آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
اسلام آوردن بازیگر انگلیسی پيوند ثابت

اسلام آوردن بازیگر انگلیسی
مریم فرانسوا ، تازه مسلمان انگلیسی : « اسلام تصدیق خوبی‌های درون ما و همچنین کمکی برای اصلاح و رفع بدی‌هاست . اسلام همیشه مشوق ما انسان‌ها به رعایت تعادل در زندگی است ، من فکر می‌کنم، پیام اصلی حضرت محمد (ص) ، رعایت تعادل و پایداری در همه کارهایی است که انجام می‌ دهیم. »
قرآن، معجزه بزرگ حضرت محمد (ص) پیامبر گرامی اسلام است که باعث هدایت مردم به سوی حقیقت و سعادت شده است. این کتاب آسمانی همان گونه که چهارده قرن قبل، منبع جوشان فیض و هدایت الهی بود ، اکنون نیز انسان های حقیقت جوی بسیاری را از دریای متلاطم سرگشتگی به سرمنزل آرامش و معنویت ، رهنمون می شود . به طوری که یوهان ولفگانگ گوته ، شاعر و اندیشمند معروف آلمانی، در کتاب دیوان شرقی و غربی می­ نویسد: « مندرجات کتاب قرآن … ما را مجذوب می ­کند و به شگفت می ­آورد و سرانجام به تعظیم و احترام بر می ­انگیزد. »
دقت در ماجرای اسلام آوردن بسیاری از تازه مسلمانان نیز حاکی از تاثیر شگرف قرآن در تحول روحی آنان و گرایش به اسلام است که « مریم فرانسوا سرا» (Myriam Francois-cerrah ) از انگلیس، یکی از آنان است. وی در سنین نوجوانی و اوایل جوانی، بازیگر بود و طی ماجرایی شنیدنی، به اسلام روی آورد.
مریم فرانسوا سرا
برای مریم که قبل از مسلمان شدن «امیلی» نام داشت در دنیای هنر همه چیز به خوبی پیش می رفت اما در زندگی شخصی ، به عنوان یک مسیحی کاتولیک ، با ابهاماتی در باورهایش رو به رو بود. او می گوید: «من پیش از مسلمان شدن، یک کاتولیک نه چندان معتقد بودم. به خدا اعتقاد داشتم ولی درباره چارچوب دین، نوعی بی‌ اعتمادی در من وجود داشت.»

نظرات[۰] | دسته: هدایت یافتگان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
حاج ملاهادی سبزواری،فیلسوف بزرگ پيوند ثابت

حاج ملاهادی سبزواری،فیلسوف بزرگ
حکیم عارف” حاج ملا هادی سبزواری ” فیلسوف بزرگ شرق، سال ها در مسیر احیای فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه تلاش کرد و با تببین، تالیف و به نظم در آوردن مسائل مهم فلسفی، چراغ راه حوزه های علمی و دانشگاهی ایران و جهان شد.

سرزمین کهن ایران از آغاز تاریخ تاکنون، نقش بسزایی در تکوین و دوام علوم به ویژه علوم انسانی داشته است. دریای دانش ایران بزرگ، و بی شک حکمت و فلسفه ایرانی اسلامی جایگاهی برجسته و دیرینه در تاریخ فلسفه دارد و در این میان فیلسوفان بزرگ مسلمان ایرانی، همچون ستارگانی در آسمان حکمت و اندیشه می درخشند. حکیم عارف”حاج ملا هادی سبزواری” فیلسوف بزرگ شرق، سال ها در مسیر احیای فلسفه اسلامی و حکمت متعالیه تلاش کرد و با تبیین، تالیف و به نظم در آوردن مسائل مهم فلسفی، چراغ راه حوزه های علمی و دانشگاهی ایران و جهان شد.
ملاهادی سبزواری
حاج ملا هادی سبزواری، معروف به «حکیم سبزواری» ، حکیم و فیلسوف بزرگ شیعی در سال ۱۲۱۲ قمری در شهر سبزوار به دنیا آمد. پدرش حاج میرزا مهدى یکى از انسانهاى وارسته و مومن سبزوار بود. حکیم سبزواری، هشت سال داشت که به جمع محصلان علوم مقدماتى پیوست و در اوایل نوجوانى ادبیات عرب (صرف و نحو) را فرا گرفت و دیری نگذشت که به جلسات درس‌های بالاتر راه یافت و برای ادامه تحصیل، راهی حوزه علمیه مشهد شد و ده سال در آن شهر اقامت گزید. حاج ملاهادی در حوزه اصفهان نیز حضور یافت. سفر ملاهادی به اصفهان هشت سال طول کشید. او در این مدت، خود را به زیور دانش و معارف آراست و به برکت بزرگان افق‌های جدیدی در علم حکمت، فرا راهش گشوده شد. پس از آن ملا هادی در سال ۱۲۴۲ه. ق به مشهد بازگشت و مشغول تدریس شد. کنت آرتور دو گوبینو ( Joseph Arthur de Gobineau)، فیلسوف فرانسوی درباره حکیم سبزواری می گوید:

