آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
قمه زنی از دیدگاه علماء و مراجع پيوند ثابت

حضرت امام خمینی(ره)
بسمه‌تعالی
در وضع موجود قمه نزنند، و شبیه‎خوانی اگر مشتمل بر محرمات و موجب وهن مذهب نباشد، مانع ندارد؛ اگر چه روضه‌خوانی بهتر است و عزا‌داری برای سید مظلومان از افضل قربات است.

“استفتاءات امام، ج ۳، سوالات متفرقه، س ۳۷”

حضرت آیت‌الله العظمی خویی(ره)

اگر قمه‌زنی و زنجیرزنی با قلاب‌های فلزی که در ماه محرم انجام می‌گیرد، منجر به ضرر و زیان قابل توجهی شده و یا هتک، تمسخر و توهین به دین و مذهب را به دنبال آورد، جایز نیست.
“المسائل الشرعیه، استفتاء‌ات الخویی، العبادات”

حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای
قمه‌زنی علاوه بر این که از نظر عرفی از مظاهر حزن و اندوه محسوب نمی‌شود و سابقه‌ای در عصر ائمه علیهم السلام و زمان‌های بعد از آن ندارد و تاییدی هم به شکل خاص یا عام از معصوم (علیه السلام) در مورد آن نرسیده است، در زمان حاضر موجب وهن و بدنام شدن مذهب می‌شود؛ بنابراین در هیچ حالتی جایز نیست. و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

“اجوبه الاستفتاءات”

حضرت آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی

بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب می‌گردد و یا آسیبی به بدن آنها وارد می‌کند، خودداری کنند.
www.makaremshirazi.org
حضرت آیت‌الله العظمی جواد تبریزی(ره)
عزاداری خامس‌‌ آل ‌عبا از مهم‌ترین شعائر دینی و رمز بقای تشیع می‌باشد؛ ولی بر عزاداران عزیز لازم است از کارهایی که موجب وهن مذهب و سوء ‌استفاده دشمنان اسلام و اهل‎بیت ‌علیهم‌السلام می‌شود، اجتناب کنند.

حضرت آیت الله العظمی سیستانی
باید از کارهایی که عزاداری را خدشه‌دار می‌کند اجتناب شود.

حضرت‌ آیت‌الله العظمی نوری همدانی
مکتب سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله علیه‌السلام، مکتب امر به معروف و نهی از منکر و چشمه جوشان ارزش‌های اسلامی است و تاریخ خونبار عاشورا همیشه با آفریدن حماسه‌ها و موج‌ها و با به حرکت در آوردن احساسات و عواطف، الهام‎بخش کلیه نهضت‌ها و قیام‌هایی که علیه ظالمان و جباران روزگار صورت گرفته، بوده است… این خاطره، به جوش‌آورنده خون‌هایی است که در دل علاقه‌مندان این مکتب موج می‌زند. مخصوصا در جهان کنونی که دشمنان اسلام از اسلام سیلی خورده و منافع نامشروع خود را از دست رفته می‌بینند، در فکر انتقام گرفتن از اسلام ناب محمدی هستند، لذا لازم است (شیعیان) با مراسم عزاداری کار زینبی بکنند یعنی با منطق اسلام توام و از هر گونه حرکتی که این دین مقدس را بی‌منطق قلمداد نماید، منزه باشد و عزاداران محترم و متعهد به جای این که قمه را بر فرق خود بکوبند در فکر آن باشند، – که – قمه را بر سر دشمنان اسلام که اراضی آنان را اشغال و در فکر تضعیف آنان می‌باشند و منابع آنان را غارت و بالاخره هر روزی با ترفند جدیدی حیات اسلامی آنان را به مخاطره می‌اندازند، بکوبند.

