آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
احاطه کامل امام رضا(ع) بر زبانهای مختلف قومیتها پيوند ثابت

احاطه کامل امام رضا(ع) بر زبانهای مختلف قومیتها

از دانش هاى آشکار امام رضا (علیه السلام) احاطه کامل آن حضرت بر زبان هاى آن روز و گفت و گوى ایشان با قومیت های مختلف زبانی بود.
ابو اسماعیل سندى می گوید: در هند بودم که شنیدم: حجتى [از حجت هاى خدا] در میان عرب زندگى مى کند. به انگیزه دیدار او بدان سامان روانه شدم. در آن جا «على بن موسی الرضا(علیه السلام) » را به من معرفی کردند و من به حضور او رسیدم. از آن جا که زبان عربى نمى دانستم، به زبان مادرى خود، زبان سندى سلام دادم و او به زبان من پاسخ سلام مرا داد. من که او را آشنا با زبان خود مى دیدم، به زبان سندى با او به گفت و گو پرداختم. آن گاه به او گفتم: شنیده ام در میان عرب حجتى از حجت هاى خداوند زندگى مى کند، لذا براى دیدن او ترک دیار کرده ام. او فرمود: من همان [حجت خدا] هستم، سپس فرمود: آنچه مى خواهى بپرس. مسائلى داشتم که از او پرسیدم و او به زبان سندى تمام آن ها را پاسخ داد.

همچنین ابوالصلت هروى می گوید: امام رضا(علیه السلام) در دیدار با اقوام و طوایف داراى گویش هاى گوناگون، با زبان خودشان سخن مى گفت. در این باره از امام(علیه السلام) پرسیدم، حضرت فرمود: اى اباصلت، من حجت خدا بر خلق او هستم و خداوند کسی را بر خلق خود حجت قرار مى دهد که زبان [تمام] آنان را بداند [و به آن سخن گوید]. آیا نشنیده اى که امیرالمؤمنین [على بن ابى طالب](علیه السلام) فرمود: به ما فصل الخطاب داده شده است و آیا فصل الخطاب جز این است که امام تمام زبان ها را می داند؟!

یاسر خادم نقل می کند: ابوالحسن (علیه السلام) در خانه خود غلامانی از نژاد صقلب (اسلاو) و رومی داشت. روزی ابوالحسن (ع) نزدیک آنان بود که شنید آنان به زبان اسلاوی و رومی می گفتند: همه ساله در سرزمین خودمان سه بار فصد (رگ زدن، حجامت) می کردیم ولی اینجا این کار را نمی کنیم. چون روز دیگری فرا رسید، امام (ع) شخصی را فرستاد تا آنان را رگ بزند و حجامت کند.

از نقل دوم به صراحت می توان استنباط نمود که این ویژگی اختصاصی امام رضا علیه السلام نیست بلکه همه ائمه معصوم علیهم السلام از آن برخوردارند بالاخص حضرت قائم (عج) که در آخر الزمان با قومیت های متنوعی از زبان ها و گویش ها در سطح جهان مواجه است.

منبع:

اعلام الهدایه، ج ۱۰، ص ۳۲-۳۳ به نقل از الخرائج و الجرائح ۳۴۰/۱٫ المناقب ۳۶۲/۴٫

دسته: امام رضا (ع) | نويسنده: admin


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

مهر ۱۳۹۷
د س چ پ ج ش ی
« شهریور    
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰  
No Image No Image