نظرات[۰] | دسته: زندگینامه علما واستوانه های اطلاع رسانی دینی | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 
داستانی عجیب از مبارزه با نفسِ حکیم الهی و عالم ربانی مرحوم “ملا هادی سبزواری” پيوند ثابت

داستانی عجیب از مبارزه با نفسِ حکیم الهی و عالم ربانی مرحوم “ملا هادی سبزواری” درگذشت ایشان؛ (۲۸ ذی الحجه ۱۲۸۹ق)

💠 بنده به خاطر دارم که در مدرسه فیضیه مَدرسی بود که زیلو و حصیر داشت و ایشان(مرحوم امام ) عصرهای جمعه جلسه‌ای داشتند که ده بیست نفر بازاری و چند طلبه، مِن جمله شهید مطهری و افرادی از این قبیل می‌آمدند و ایشان مواعظ بسیار مؤثری می‌فرمودند؛ مواعظشان خیلی مؤثر بود، به طوری‌که در ما که آن موقع جوان بودیم خیلی اثر می‌گذاشت. مرحوم شهید مطهری هم در آن هنگام یک جوانی با سن و سال ما بود که ایشان هم می‌آمدند و مجموعاً شاید سی نفر هم نمی‌شدند، ولی ایشان مطالب بسیار خوبی ذکر می‌فرمودند.
↙️ مثلاً یکی از مسائلی که می‌فرمودند این بود: وقتی انسان وارد در علوم دینی می‌شود از خواست‌های نفسانی او این است که خوب حالا دیگر ما یک کتاب یا یک مقاله بنویسیم یا یک مجله پخش کنیم یا از این قبیل، در صورتی که اگر خوب دقت کند خواهد دید که این خواست، خواستی نفسانی است، و می‌خواهد به این وسیله خودش را مطرح کند!.
این حرفها برای ما خیلی عمیق بود و آن زمان عقلمان خوب نمی‌رسید که چگونه می‌شود انسان وارد حوزه یا طلبگی بشود یا مثل شما وارد فرهنگ و دانشکده‌ها و از این قبیل مراکز بشود و وقتی هوسش گرفت که چیزی بنویسیم و پخش کنیم؛ خواست نفسانی باشد!، دقت زیادی لازم دارد تا متوجه شویم که آیا این خواست و موقعیت واقعاً به جا و به صلاح است یا این‌که هنوز زود است؟
آدمی که ده پانزده سال در مدرسه یا در فرهنگ بوده و تحصیل کرده، نفسش همان نفسِ کودکی و بچگی اوست، خواست‌هایش هم همان خواست‌های کودکی است که به رنگ جدید در می‌آید؛ به رنگ طلبگی و دانشجویی و استاد شدن و سخنرانی کردن و از این قبیل چیزها در می‌آید، اگر کسی خوب در این مسائل دقت کند، می‌بیند که نه؛ هنوز برای این شخص وقت این حرف‌ها نشده چون او این ورزش را نکرده است.
این خادم هم که دید جوانی آمده و کمک می‌کند خیلی خوشش آمد و او را نگه داشت، او چند شب همان‌جا بود و واقعاً مثل بازویی برای آن خادم شد و او را خیلی کمک می‌کرد. بعد هم که خادم دید او واقعاً جوان بسیار خوبی است، دختر خود را برای ازدواج به او پیشنهاد کرد و او را داماد خود نمود.

نظرات[۰] | دسته: دستورالعمل علماوبزرگان | نويسنده: admin | ادامه مطلب...

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۸
د س چ پ ج ش ی
« فروردین   مرداد »
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰۳۱  
No Image No Image