آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
متن سوال: چرا دخترها زیاد احساساتی و رؤیایی هستند؟ پيوند ثابت

متن سوال: چرا دخترها زیاد احساساتی و رؤیایی هستند؟
متن پاسخ:
بر اساس تقسیم بندی مراحل رشد، سنین ۱۰ تا ۱۵ سالگی را دوران رشد و بلوغ می نامند. این دوره ،‌دوره گذر از دوره کودکی به نوجوانی است. و نوجوان دچار بحرانهای مختلفی از جمله تغییرات جسمی (بیولوژیکی)،‌اجتماعی، روانی و جنسیّتی می شود، که به «بحران هویّت» مشهور است.
این دوران که شما نیز در آن قرار گرفته اید، مشخصه های گوناگونی دارد، که از جمله آن را دوران عواطف و احساسات نامیده‌اند. در این دوره عواطفی مانند احساس گناه، شرمندگی، خجالت، علایق و تمایلات، رنجش و احساس حقارت، برتری‌جویی، لجاجت و … ایجاد می شود، که در کودکی و بزرگسالی با این شدت وجود ندارد؛ بلکه این عواطف و احساسات شدید مخصوص دوران بلوغ و نوجوانی است.
محرک های دوران بلوغ که اکثراً جدید هستند، به قدری نیرومندند که هیجانات و احساسات شدیدی در نوجوان ایجاد می‌کنند. اغلب جوانان در اجتماع دوستان خود، شاد و خندان هستند، و علاقه زیادی به شوخی و بذله گویی دارند. طعنه زدن، اهانت و متلک گفتن نسبت به جنس مخالف، در میان نوجوانان رواج دارد، به اعتقاد برخی از دانشمندان، پسران در دوران بلوغ و حتی بزرگسالی بیش از دختران هیجانات خود را کنترل می کنند؛ بر خلاف آنها دختران در اثر کوچکترین محرکی ممکن است به گریه بیفتند.(۱)
یکی از ویژگی های این دوره این است که احساسات پرشور به اوج خود می رسد، و به زندگی و مسایل پیرامون خود به طور احساساتی و آرمانی می نگرد. این ویژگی به علت ساختارهای شخصیّتی که در دختران وجود دارد، در آنان نسبت به پسرها نمود بیشتری دارد. زیرا خدای بزرگ مرد را برای کارهای سنگین و پر تحرک و خشن و مبارزه و جنگ آفریده است. زن از خشونت عموماً‌ کراهت دارد؛ بنابراین خودکشی در میان زنان کمتر است. احساسات زن از مرد جوشان تر، و هیجاناتش سریع تر است؛ یعنی: در اموری که مورد علاقه یا ترس اوست، زودتر و سریعتر تحت تأثیر احساسات خویش قرار می گیرد. احساسات زن ، مادرانه است، و این احساسات از دوران کودکی در او نمود دارد؛ چرا که در آینده باید مادر بشود، و نقش مادر را به عنوان کانون عاطفه و احساس ایفا نماید. علاقه زن به خانواده، و توجه ناآگاهانه او به اهمیت کانون خانوادگی بیش از مرد است. (۲)
ملاحظه نمودید که آنچه شما سؤال کردید، نه تنها نقصی برای زن نیست، بلکه نشانه کمال اوست؛ و اگر چنان نباشد، باید گفت که از ماهیّت انسانی خود خارج شده است. مهم این است که حالت فوق را درک کند، و بداند که این حالت، حالتی طبیعی است.
والبته با گذشت زمان، پس از ۱۵ سالگی،‌احساسات پرشور، و رؤیاها و تخیّلات فروکش کرده، نوجوان به مرور زمان وارد دوره جوانی شده و بیشتر به مسایل به صورت عاقلانه می نگرد، تا احساسی.

دسته: پرسش وپاسخ چرا مقام «امامت» از مقام «رسالت» بالاتر است؟ | نويسنده: admin


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« فروردین    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰
۳۱  
No Image No Image