“استفتاء‌ات، ج ۲، س ۵۹۷”

حضرت آیت‌الله العظمی فاضل‌لنکرانی(ره)
با توجه به گرایشی که نسبت به اسلام و تشیع بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در اکثر نقاط جهان پیدا شده، و ایران اسلامی به عنوان ام ‌القرای جهان اسلام شناخته می‌شود، و اعمال و رفتار ملت ایران به عنوان الگو و بیانگر اسلام مطرح است، لازم است در رابطه با مسائل سوگواری و عزاداری سالار شهیدان حضرت ابی عبدالله الحسین علیه‌السلام به گونه‌ای عمل شود که موجب گرایش بیشتر و علاقمندی شدیدتر به آن حضرت و هدف مقدس وی گردد. پیداست در این شرایط، مساله قمه‎زدن نه تنها چنین نقشی ندارد، بلکه به علت عدم قابلیت پذیرش و نداشتن هیچ‌گونه توجیه قابل فهم مخالفین، نتیجه سوء بر آن مترتب خواهد شد. لذا لازم است شیعیان علاقمند به مکتب امام حسین علیه‌السلام از آن خودداری کنند. و چنانچه در این مورد نذری وجود داشته باشد، نذر، واجد شرایط صحت و انعقاد نیست.

“جامع‌المسائل، ج۱، س ۲۱۷۳”

حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی

چیزی که مایه وهن اسلام و پایه هتک حرمت عزاداری است، جایز نیست، انتظار می‌رود از قمه‌زنی و مانند آن پرهیز شود.

حضرت آیت الله موسوی اردبیلی
چنانچه ضرر معتدٌ به داشته باشد یا موجب وهن مذهب یا مؤمنین شود جایز نیست.

منبع: www.ardebili.com

حضرت آیت‌الله علی مشکینی(ره)
بعد التسلیم و التحیه امور مذکور فوق بنفسه در شرع اسلام مورد اشکال و بلکه بعضی از آنها ذاتا مُحرم است. مسلمین باید از وارد کردن آنها در مراسم تعزی حضرت حسین(ع) که یکی از عبادات است جدا خودداری نمایند..

حضرت آیت‌الله احمدی میانجی (ره)
عملی که موجب وهن مذهب شود، جایز نیست…

حضرت آیت‌الله ابراهیم امینی
با توجه به این که مشروعیت امور فوق به اثبات نرسیده و در شرایط کنونی موجب وهن مذهب شیعه می‌شود، اجتناب از آن بر عزاداران امام حسین علیه ‌السلام لازم است. «با این که عزاداری برای سرور شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام یک عبادت و موجب تقرب به خدای سبحان است و ائمه معصومین (ع) در این باره تاکید، لکن بر علاقه‌مندان به اهل‎بیت واجب است از انجام امور فوق اجتناب نمایند؛ زیرا اولا امور مذکور در بین عرف مردم به عنوان عزاداری مرسوم نیست و حکم به استحباب و مشروعیت آنها بدون وجه است. ثانیا در اوضاع و شرایط کنونی جهان، امور مذکور از خرافات به شمار می‌رود و موجب وهن شیعه می‌باشد..

آیت‌الله سید محمود هاشمی شاهرودی
در کیفیت برگزاری مراسم و شیوه‌های آن بایستی سه شرط را مد نظر قرار داد:
۱- آن که موجب وهن دین و مکتب تشیع و یا جامعه اسلامی و یا نظام مقدس جمهوری اسلامی نباشد؛ زیرا که وهن هر یک از آنها از اعظم محرمات و کبائر است…
۲- آن که متناسب با روح اسلام و ارزش‌های متعالی مکتب اهل‎بیت عصمت و طهارت (علیهم‌السلام) باشد و با احکام و تعالی حقه آنان منافات نداشته باشد.

