آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
مرجعی که سفیر انگلیس را شرمنده کرد پيوند ثابت

مرجعی که سفیر انگلیس را شرمنده کرد
پس از پایان جنگ دوّم جهانی‌، یکی از عناصر معتمد به نام «حاج مهدی بهبهانی»، از سوی دولت وقت‌ِ عراق و نخست وزیر (نوری سعید) به محضر مرجع بزرگ شیعیان، «آیت‌الله سید ابوالحسن اصفهانی‌» رسید و ضمن صحبت گفت : سفیرکبیرانگلیس، قصد شرفیابی و تقدیم پیام دولت‌ِ متبوع خویش را به حضرتعالی دارد!
آیت الله اصفهانی،حاضر به این دیدار نشدند، اما با اصرار فراوان اطرافیان فرمودند: به یک شرط او را می‌پذیرم‌! و آن اینکه : دیدار و گفتگو، عَلَنی و در حضورِ عموم باشد!…پس از چندی ، روزِ ملاقات فرا رسید و سفیر انگلیس‌، با نخست وزیر عراق و گروهی از وزرأ با اسکورت و تشریفات‌ِ بسیار، به بیت‌ِ «آیت الله العظمی اصفهانی» وارد شدند و از سوی دیگر هم أنبوهی از شخصیّتهای مختلف که از سوی آن مرجع بزرگ، دعوت شده بودند گرد آمدند!
پس از جلوس حضرت آیت الله اصفهانی، سفیر بریتانیا که در کنار ایشان نشسته بود، بعد از عرض سلام و اظهار ارادت و تقدیم پیام دولت متبوع خویش‌، گفت : عالیجناب‌! دولت انگلستان نذر کرده بود! که اگر بر آلمان نازی پیروز گردد، صدهزار دینار! خدمت‌ِ شما ـ به عنوان پیشوای جهان تشیّع ـ تقدیم دارد، تا در هر موردی که خود شایسته می‌دانید، هزینه کنید!
آیت الله اصفهانی فرمود : مانعی ندارد!
سفیر، بی‌درنگ کیف خود را گشود و یک قطعه چک صدهزار دیناری تقدیم نمود و مرجع بزرگ شیعیان هم آن را دریافت کرد و زیرِ تشک‌ِ خود نهاد! این پذیرش چک‌، به وسیله آن مرجع شیعه‌، برخی از علمأ، تجّار و شخصیتهای‌ِ حاضر در جلسه را نگران و رنجیده ساخت.
أمّا طولی نکشید که دیدند «حضرت آیت الله» به سفیر انگلیس و همراهان فرمودند : ما می‌دانیم که در این جنگ‌، بسیاری از مردم‌ اروپا، آواره و از هستی ساقط شدند. از طرف ما به دولت متبوع خود بگوئید: سیّدأبوالحسن‌، به نمایندگی از مسلمانان‌، وجه‌ِ ناقابلی‌، به منظور کمک به آسیب دیدگان‌ِ جنگ‌، تقدیم می‌دارد و از کمی‌ِ وجه معذرت می‌خواهد! چرا که خود می‌دانید ما نیز در شرایط مشابهی هستیم‌.
آنگاه‌، چک سفیر بریتانیا را از زیرِ تشک درآورد و یک قطعه چک صدهزار دیناری‌! نیز از خود، روی آن گذاشته و به سفیر بریتانیا داد!!

با این تدبیرِ دقیق و عزت نفس آیت الله اصفهانی، سفیر انگلیس‌، شرمنده و رنگ‌ِ چهره‌اش تغییر کرد و بلافاصله اجازه مرخّصی خواسته و با بوسیدن‌ِ دست آن مرجع بزرگ، از بیت ایشان خارج شدند!پس از لحظاتی نوری سعید (نخست وزیر عراق‌) به خدمت‌ِ «آیت الله اصفهانی» برگشت و خود را بر قَدَمهای‌ِ ایشان انداخت‌! وگفت :
ای پیشوای عظیم‌القدر! قربانت گردم‌! نماینده انگلیس بعد از ترک‌ِ محضر جنابعالی‌، از هوشیاری و درایت‌ِ شما شوکه شده و گفت: ما می‌خواستیم‌، شیعیان را استعمار کنیم و آنان را بخریم‌! أمّا پیشوای‌ِ شما، ما را خرید! و پرچم‌ِ اسلام را در بریتانیا بر زمین کوبید!!
بعد از رفتن‌ِ «نوری سعید» برخی حاضران در مجلس‌، از «آیت الله اصفهانی» پرسیدند :
اگر آن وجهی که به سفیر انگلیس تقدیم کردید، به مصرف حوزه علمیّه می‌رسید، بهتر نبود؟!
و آن بزرگوار در جواب فرمود :
سهم امام(ع) ‌باید در ترویج اسلام و مذهب صرف گردد، به نظر من یکی از مواردی که می‌توانستیم بهترین بهره‌برداری را در ترویج اسلام بنمائیم‌، همین مورد بود.
در مقطع حساس کنونی هم، یکی از ابزارهای مهم مستکبران دنیا، قراردادن امکانات و ابزار مادی برای در اختیار گرفتن مذاهب و پیشوایان آن، در راستای منافع خودشان می باشد.
در همین راستا، استفاده از ابزارهای ماهواره ای لندن و واشنگتن برای تبلیغ تشیع، توسط برخی منسوبان به جریان نورانی شیعه، نتیجه ای جز حرکت در راستای منافع بیگانگان و ایجاد اختلاف میان مذاهب اسلامی ندارد.
از سوی دیگر، کسانی هم که در جایگاه مسئول، بدلیل ترس از تحریم و یا فشارهای اقتصادی، حاضرند عزت تشیع و کشور ایران را خدشه دار کرده و با بیگانگان معامله کنند، بویی از حقایق این مکتب نورانی و بهره ای از عزت و اقتدار یک ایرانی سربلند نبرده اند.

دسته: زندگینامه علما واستوانه های اطلاع رسانی دینی | نويسنده: admin


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

دی ۱۳۹۸
د س چ پ ج ش ی
« مهر   بهمن »
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰  
No Image No Image