آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
۵ فایده سفر و مسافرت از زبان امیرالمؤمونین(ع) پيوند ثابت

کتاب مفاتیح‌الحیات که تحت نظارت آیت‌الله جوادی آملی منتشر شده است، اثری است مفید که در آن زندگی به صورت ساده و روان از دیدگاه دین جریان یافته است.
۵ فایده سفر و مسافرت از زبان امیرالمؤمونین(ع)

به گزارش افکارنیوز، کتاب مفاتیح‌الحیات از جمله آثار آیت‌الله جوادی آملی است که در آن جمعی از نویسندگان و پژوهشگران با نظارت ایشان به نقل احادیث و روایات در زمینه زندگی روزمره پرداخته‌اند. محققان در این کتاب با بررسی شش هزار حدیث کوشیده‌اند، احادیث را به صورت کاربردی برای استفاده عموم مردم و برای معنابخشی به زندگی انسانی و تصویر سبک زندگی اسلامی در ابعاد مختلف اخلاقی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بگنجانند. تعامل انسان با خود، همنوعان، مردم و نظام اسلامی، حیوانات و خلقت زیست‌محیطی پنج محور اصلی مفاتیح الحیات است.

بخشی از این کتاب به آداب سفر و حکمت و همیت سفر برای انسان پرداخته است. در ادامه بخش‌هایی از آن می‌آید.

اهمیت سفر

امیر مؤمنان (ع) می‌فرماید: مسافرت کنید که در آن پنچ فایده است: اندوه‌زدایی، درآمدزایی، دانش‌افزایی، ادب‌آموزی و همراهی با شرافتمند.

رسول خدا (ص) می‌فرماید: سه دعا بی‌تردید مستجاب است: دعای مظلوم، دعای مسافر و دعای پدر برای فرزندش.

حضرت علی (ع) می‌فرماید: شخص نباید به سفری رود که در آن بر دین و نمازش هراسان است.

آداب سفر

دعا و صدقه: حضرت رسول (ص) هنگامی که به سفر می‌رفت، چنین دعا می‌کرد: «اللهم إنی أعوذ بک من و عثاء السفر و کابه المنقلب و سوء المنظر فی أهل و المال و الولد»؛ خدایا از سختی سفر و اندوه دوری و سرگردانی و دربدری و بدمنظری درباره خاندان و مال و فرزند به تو پناه می‌برم.

در فقه الرضا (ع) آمده است که: هرگاه قصد سفر کردی خاندانت را گردآور و دو رکعت نماز گزار و خدا را تمجید کن و بر پیامبر درود فرست و دستانت را به دعا بلند کن و بگو: «اللهم انی استودعک الیوم دینی و نفسی و مالی و اهلی و ولدی و جمیع جیرانی و اخواننا المؤمنین الشاهد منا و الغائب عنا»؛ خدایا! من امروز دین و جان و مال و خاندان و فرزندان و همه همسایگان و برادران مؤمن حاضر و غایب را به تو می‌سپارم.

نظرات[۰] | دسته: علی (ع) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
توصیه امام زمان (عج) برای مقابله با فتنه‌ها پيوند ثابت

امام زمان (عج) برای شیعیان خویش در مقابل فتنه‌هایی که پیش می‌آید، توصیه‌ای ارزشمند داشتند.
توصیه امام زمان (عج) برای مقابله با فتنه‌ها

به گزارش افکارنیوز، با آغاز غیبت امام عصر (عج)، شیعیان فصل جدیدی از زندگی اجتماعی خویش را تجربه کردند که طی آن قرار است جامعه اسلامی بدون حضور جسمانی امام معصوم، اما در عین حال بر اساس آموزه‌های ایشان و تحت اشراف فق‌ها اداره شود.

لازم به ذکر است امام عصر (عج) در سالیان ابتدایی غیبت خویش یعنی حدود هفتاد تا هشتاد سال از طریق وکلای خویش که به نام‌های عثمان بن سعید عمری، محمد بن عثمان عمری، حسین بن روح نوبختی و علی بن محمد سمری شناخته می‌شوند و نیز از طریق توقیعات و نامه‌نگاری با برخی فق‌های دوازده‌امامی، با شیعیان خویش ارتباط برقرار می‌کردند و در هر بار توصیه‌هایی را ابراز می‌داشتند.

طبرسی در کتاب احتجاج خود داستانی از نامه امام زمان (عج) به شیخ مفید نقل می‌کند که بخش‌هایی از آن را در ادامه می‌خوانید. ایشان می‌نویسد: مکتوبى در اواخر ماه صفر سال ۴۱۰ (هجرى) از ناحیه مقدسه امام زمان (عج) به شیخ مفید محمّد ابن محمّد بن نعمان رسید. رساننده آن مکتوب گفته است که آن را از ناحیه‌اى متصل به حجاز آورده است.

نظرات[۰] | دسته: امام مهدی (عج) | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

فروردین ۱۳۹۸
د س چ پ ج ش ی
« بهمن   اردیبهشت »
 1234
۵۶۷۸۹۱۰۱۱
۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸
۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵
۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰۳۱  
No Image No Image