“قم/ ۴ محرم الحرام ۱۴۱۵ سید محمود هاشمی شاهرودی

دسته: قمه زنی از دیدگاه علماء و مراجع | نويسنده: admin


نظرات بینندگان:
روح الله گفته:

قرآن کریم می فرماید:اتقوا الله و قولوا قولا سدیدا
و می فرماید:ما یلفظ من قول الا لدی رقیب عتید
شما می توانید در فضای مجازی فتاوی التطبیر و سایت قمه زنی(التطبیر)؛ همچنین کتابهایی مانند شرح قمه زنی بلاد مختلف و التطبیر لماذا را ملاحظه فرمایید.
ب علاوه تجربه نشان دادهاست این گونه موضع گرفتن ها و برخوردها موجب تشتت در حامعه شیعی و حتی گسترش این کار می شود.
فراموش نکنیم که آیت الله العظمی حائری اعلی الله مقامه الشریف فرموده اند :اصولا تشکیک در این امور جایز نیست.
براستی وقتی صدها هزار نفر در عراق، ایران، لبنان و هند قمه زنی می کنند آیاحداقل نباید ۱۰ در صد آنان از بین بروند؟
آیا این خود دلیلی از معجزات بیکران سالار شهیدان علیه السلام نیست؟
آِآیا خود ندیده ایم که بسیاری که در ظلمات گناه گرفتار بوده اند ، با شرکت در مجالس حضرت علیه السلام به رستگاری رسیده اند؟
در آلمان دختر خانمی مسیحی با دیدن مراسم قمه زنی مسلمان شد اند.
بزرگواران آیا ما حق داریم طبق تحلیلهای خود در مقام تحلیل وفتوا بنشینیم؟
آیا خدای ناخواسته دام قیاس و استحسان که عامه به آن گرفتار شد اند و ائمه علیهم السّلام شدیدا آن را مذمت فرموده اند؛ بر سر روی مانیست؟
ان شآئ الله خدا بر دوام عزت و افتخارات و توفیقاتتان بیفزاید.
از جانب شما خدمت شفیعه محشر؛ حضرت معصومه علیها السلام چندین سلام عرض کردم.
التماس دعا

روح الله گفته:

سلام علیکم
ضمنا فایلهایی با موضوع شعائر به سایت سازمان تبلیغات گیلان ارسال شد.

admin گفته:

سلام برادر
دوست عزیز رواج مکتب امام حسین (ع) به درک معرت مکتب اوست دردنیایی مدرنیته ای که ازعقلانیت شفاف بهره ای ندارند وازامپراطوری رسانه ای برخوردارند وپرژه اسلام هراسی وشیعه هراسی بوسیله همین ابزار راه انداخته اند ایا سزاواراست آن ولی خدا باچنین ابزاری به دنیا معرفی کنیم زمان ومکان درتحلیل اینگونه مسائل نقش جدی را ایفا می کند واین دواصل همواره دربحث اجتهاد مجتهد نقش ایفا می کند موفق باشید
مدیروب

اشکان گفته:

در پاسخ به دوست عزیزمان باید بگویم که ما یک اصول دین داریم و یک فروع . اصول همواره ثابت بوده و نمیتوان در آن تقلید کرد . اما فروع چونکه به فراخور زمان مسائل جدیدی پیش می آید باید در آن اگر مجتهد نیستی تقلید کرد
از طرفی در احکام به وضع زمانه توجه میشود و همانطور که میدانید احکامی وجود دارد که در قدیم طور دیگری به آنها عمل میشده ولی اکنون حکم آنها تغییر کرده و یا مثال ساده تر اینکه خوردن گوشت سگ حرام است ولی اگر در شرایطی باشی که تنها راه نجات از مرگ باشد خوردن آن مشکلی ندارد
حال با توجه به این دو مقدمه میتوان نتیجه گرفت که در قدیم قمه زنی اشکالی نداشته است و حتی مستحب نیز بوده ولی اکنون که موجب وهن دین و وهن مذهب میشود و بیگانگان از آن سوء استفاده میکنند (در جهت تخریب شیعه) اقتضاء اینست که این کار ترک شود شما با مراجعه به


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

مهر ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« شهریور    
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰  
No Image No Image