سوال بوجود می آید که مگر جنیان هم رسول و پیامبری داشتند که مورد مواخذه این چنینی قرار می گیرند، یا اینکه پیامبر گرامی اسلام هم رسول و فرستاده خداوند بسوی انسان هاست و هم جنیان؟ اگر اینطور باشد پس دیگر پیامبر جنیان از جنس خود آنها نخواهد بود ، پس چرا خداوند فرموده برای هر گروهی رسولی از جنس خودشان فرستادیم؟
در واقع در این آیه جن و انس یک گروه در نظر گرفته شده اند و به دلیل همین همجنس بودن یک پیامبر بسویشان فرستاده شده است. اما باید دید منظور از این هم جنسی چیست؟ انسان از خاک و جن از آتش خلق شده پس چطور می توان این دو را هم جنس دانست؟ علامه طباطبایی معتقد است منظور از این جنس، جنس خاک و آتش نیست که انس و جن از آن خلق شده اند؛ بلکه منظور این است که هر دو متعلق به عالم ماده و طبیعت هستند و به همین جهت برای هر دو یک پیامبر فرستاده شده است. اما انسان نسبت به جن موجود قوی تری است و جن طفیلی انسان به حساب می آید. اما در هر حال از این نظر که هر دو متعلق به همین جهان مادی و طبیعی هستند خداوند یک رسول برایشان فرستاده است و از آنجا که انسان نسبت به جن موجود بالاتری است پیامبر این دو گروه از میان انسان ها انتخاب شده است.[۱]
هم چنین طبق آیات ۱و ۲ سوره جن مشخص می شود که برخی از جنیان به اسلام ایمان آوردند:

نظرات[۰] | دسته: تفسیر | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

بهمن ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« دی   فروردین »
۱۲۳۴۵۶۷
۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴
۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱
۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸
۲۹۳۰  
No Image No Image