آخرین مطالب

 
No Image
خوش آمديد!
اگر پیامبران باید از جنس خود مردم باشند، چرا پیامبر جنیان انسان است؟ پيوند ثابت

گر پیامبران باید از جنس خود مردم باشند، چرا پیامبر جنیان انسان است؟

خداوند در آیه ۱۳۰ سوره انعام به دو طائفه جن و انس خطاب می کند که مگر از جنس خودتان رسولی برایتان نیامد؟ «یَامَعْشرََ الجِْنّ‏ِ وَ الْانسِ أَ لَمْ یَأْتِکُمْ رُسُلٌ مِّنکُمْ یَقُصُّونَ عَلَیْکُمْ ءَایَتىِ وَ یُنذِرُونَکمُ‏ْ لِقَاءَ یَوْمِکُمْ هَاذَا…» اى گروه جنّ و انس! آیا رسولانى از شما به سوى شما نیامدند که آیات مرا برایتان بازگو مى‏ کردند، و شما را از ملاقات چنین روزى بیم مى دادند؟!
در این آیه هر دو گروه جن و انس مورد مواخذه و سوال واقع شده اند که آیا از جنس خودتان رسولی برایتان نیامد؟ حال این سوال بوجود می آید که مگر جنیان هم رسول و پیامبری داشتند که مورد مواخذه این چنینی قرار می گیرند، یا اینکه پیامبر گرامی اسلام هم رسول و فرستاده خداوند بسوی انسان هاست و هم جنیان؟ اگر اینطور باشد پس دیگر پیامبر جنیان از جنس خود آنها نخواهد بود ، پس چرا خداوند فرموده برای هر گروهی رسولی از جنس خودشان فرستادیم؟
در واقع در این آیه جن و انس یک گروه در نظر گرفته شده اند و به دلیل همین همجنس بودن یک پیامبر بسویشان فرستاده شده است. اما باید دید منظور از این هم جنسی چیست؟ انسان از خاک و جن از آتش خلق شده پس چطور می توان این دو را هم جنس دانست؟ علامه طباطبایی معتقد است منظور از این جنس، جنس خاک و آتش نیست که انس و جن از آن خلق شده اند؛ بلکه منظور این است که هر دو متعلق به عالم ماده و طبیعت هستند و به همین جهت برای هر دو یک پیامبر فرستاده شده است. اما انسان نسبت به جن موجود قوی تری است و جن طفیلی انسان به حساب می آید. اما در هر حال از این نظر که هر دو متعلق به همین جهان مادی و طبیعی هستند خداوند یک رسول برایشان فرستاده است و از آنجا که انسان نسبت به جن موجود بالاتری است پیامبر این دو گروه از میان انسان ها انتخاب شده است.[۱]
هم چنین طبق آیات ۱و ۲ سوره جن مشخص می شود که برخی از جنیان به اسلام ایمان آوردند:

«قُلْ أُوحِىَ إِلىَ‏َّ أَنَّهُ اسْتَمَعَ نَفَرٌ مِّنَ الجِْنّ‏ِ فَقَالُواْ إِنَّا سمَِعْنَا قُرْءَانًا عجََبًا. یهَْدِى إِلىَ الرُّشْدِ فََامَنَّا بِهِ وَ لَن نُّشْرِکَ بِرَبِّنَا أَحَدًا»بگو: به من وحى شده است که جمعى از جنّ به سخنانم گوش فرا داده ‏اند، سپس گفته‏ اند: «ما قرآن عجیبى شنیده ‏ایم. که به راه راست هدایت مى‏ کند، پس ما به آن ایمان آورده‏ ایم و هرگز کسى را شریک پروردگارمان قرار نمى ‏دهیم!
بنابراین طبق این آیات می توان گفت حضرت محمد(ص) چنانچه برای هدایت ما انسان ها آمده است، همین وظیفه را در قبال طایفه جن نیز دارد و آنها را نیز به سوی خداوند و دین اسلام دعوت می کند. و چون هر دو متعلق به عالم ماده و طبیعت هستند یک رسول برایشان فرستاده شده است. گرچه برخی معتقدند ممکن است پیامبر اکرم(ص) رسولان و نمایندگانی از خود آنها را مامور کرده و به سوی ایشان فرستاده تا آنها را دعوت به دین اسلام کند.[۲] در اینصورت رسولان از جنس خود ایشان خواهد بود.
پی نوشت:
[۱] . رساله لب اللباب به ضمیمه مصاحبات، محمد حسین طباطبایی، تالیف محمد حسین حسینی تهرانی، به کوشش سید هادی خسروشاهی،بوستان کتاب، قم،۱۳۸۹، بخش مصاحبات(ابحاث علمی)، ص۲۹۹-۳۰۰
[۲] . تفسیر نمونه، دار الکتب الإسلامیه،تهران،۱۳۷۴، ج‏۵، ص:

دسته: تفسیر | نويسنده: admin


ارسال نظر

 

No Image
No Image No Image No Image
 
 
 

بایگانی شمسی

تقویم شمسی

دی ۱۳۹۸
د س چ پ ج ش ی
« مهر   بهمن »
 1
۲۳۴۵۶۷۸
۹۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵
۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲
۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹
۳۰  
No Image No Image