هدایتهای اخلاقی از عارف وارسته حضرت آیت الله بهجت (ره)

دسته: آیت الله بهجت فومنی (قدس سره)|ایت الله بهجت فومنی

۷ آذر ۱۳۹۵

بسم الله الرحمن الرحیم
هدایتهای اخلاقی از عارف وارسته
سؤال : برادری دارم که به هیچ وجه نماز نمیخواند ، رفیق ناباب دارد و هرچه اورا موعظه میکنیم گوش نمیدهد . لطفا یک راه صریح نشاندهیدجواب: بسمه تعالی .بعد از نماز جعفرعلیه السلام برای هدایتش دعا کنید و در سجده آخر برای این مقصود دعا کنید وتباکی کنید.
سؤال : چند سال است که در کارهایم دچار مشکل میشوم به شکلی که راهها به رویم بسته میشود از جمله در زمینه اشتغال و ازدواج ؛ هرچه از خدا طلب یاری میکنم راه مساعدی گشوده نمیشود ؟
جواب : زیاد از روی اعتقاد کامل بگویید (( استغفر الله )) .هیچ چیز شما را منصرف نسازد غیر از واجبات و ضروریات تاکلیه ابتلائات رفع شود ، بلکه بعد از رفع آنهاهم بگویید برای اینکه امثال آنها پیش نیاید ؛ و اگر دیدید رفع نشد بدانید یا ادامه نداده اید یا آنکه با اعتقاد کامل نگفته اید . والله العالم.
سؤال : برای علاج وسواس چه کار کنیم؟جواب : زیاد گفتن لا اله الا الله ( کثار تهلیل )

*سؤال : برای درمان عصبانیت چکار کنیم ؟جواب : با عقیده کامل زیاد صلوات بفرستید .
*سؤال : برای دوری از ریا چه باید کرد؟جواب : با عقیده کامل اکثار حوقله . ( زیاد بگوید لا حول و لاقوة الا بالله )

*سؤال : اجمالاً بفرماییدحضور قلب چگونه حاصل میشود ؟جواب : اگر مقصود حضور قلب است ؛ بانوافل و عبادات مستحبه تحصیل میشود و از آن جمله تبدیل فرادی به جماعت است و تحصیل حضور قلب به این میشود که دراوقات غفلت به خودش فشار نیاورد و در اوقات حضور اختیارا از دست ندهد.
*سؤال : آیا در سیر به سوی خداوند باید استاد داشت ؟ و با فرض نبودن استاد چاره چیست؟جواب : استاد تو علم تو.ست ، به آنچه میدانی عمل کن ، آنچه رانمیدانی کفایت میشوی .در روایت است 🙁 وَ مَن عَمَلَ بما عَلَم کفی مالَمْ یعلمْ ) ثواب الاعمال ، صفحه ۱۳۴( مَن عمل بما عام اورثه اللهعلْم ما لم یعلم ) هرکس به معلوماتش عمل کند ، خداوند مجهولاتش را معلومات میکند. بحار الانوار ، جلد ۷۸ ، صفحه ۱۸۹

*سؤال : زیاد مرتکب معاصی میشوم و هرچه تلاش میکنم موفق نمیشوم.جواب : نقل شده است از احدالحسنین قدس سرهما که برای این مقصود ، حمد و سوره اهدا شود برای مدفونین از مؤمنین و مؤمنات در مشاهد ثمانیه مشرفه : (( حرمین شریفین )) ، (( نجف اشرف )) ، (( کربلای مشرفه )) ، (( الکاظمیه مشرفه )) ، (( سامراء المشرفه )) ، (( المشهد الرضوی المشرف )) و (( قم المشرفه )) و حمد و سوره برای مدفونین در سائر مشاهد مشرفه

ارسال نظر

درباره‌ی این وبلاگ

این پایگاه توسط تبیان گیلان برای واحد مبلغین طراحی و راه اندازی شده است. تمام حقوق آن متعلق به مرکز تحقیقات اینترنتی تبیان گیلان و اداره کل تبلیغات اسلامی استان گیلان است..

تصاویر

دسته‌ها

بایگانی